brjJd^/ffJzJfLnJw ej/lilyfiJ 4 Hogere opleidingen vaak niet TZlf. 8 NIEUWS lm» Met frauduleuze handel in Nederlandse kippen en kazen is vermoedelijk geld verdiend ter financiering van jihadisme. De opleiding van de ouders bepaalt steeds meer hoe ver een kind het schopt in zijn onderwijscarrière. 599,- idvmnr et is najaar 2013. Over de Duitse Autobahn rijden vrachtwagens vol met duizenden ki lo's Goudse pizza kaas en Hollandse kipfilets. Ver trokken vanuit koelcellen van Ne derlandse bedrijven uit Wouden berg, Huizen, Cuijk en Zoeter- meer. Bestemming: Kopenhagen. Kaas en kip naar Denemarken. Goede business, hebben de verko pers gedacht. Maar op een indus trieterrein bij Kopenhagen wor den de Hollandse kippen en ka zen pionnen in een donker spel van fraude en jihadisme. En lijkt de Nederlandse exportgeest onbe wust gebruikt voor de strijd van religieuze fanatici in Syrië. Dat zit zo. Het bedrijf dat de pizzakaas en de kipfilets kocht en transporteerde naar Denemarken, Cf Transport Aps, gaat samen met zusterbedrijf UFC Danmark eind 2014 met een knal failliet. Kopen en doorverkopen in Nederland en Duitsland deden ze wel, betalen een stuk minder. En al zeker niet aan de Deense staat. Die heeft na het faillissement nog 400.000 eu ro aan btw tegoed. Particuliere be drijven zouden nog 8 ton moeten krijgen. Dat geld is er niet meer. Btw-fraude zoals wel vaker ge beurt, lijkt het; schulden maken aan onbetaalde btw en dan de boel laten zinken. Een rechtszaak die ongemerkt voorbij zou glij den. Totdat de Deense publieke omroep DR in het dossier gaat gra ven en stuit op een opvallende naam: Abdessamad Fateh. Fateh, in de zomer van 2015 een natuurlij ke dood gestorven, was een direc teur van (f Transport, maar óók een bekende Deense prediker en jihadist. In de periode dat hij toe gang had tot de rekeningen van Cf Transport, was hij volgens inlich tingendiensten ook in Syrië. Het ministerie van Buitenland- Abdessamad Fateh, Deens prediker en jihadist, was directeur van het transportbedrijf voorbereiden van aanslagen in Spanje én het rekruteren van Sy- riëstrijders. Zeker twee van die verdachten waren niet alleen jihadist, maar ook bestuurders van Deense be drijven, onthulde de Deense om roep eerder dit jaar. Bedrijfjes die, net als Cf Transport, alleen lijken te hebben gediend voor het ple gen van btw-fraude. Waar het geld is gebleven, is niet duidelijk. De Deense politie onderzoekt of het is gebruikt voor het financie ren van de jihad. Die link ligt voor de hand. De Zweed Magnus Ranstorp, een in- se Zaken van de Verenigde Staten zet Fateh in 2014 op de terreur- lijst. „We hebben toen gezien dat Fateh toegang had tot grote som men geld. Maar de voornaamste re den om hem op onze terreurlijst te plaatsen waren zijn connecties met een Scandinavisch netwerk dat weer banden heeft met al-Qae- da", stelde het ministerie eerder dit jaar in Deense media. Met dat netwerk lijken de Ame rikanen te duiden op een vermoe de terreurcel die in de zomer van 2014 in de Spaanse enclave Melilla in Marokko is opgerold. Zes Span jaarden werden daar van hun bed gelicht op verdenking van het ternationaal gerenommeerde ter- reurexpert, beschrijft btw-fraude in een recent rapport als 'een nor male en lucratieve methode voor het financieren van terrorisme'. En Richard Ainsworth, belasting specialist en directeur van het Gra duate Tax Program aan de Boston University in Amerika, ziet deze manier van fraude 