Jacob Syswerda (97) ontdekte zijn nieuwe passie bij de VOP Voorganger Zonnemaire ontslagen 1 ifi 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Pastor Ruud Baas mag 24 april voor de laatste keer voorgaan in de dienst. Per 1 juli moet hij de pastorie verlaten. Voetbalmeiden De Meerpaal zijn de beste van Schouwen 'Dit is niet het warme bad dat je verwacht van een kerkenraad' W In de regio «♦■LJIft.-46E- I I' Mijn dorp, mijn stad Pastor Baas botst met kerkenraad door Marcel Modde ZONNEMAIRE. Pastor Ruud Baas van de hervormde gemeente in Zonnemaire is door het kerkbe stuur ontslagen. De voorganger van de protestantse gemeente wordt verweten een te eigengerei de koers te varen. Ook is hij 'te zwaar op de hand' voor een ge meente als Zonnemaire, aldus se cretaris (scriba) Kees Loman. Baas verwijt het bestuur van zijn kant een gebrek aan steun om zijn taken op een juiste manier te kunnen uitvoeren. De scheuring is volgens hem zo'n drie jaar gele den ontstaan, bij het aantreden van nieuwe bestuursleden. „De kerkenraad is er ook om zijn voor ganger te ondersteunen en te be schermen in zijn functie. Maar het werd meer en meer de gang van verplicht opleggen, die ze gaandeweg bewandelden." Verschillende lijmpogingen, in clusief een coachingstraject vanuit de Protestantse Kerk Nederland (PKN) hebben tot niets geleid. Vol gens Baas heeft het lokale kerkbe stuur het werkplan dat hij schreef met PKN-coach dominee André Drost moedwillig naast zich neer gelegd. In plaats daarvan kreeg Baas vorige maand 'plots' een ont bindingsovereenkomst voorge legd, die hij inmiddels heeft gete kend. Noodgedwongen, zegt Baas over zijn handtekening onder zijn ontslagbrief. „Anders was het een zaak voor de kantonrechter gewor den met een hoop gedoe en dat zou de kerk alleen maar schaden. Dat wil ik vooral voorkomen. Dit is niet het warme bad dat je mag verwachten van een kerkenraad, die je hoort te beschermen." Baas zou deze zomer tien jaar pastor zijn geweest van de her vormde gemeente in Zonnemaire. „Maar inmiddels zijn we er achter gekomen dat dit het niet meer gaat worden", zegt Loman. „In het begin ging het nog wel. Je moet ie mand ook de kans geven te Ruud Baas predikant groeien in zo'n functie. Hij heeft een eigen mening over hoe de kerk moet worden geleid. En dat mag ook. Alleen als wij A zeiden, deed hij steeds B. Toch weer steeds op z'n eigen manier. Dat werkt niet. De irritaties liepen ver der op. Het coachingstraject, ge sprekken van hogerhand uit de PKN en de classis, het heeft niets uitgehaald. Hij herkent zich ner gens in. Wanneer we bovendien merken dat mensen om hem weg blijven, ga je je afVragen of we op de goede weg zitten. Niet dus." Een subjectieve weergave van de werkelijkheid, zo ziet Baas dit aangedragen feit. „Ik heb mensen uit het dorp en de gemeente hui lend aan de deur gehad, nadat ze hadden gehoord van mijn ontslag. Dat één bestuurtje van vier men sen daar toe in staat is, kan er bij hen niet in. Dit is puur feodaal ge drag. Boerenmacht en geld. Dat is Zonnemaire", verliest Baas zich even in de emotie. Zijn echtgeno te Dini doet er nog een schepje bo venop: „We worden op een grove, schandalige, bruuske manier aan de kant gezet. Ze gooien goud weg en houden modder in hun handen. Mijn man is al die jaren veel te goed geweest voor deze ge meente. Zelfs onze advocaat zegt dat hij nog nooit heeft meege maakt dat iemand op deze manier wordt gedwongen op te stappen. De leugen regeert in