Beter bereik op strand Roparun met 56 teams 1 Jarige ZLM trakteert op 14,5 miljoen euro Terug naar de tekentafel Whatsapp Bewoners zijn uitzicht kwijt i 2 ZEELAND De Stoofweg 11 in Nieuwdorp bij de Sloeweg is verdwenen achter een vier meter hoge, loodgrijze geluidswal. COMMENTAAR Minister Henk Kamp van Economische Zaken moet te rug naar de tekentafel. Hij kan zijn plannen voor nieuwe hoogspanningsleidingen in Zeeland herzien. Op verzoek van de provincie heeft adviesbureau D-Cision opvallend logische en aantrekkelijke alternatieven be dacht. De truc zit 'm in de oude 'dunne' stroomleiding. Door juist dat deel van het stroomnet ondergronds aan te leggen lost D-Cision veel op. Ook dan zijn er nieuwe, hoge masten nodig voor de nieuwe 38okV-stroomkabels. Maar in totaal is de inbreuk op de landschappelijke kwaliteit veel minder. Dat geldt ook voor de overlast voor omwonenden. Bij Yerseke en bij Krabbendijke kan het nieuwe net ook even on der de grond duiken. Zo verdwij nen de grootste pijnpunten. En het nieuwe plan is niet duurder dan het oude. Wat wil je nog meer? Helemaal geen vernieu wing? Dat is niet reëel. Het nieu we, zwaardere stroomnet is een logisch gevolg van de wens om bedrijfszeker te blijven en van de keuze voor windparken op zee. Het heeft weinig zin Kamp te verwijten dat hij niet eerder op dit idee is gekomen. De minister doet het alsnog helemaal goed als hij dit alternatief met zijn bekende zakelijkheid omarmt. Maar legt hij het naast zich neer, dan heeft hij heel wat uit te leggen. Zeeland biedt minister Kamp een slimme variant van de nieuwe hoogspanningslijn VROUWENPOLDER. Telefonieaanbie der Vodafone gaat de mobiele be reikbaarheid op de stranden van Walcheren en Noord-Beveland verbeteren. Het streven is dat nog voor het komende toeristensei zoen voor elkaar te hebben. Uit een onderzoek van de pro vincie bleek dat de mobiele bereik baarheid in diverse delen van Zee land te wensen overlaat. Dat geldt vooral voor de stranden op Wal cheren. Door de hoge duinen heb ben de masten van de providers aan de landzijde niet of te weinig bereik op het strand. Telefoons pikken daar wel het signaal van de Belgische providers op, dat onge hinderd de Walcherse kust kan be reiken. Masten Vodafone gaat masten van onge veer twaalf meter hoog plaatsen, die ervoor zorgen dat de capaciteit en het bereik heel gericht worden verbeterd. Andere providers mo gen er ook gebruik van maken, zij het dat dit nu nog stuit op techni sche complicaties. Het kan daar door nog een of twee jaar duren voordat ook niet-Vodafone-klan- ten op het Zeeuwse strand beter bereik hebben. OOSTBURC. Zo'n 450 leerlingen van basisscholen en het Zwin Col lege doen morgen mee aan de Mini-Roparun in West-Zeeuws- Vlaanderen. Ze lopen met 56 teams in estafettevorm ongeveer 60 kilometer voor een goed doel. Het gaat om de vierde editie van het evenement, dat op 27 mei ook voor het eerst een Terneuzen- se versie krijgt. Burgemeester Annemiek Jetten en sportambassadeur Joerec Cijsouw geven om 8.30 uur het startschot. De route gaat onder meer dwars door het belfort in Sluis en het winkelcentrum in Breskens. De teams finishen tus sen 14.30 uur en 18.00 uur op de Markt in Oostburg. Er zijn twee honderd vrijwilligers in touw. De deelnemers - uit de groepen 7 en 8 van basisscholen en eerste en tweedeklassers van het Zwin College - laten zich sponsoren. De opbrengst gaat naar de Stichting Roparun, die zich inzet voor (be handeling van) kankerpatiënten. Almanak Die Walcherse dertiger is niet zo van de moderne techniek. Waarom zou je whatsappen als sms'en met een tele foon uit de oertijd ook prima werkt? Maar deze week installeerde hij ein-de-lijk zijn Samsung (die al maan den in de kast lag) mét Whatsapp. Hij werd naar eigen zeggen overge haald door het nieuws dat Whatsapp nu alle berichten versleutelt. Maar die beveiliging bleek overbodige luxe. De autocorrectie-functie was name lijk nog even wennen voor hem. Zijn vriendin fronste haar wenkbrauwen toen ze het eerste bericht van hem ontving. 