Inval in verdacht kantoor Panama PvdA wil 'sterren' voor fatsoenlijke melk, coalitiepartner WD steigert 'Kaalslag in langdurige zorg onverantwoord' bereikbaar voor intelligente leerling van laagopgeleide ouders NIEUWS 9 Bij de huiszoekingen in Panama richtte de aanklager Javier Caraval- lo zich niet alleen op het hoofd kantoor van Mossack Fonseca. Ook de dochterondernemingen van het advocatenkantoor dat off- shorebedrijven opzette voor klan ten over heel de wereld werden urenlang doorzocht. De publicatie van de Panama Papers, 11,5 mil joen documenten van klantendos siers van Mossack Fonseca, zorgt voor felle kritiek op het financiële systeem van Panama. Mossack Fonseca wordt be schuldigd van fraude en belas tingontduiking. „We hopen daar bewijzen van te vinden", aldus de nationale politie in Panama-Stad. Het advocatenkantoor bestrijdt dat het de wet heeft overtreden. „Al onze werkzaamheden zijn le gaal en we hebben geen enkel be stand vernietigd", aldus de direc tie. „Onze bestanden zijn gehackt, gestolen." Internationale kranten gebrui ken de uitgelekte administratie van Mossack Fonseca voor onthul lingen over de belastingparadij zen. De onthullingen hebben on der meer de Russische president Poetin en de Britse premier David Cameron in verlegenheid ge bracht. Ze hebben inmiddels ook geleid tot de val van de premier van IJsland. In Parijs kwamen gis teren belastinginspecteurs van 34 landen, waaronder Nederland, in spoedberaad bijeen om te praten over een 'agressieve aanpak van be lastingontwijking'. Het overleg vond plaats achter gesloten deu ren, bij de Organisatie voor Econo mische Samenwerking en Ontwik keling (OESO). ten het beste halen uit een kind. En toch gebeurt het in de prak tijk niet. De inspectie onderzocht de studieresultaten van een groep kinderen met een IQ_op het niveau vmbo-tl. Een deel heeft hoogopgeleide ouders, een deel laag. De helft van de leerlin gen met goed opgeleide ouders belandde toch op de havo of het vwo. Bij de kinderen met laagop geleide ouders was dat slechts een kwart. Van die eerste groep leerlingen eindigde 55 procent met een hbo- of universitair di ploma, tegenover 26 procent van de kinderen met laagopgeleide ouders. „Het wordt steeds bepa- lender uit welk gezin je komt", concludeert inspecteur-generaal Monique Vogelzang. Hoe kan dat? Hoogopgeleide ouders zijn vaak mondiger; ze kie zen bewuster en ook een betere school voor hun kind, helpen bij het schoolwerk, grijpen eerder in als hun kind dreigt vast te lopen. Ook trekken ze vaker aan de bel als hun kroost een te laag school advies krijgt. Onbewust werken de leraren mee aan het vergroten van de on gelijke kansen, constateert de On derwijsinspectie. Ze hebben min der hoge verwachtingen van leer lingen met laagopgeleide ouders. „Het is goed te begrijpen dat ouders het beste willen voor hun kind", reageert Onderwijsminis ter Jet Bussemaker. „Maar de ene ouder kan huiswerkbegeleiding inschakelen, de andere niet. We moeten voorkomen dat het onder wijs een sorteermachine wordt, terwijl het een broedplaats van ta lent moet zijn." De ouders van Mohamed heb ben nooit geprotesteerd tegen het schooladvies van hun zoon. „Wat de leraar zei, klopte. Mijn vader zei dat het mijn eigen schuld was, omdat ik er niet hard genoeg voor had geknokt", vertelt de stu dent. Daar legde hij zich bij neer. „Als je maar je doel voor ogen houdt, en hard genoeg werkt, kom je er uiteindelijk ook." Toch klopt het niet, vindt Heieen Terwijn van de IMC Weekendschool. Zij ziet al tiental len jaren dat kinderen van laagop geleide ouders, of van wie leraren dénken dat de ouders laagopge leid zijn, minder kansen krijgen. „Leraren denken dat de kinderen een hoger niveau niet redden, om dat ze weinig steun van thuis krij gen." De IMC Weekendschool probeert die hulp te bieden. Ze helpt leerlingen bij het maken van lastige keuzes en biedt bijles sen aan. „Scholen moeten niet kij ken naar welke steun thuis ont breekt, maar naar wat de kinde ren nodig hebben om wél dat ho gere niveau te halen", vindt Ter wijn. Die noodkreet omarmen de brancheorganisaties van basis- en middelbare scholen. „We willen niet terug naar de tijd dat kinde ren die voor een dubbeltje wor den geboren, geen kwartje kun nen worden", aldus Rinda den Be sten, voorzitter van de PO-Raad. Mohamed denkt dat hij eigen lijk een hoger advies had moeten krijgen. „Ik was altijd de voor beeldleerling van de klas." Hij heeft jaren verloren omdat hij zijn opleidingen moest stapelen. „Natuurlijk was ik liever via de havo gelijk