Vlaamse lof voor Zeeuwse Gronden Frietrel in hartje Gent Regisseur Jeannice Adriaansens uit IJzendijke draait deze week haar nieuwe film ZEEUWS-VLAANDEREN 7 'We moeten nog nadenken over een nieuwe titel. Hier staan andere koeien, Blonde d'Aquitaines' hun eigen tongval, maar in de film moeten ze met het accent van het West-Vlaamse platteland spreken. Een dialect-coach luistert aandachtig mee of het goed gaat. Jeannice Adriaansens werkte al met Gilda De Bal voor haar vorige productie, 'Springtij'. Die film kwam met Belgisch geld tot stand en was daarom (als 'buitenlands' product) bijvoorbeeld niet te zien op het Nederlands Filmfestival. Wel in 31 andere landen, waar Adriaansens verschillende prijzen met de film won. Ook deze nieu we short drijft helemaal op Bel gische subsidie. Kortom, interna tionaal succes, maar weinig Neder landse erkenning. Is dat verve lend? „Wat mij blijft frustreren is het Zeeuwse cultuurklimaat. Ik Adriaansens nieuwe film gaat over Geert, die, na het overlijden van zijn vader, met de moed der wanhoop een klein veebedrijf overeind probeert te houden. Daarnaast heeft hij op de boerde rij de zorg voor zijn moeder, die als maar verder in de war raakt. 'Witblauw' was oorspronkelijk de titel van de film, refererend aan de kleur van de koeien. Maar die naam staat inmiddels op losse schroeven. „De producent van de film, Domien Huyge, is in deze re gio opgegroeid en is hier op zoek gegaan naar een geschikte loca tie", zegt Adriaansens. „Zo kwa men we al snel bij deze boerderij terecht. Maar hier staan wel ande re koeien, Blonde d'Aquitaines. We moeten nog nadenken over een nieuwe titel." Voor de opnames begonnen, heeft ze de mores van het kleine veebedrijf al van dichtbij kunnen Na de internationale successen met haar vorige film 'Springtij' hoopt Jeannice Adriaansens op meer aandacht uit Nederland. loop daar overal met m'n kop te gen een muur en dat vind ik wel vervelend. Voor een film als deze of eigenlijk voor alles moet ik naar België. Je krijgt alleen een jubeltje als je succes hebt. Als je wint heb je vrienden, zo'n gevoel." Om die reden is haar eerste lange speel film, die zich zou afspelen in Groe- de, al verschreven tot een soort roadmovie die eindigt in Noorwe gen. Regie-assistent Leslie Verbeeck komt langs. Hij spreekt haar naam consequent op z'n Engels uit: 'Djennis' in plaats van 'Zjannies'. Ze lopen twee uur achter op sche ma en het is tijd om aan de slag te gaan. De film met werktitel 'Wit blauw' moet eind deze zomer klaar zijn. De filmset is opge bouwd in de schuur van een West-Vlaamse veeboer. De scène wordt gespeeld in een oude caravan, die spaarzaam is uitgelicht. Doeken voor de dak ramen houden het daglicht bui ten. Regisseur Jeannice Adriaan sens zit op een plastic stoeltje. Ge concentreerd volgt ze de verrich tingen van de twee acteurs op een monitor. Die staat op een plastic tuintafel. Daaromheen landbouw machines en balen stro. Wie nog dacht dat films maken een kwes tie van glitter en glamour is, moet hier eens komen kijken. meemaken. „Vorige week heeft de ze boer besloten er ook mee te stoppen. Hij is z'n koeien aan het verkopen, die staan er volgende week niet meer. Apart hè? De wer kelijkheid haalt ons in." De acteurs hebben weer plaats genomen in de caravan, het vol gende deel van de scène wordt ge draaid. Even een dialectcheck. Gil da De Bal, die de moeder speelt, komt uit Gent. Robby Cleiren (rol van Geert) komt uit Antwerpen. Van huis uit hebben beide acteurs De Vlamingen waren op bezoek bij Het Bolwerk, één van de ze ven woonvoorzieningen van Zeeuwse Gronden. Elf psychiatri sche patiënten wonen er in een ei gen appartement dat zij huren van Woongoed Zeeuws-Vlaande- ren. Ze hebben ook een gezamen lijke ruimte met ernaast een kan toor voor zorgverleners. In Vlaanderen is de psychia trie veelal nog grootschalig geor ganiseerd. „En van een langduri ge opname in een psychiatrische instelling wordt uiteindelijk nie mand beter", richtte Zeeuwse Gronden-directeur Jan van Blari- kom zich tot de Vlaamse parle mentsleden. Opnames kunnen nog wel nodig zijn, volgens Van Blarikom, maar niet voor meerde re jaren. Ook niet alle psychiatri sche patiënten kunnen helemaal zelfstandig wonen, met zorg aan huis. Zeeuwse Gronden, opge richt door ouders, biedt een tus senvorm. Bart Van Malderen, voorzitter van de welzijnscommissie van het Vlaams parlement, was onder de indruk. Zijn commissie trekt drie dagen door Nederland om vernieuwingen in de zorg 'op te snuiven'. Sas van Gent was de eer ste stopplaats. „Dit is een mooi voorbeeld van hoe de psychiatri- 'Dit soort woonvoorzieningen is een mooi voorbeeld van hoe de psychiatrische zorg anders kan' sche zorg anders kan", stelde Van Malderen. Het klonk Van Blari kom als muziek in de oren. Het streven van Zeeuwse Gronden is uiteindelijk in alle dertien Zeeuw se gemeenten een woonvoorzie ning te realiseren. In Oostburg zit al een nieuwe in de planning, in de omgeving van woonzorg centrum De Burght. Ralph van Dijk van Woongoed meldde dat er ook wordt gepraat over een lo catie in Breskens. Omwonenden staan vaak niet te springen, erkende Van Blari kom. „We nemen hen dan altijd mee naar één van onze woonvoor zieningen. Dat werkt." Zoals ook woensdagochtend bij Vlaamse de legatie. GENT. Eerst was er de 'neuze- kes'-oorlog, de strijd tussen twee verkopers van de typisch Gentse zoetigheid. En nu dreigt een heu se frietoorlog. De uitbaters van de zestien frietkotten in Gent stap pen naar de rechter om te voorko men dat hun standplaats door het stadsbestuur aan een concurrent wordt toegewezen. Tot nu toe wa ren de zestien er altijd van verze kerd dat ze bij de veiling (om de vijf jaar) het laatste bod mochten uitbrengen. Dat is voorbij. Sche pen Christophe Peeters (financi ën) heeft die regel afgeschaft. Tij dens een digitale veiling op woensdag 27 april gaat de stand plaats naar de hoogste bieder. DONDERDAG 14 APRIL 2016 Het wee van een kleine veeboer Regisseur Jeannice Adriaansens overlegt op de set met cameraman Sander Vandenbroucke: „Het is een jonge ploeg. Niemand klaagt als we langer door moeten gaan." foto's Ronald den Dekker Jeannice Adriaansens door Peter van den Assem door Harmen van der Werf SAS VAN GENT. Mensen met ernsti ge psychiatrische problemen zelf standig laten wonen, maar wel met begeleiding achter de hand. Een grote groep Vlaamse parle mentariërs keek woensdagoch tend de ogen uit in Sas van Gent. Bart Van Malderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 83