'een beetje als het dragen van een financieel zelf- moordvest'. Ainsworth heeft de faillissementsdocumenten van Cf Transport ingezien. „Deze jon gens zaten er niet voor de lange termijn in", stelt hij. „Ze wilden zo snel mogelijk zo veel mogelijk geld verdienen. En op het mo ment dat de autoriteiten er lucht van krijgen, blazen ze de boel op. Een kwestie van een paar maan den. Als de politie het geld gaat zoeken, is dat al verdwenen." Terug naar Nederland. In de do cumenten van het faillissement, via de Deense omroep ook in het bezit van deze krant, komen de na men van vier Nederlandse bedrij ven voor: Cheese Partners uit Hui zen en de vleesverwerkers Ferdi nand Zandbergen uit Wouden berg, Vriesekoop uit Zoetermeer en Kappers Foods uit Cuijk. Zij worden genoemd in meerdere be talingen van de bedrijven (^Trans port en UFC Danmark. Het is een bonte opsomming: 35.000 euro voor ruim 8.000 kilo Goudse piz zakaas, 68.000 euro voor 12.600 pakken kipfilet. Nergens in de documenten staat dat de Nederlanders hebben geweten van de fraude. Een woordvoerder van Vriesekoop zegt Cf Transport te kennen, maar wil verder geen vragen over de zaak beantwoorden. Dat willen ook Kappers Foods en Ferdinand Zandbergen niet. Cheese Partners, inmiddels DOC Cheese, gaat wel op enkele vragen in. Zij leverden uiteindelijk zeker 8.400 kilo Goud se kaas aan CfTransport. „Van een levering van 85.000 euro is 35.000 euro vooruit betaald. De rest is niet betaald en daarna door ons ge claimd bij onze verzekeraar." Die verzekeraar had de kredietwaadig- heid van de Denen sowieso al laag ingeschat. „We hebben daarna geen nieuwe zaken meer met het bedrijf gedaan." arenlang zat hij zich te ver- velen in de klas. Met twee I vingers in de neus scoorde I Mohamed el Arsi (23) uit I Amsterdam achten en ne- gens. „Ik raakte gedemoti- J veerd en ging steeds min der voor school doen", zegt hij. Mohamed kreeg het laagste vmbo-advies van zijn ba sisschool. Al na een paar maan den wilden de leraren hem over plaatsen naar een hoger niveau. Maar omdat hij druk was in de klas, ging dat niet door. De vm- bo'er zat zijn vier jaar op de mid delbare school uit, ging naar mbo-3 en volgt inmiddels een hbo-opleiding. „Af en toe baal ik er van. Ik had gewoon al twee jaar klaar kunnen zijn", zegt hij. Het hele onderwijsveld, giste ren bijeen tijdens de presentatie van de Staat van het Onderwijs in Utrecht, spreekt er schande van. Hoe kan het dat kinderen van laagopgeleide ouders minder goed terechtkomen dan kinde ren van hoogopgeleide ouders, terwijl die leerlingen even intelli gent zijn? Kinderen moeten gelij ke kansen krijgen, scholen moe- 5 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstein Passau 8 dagen Gerlos in het Zillertal 10 dagen Umbrië en Rome, Meer van Trasimeno 12 dagen Rondreis Dalmatische Kust 10 dagen Ongerept Ierland www.bolderman.nl Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Hollandse handel met jihadist door Cyril Rosman H door Ellen van Gaaien Vertrekdata: 16, 30 mei 13, 27juni/11, 25 juli8, 22 aug etc. Vertrekdata: 21 mei 4,18 juni 2, 16, 30 juli 13, 27 aug etc. Smt Vertrekdata: 25 april/ 9, 23 mei/ 6, 20 juni/4 juli Vertrekdata: 2,16, 30 mei27juni 11 juli 22 aug 5 sept etc. Brochure en (0318)58 09 58 boekingen: lij i \m\m\m nn narman nl M I I iM HDi; Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Dubbeltje wordt zelden 'n kwartje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8