op het hbo gekomen", blikt hij terug. „Ik heb zo lang bijna niets voor school hoeven doen. Dat tekent je. Eigenlijk ben ik nog steeds een luie student." STAAT ONDERWIJS Regeringspartij PvdA wil dat staatssecretaris Martijn van Dam (Landbouw, PvdA) met melkvee houders en de Dierenbescher ming in gesprek gaat om te ko men tot zo'n sterrenclassificatie. In de supermarkt helpt het sys teem van 1 tot en met 3 sterren consumenten al enige jaren om bewust te kiezen voor gehakt, kipfilet of eieren. Hoe meer ster ren, hoe beter het leven van het dier is geweest en hoe hoger doorgaans de prijs. De Dierenbe scherming zoekt al enige tijd naar politieke steun voor het sys teem. De PvdA voelt daar wel voor, en wil dat Van Dam onder zoekt of en welke regelgeving in voering van het keurmerk in de Systeem moet in één oogopslag laten zien of zuivel diervriendelijk is geproduceerd weg staan. De bewindsman zou met geld over de brug moeten ko men, net zoals eerder gebeurde bij subsidie voor varkensstallen met een Beter Leven Keurmerk. PvdA-Kamerlid Sjoera Dikkers zal het voorstel vandaag doen in het debat over de melkveehoude rij. „Veel mensen willen graag diervriendelijke zuivel, maar zien nergens op een pak melk of yog hurt staan hoe het is geprodu ceerd. Een sterrensysteem maakt die keuze makkelijker", meent ze. Coalitiepartner WD is fu rieus. „Het water staat veel melk veehouders aan de lippen, terwijl de politiek voorstel op voorstel blijft stapelen", stelt Kamerlid Helma Lodders. „Stop met deze ridicule voorstellen en laten we rust brengen in een sector die on der druk staat." DEN HAAG. Bestuurders van ver pleeghuizen voor ouderen en chronische zieken luiden de nood klok over de geplande bezuini ging van 500 miljoen euro op de langdurige zorg. Ook de bewo ners en hun familieleden zijn erg bezorgd over de verdere kaalslag vanaf 2017. De plannen om het mes straks verder in de langduri ge zorg te zetten zijn afgesproken in het regeerakkoord. In een brandbrief aan de politiek schrijft ActiZ, de organisatie van zorgon- dernemers, te vrezen dat door de bezuiniging basiszorg straks 'niet meer verantwoord' geleverd kan worden. „In deze kabinetsperiode is er al fors op volume én tarieven in de langdurige zorg bezuinigd", klinkt de noodkreet. „Daarnaast heeft de zwaardere zorg (in instel lingen) deels de verzachting van de bezuinigingen in de lichtere zorg (thuishulp) moeten opvan gen." Familieleden van bewoners uiten in emotionele brieven hun grieven. 'Steeds minder tijd is er om met bewoners als mijn vader dingen te doen. Medewerkers doen reuze hun best, maar zitten ook in spagaat'. Staatssecretaris van Rijn wil het liefst af van de ge plande bezuiniging op de langdu rige zorg. De vraag is of er geld voor beschikbaar komt. Op het Binnenhof wordt momenteel ge praat over de Voorjaarsnota. DONDERDAG 14 APRIL 2016 door Hans van Zon PANAMA-STAD. Een nieuwe anticor ruptie-eenheid in Panama is één dag na haar oprichting de burelen binnengevallen van het advocaten kantoor Mossack Fonseca, draai schijf in het Panama Papers-schan daal. Ook dochterondernemingen werden doorzocht. Mohamed el Arsi kreeg een vmbo-advies. Nu zit hij op het hbo. foto Dingena Mol Geld Scholen laten zich leiden door geld bij de keuze of een leer ling naar speciaal of regulier onder wijs moet. Veiligheid Bijna een kwart tot een derde van de leerlingen voelt zich niet veilig. Op het mbo zitten de meeste leerlingen die zich niet vei lig voelen. Internationaal Het Nederlandse onderwijs is goed, maar daalt in de internationale ranglijsten. De prestaties op primair en voortge zet onderwijs gaat niet vooruit of zelfs licht achteruit. Ons land telt relatief weinig excellente leerlin gen, de instroom in het hoger on derwijs daalt, het percentage ha vo- en vwo-leerlingen neemt af. De wet Ondanks de introductie van de wet Passend Onderwijs wordt de zorg voor leerlingen op basisscholen slechter. Scholen kij ken bijna allemaal wat een kind no dig heeft, maar bieden de zorg niet structureel aan. Jaarlijks doet de Onderwijs inspectie verslag van de Staat van het Nederlandse onderwijs. Enkele belangrijke conclusies: Niveauverschil Leraren op zowel basis- als middelbare scholen ge ven hun leerlingen lang niet altijd op verschillende niveaus les. Hoe wel 'maatwerk' het codewoord is in het onderwijs, blijft dat op veel scholen achter. door Laurens Kok DEN HAAG. Na een keurmerk voor eieren en vlees moet er ook een Beter Leven Keurmerk komen voor zuivel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9