'Aanaarden ukken elpen!' Buurtfeest Hulst gaat niet door De eerste editie van het Happy People buurtfeest, morgen op het van Ceulen- plein in Hulst, gaat niet door. Mede-organisator Hulst voor Elkaar vreest dat de vele regen roet in het eten zal gooien. Het buurtfeest van volgen de week vrijdag (22 april) bij het Reynaertcollege aan de Gildenstraat gaat voorlo pig wel door. Dan zijn er verschillende sportactivitei ten, zoals een bootcamp, en dansen. Daarnaast zijn er gezonde snacks te koop en wordt er informatie gegeven over ge zond leven. Haven Cent blij met overslag De Gentse haven boekte in het eerste kwartaal van dit jaar een totale goederen overslag van 12,6 miljoen ton, 650.000 ton meer dan in dezelfde periode vorig jaar ofwel een stijging met 5,4 procent. Het was het beste kwartaal sinds ruim drie jaar. De overslag in de zeevaart sector bleef met 6,8 mil joen ton (een plus van 0,6 procent) op hetzelfde ni veau als in dezelfde perio de vorig jaar. De binnenvaart noteerde een overslag van 5,9 mil joen ton, een stijging van 600.000 ton of bijna 12 pro cent meer dan vorig jaar. 'Miss Teen' actief voor goed doel Yie Hon Man uit Goes doet mee aan de Miss Teen of Zeeland verkiezing en is door naar de regionale fina le. Als onderdeel van de missverkiezing zet ze zich in voor Stichting Haarwen- sen, voor kinderen met kanker. Yie Hon zamelt le ge flessen in en het statie geld gaat naar het goede doel. Flessen kunnen bij Yie Hon zelf of bij haar opa en oma in Oostburg wor den ingeleverd. Contact hierover via de Facebookpa- gina 'Stem op Yie Hon.' Een nieuw plafond in één dag! e hoekbank is stra tegisch geplaatst. Hier, vanaf haar vaste plekje, kon je helemaal over de velden kijken tot de dijk bij Borssele, vertelt Marjo lein Klaassen. Aan de andere kant lag 's-Heerenhoek met de kerk als herkenningspunt. En wat was het mooi, als 's morgens de zon op kwam. Ze staat op en gaat voor het raam staan, de armen gekruist, haar blik gefixeerd op de hijskraan die wéér een enorme, loodgrijze plaat van vier meter hoog en twee meter breed op zijn plek laat zak ken. Recht voor haar huis, recht voor haar raam. „Dit is het dus", zucht ze. „En het wordt alleen maar erger. Ik heb al gedacht: zou ik de bank anders draaien? Want wie kijkt er nu graag tegen een muur aan?" Op de bank ligt een stapel papie ren. Dat is het dossier 'Verdubbe ling Sloeweg', waar de plaatsing van de geluidswal onderdeel van uitmaakt. Het oudste papier da teert van 2003: een artikel uit de krant. „In 2008 moesten we uit de krant lezen dat we onteigend zou den worden. Het is waar, er is ge sproken over verplaatsing van het huis, maar het bedrag dat daarvoor geboden werd was veel te laag. We hadden daarvoor geen vergelijk baar huis kunnen neerzetten." In 1991 kwam het echtpaar Klaas sen vanuit Souburg naar Nieuw dorp om een droom waar te ma ken. Een verwaarloosd stuk grond van 4200 vierkante meter met daar op een bouwvallige woning moest een lusthof worden, met bo men en bloemen en vooral heel veel vogels. „Mijn man is vogelliefhebber", verklaart Marjolein, terwijl ze het be zoek rondleidt op het stuk grond, dat meer weg heeft van een kinderboerderij dan van een tuin. Kippen, geitjes, drie katten en siereenden, kluten, GOES. Alle klanten van ZLM ont vangen 65 euro. De verzekeraar doet dat omdat zij dit jaar 65 jaar bestaat. In totaal gaat het om bijna 224.000 klanten in Zeeland en Brabant. Dat betekent dat het be drijf in totaal 14,5 miljoen euro uitkeert. 'Wie jarig is, trakteert immers', zo verklaart ZLM de geste. „Doordat er soms minder schade is dan verwacht, hebben we de afgelopen jaren wat reser ves kunnen opbouwen", zegt Os car Monshouwer, directeur verze keringszaken. „Aangezien het niet onze doelstelling is om winst te maken en omdat we nu 65 jaar bestaan, vonden wij dit een leuke actie. Maar het is niet iets wat we elk jaar kunnen doen." Het geld wordt donderdag 19 mei overgemaakt. De uitkering staat los van de pakketkorting die ZLM jaarlijks geeft aan men sen die verschillende verzekerin gen hebben afgesloten. Het bedrijf roept klanten op te laten weten wat zij met de 65 euro gaan doen. De 65 mooiste verhalen worden gebundeld in een jubileumuitgave van het ZLM Magazine dat begin juni verschijnt. Alle verhalen zullen ook te rug te lezen zijn op de jubileum website www.zlm65jaar.nl Tip? redactie@pzc.nl HULST CENT OOSTBURC PLAFONDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Bezoek onze showroom (op afspraak) Een grij ze muur voor de deur door Ondine van der Vleuten D De 'mooie' kant van de geluidswal hebben gevraagd of we er niet iets

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 81