Zonnemaire. Werkelijk. De leugen regeert." Zondag 24 april neemt Baas met een dankdienst afscheid van zijn gemeente. Per 1 juli moeten ze de pastorie hebben verlaten. door Esme Soesman Drie jaar geleden nam Ja cob Syswerda (nu 97) uit Dreischor voor het eerst een kwast ter hand. Zo'n vijfentwintig schilde rijen later laat de steenuil waaraan hij werkt zien dat passie zich ook op hoge leeftijd nog openbaart. In dit geval dankzij de VOP (Volwas senen Ontmoetings Plaats), die wekelijks in het dorpshuis van Dreischor wordt opgetuigd. Elke woensdag is het daar sjoe len, kletsen, kaarten en schilderen geblazen. Syswerda schoof een keer spontaan aan de tafel met ezels aan toen er te weinig men sen waren om een kaartje mee te leggen. „Ed zei: 'Moet je een kwast?' Ik zei: 'Nee'. Maar toen ik er een tijdje bij zat dacht ik: dit is toch wel mooi werk. De week daarna ben ik gaan schilderen." Ed Dijst geeft schilderles en is drij vende kracht achter de VOP. Na het ter ziele gaan van de bejaar- densoos ontstond deze - ook be doeld voor de wat jongere volwas sene - variant. Voor een euro per week schuifje aan. „Het is gezel lig, maar je kunt ook van elkaar le ren en kennis uitwisselen", ver- Jacob Syswerda schildert aan zijn uil. Op de achtergrond Ed Dijst en Anne ke de Regt en de rest van de bezoekers van de VOP. foto Dirk-Jan Gjeltema wijst Dijst naar onder meer de breisters die zich van tijd tot tijd bij de VOP laten zien. Hoewel su- perlaagdrempelig weet Dijst zeker dat er nog heel wat mensen thuis zitten die de stap niet durven zet ten. „En hoe je ze die drempel over krijgt? Geen idee." Anneke de Regt uit Kerkwerve schildert sinds twee jaar mee. Vanwege de goede sfeer bij de VOP en omdat Dijst haar stimuleert abstracter te werken. „Niet alleen na te schilde ren. De eerste keer dat je hier komt, krijg je twee kleuren. En daar moet je het mee doen." Niets voor Syswerda overigens, die zich op vogels en landschappen heeft gestort. Kliederwerk, vindt hij dat moderne spul. „Daar vind ik nou helemaal niets aan. Ik ben van de natuur." De VOP is elke woensdag open van 14.00 tot 17.00 uur in het dorpshuis van Dreischor. BIJ NADER INZIEN In het bericht 'Caril lon speelt in op Ha venpark' in de krant van gisteren staat een fout in het foto bijschrift. Op de foto staat beiaardier Bou- dewijn Zwart en niet zoals vermeld werd Janno den Engels man. ZIERIKZEE Workshop Franse muziek in Zierikzee Een workshop Franse muziek wordt zater dag verzorgd door VerbreedJeHorizon in Zierikzee. Tijdens de workshop worden deelnemers meegenomen op een muzikale reis door de tijd. Hierbij wordt verteld over de Franse muziek, het taalgebruik en de culturele- en histori sche achtergronden. De workshop wordt verzorgd door Susan Bil van VerbreedJeHo rizon. Om 14.00 uur is de start en om 15.30 uur wordt er afgesloten. De kos ten zijn 20 euro, in clusief een 'Café Gourmand' (koffie met lekkers). Opgeven kan door een e-mail te verstu ren of via 06- 18826462. Meer in formatie is te vinden op de website van VerbreedJeHorizon. BROUWERSHAVEN Brassband Apollo in Poortershof Brassband Apollo geeft dinsdag 19 april een concert in Wooncentrum Poor tershof in Brouwers haven. Het concert in Poor tershof zal het eerste zijn onder leiding van de nieuwe dirigent Kees Nijsse. Op het programma staat een aantal marsen, maar ook popnummers ko men aan bod. Het concert begint om 19.30 uur op de eerste verdieping en is vrij toegankelijk voor bewoners en geïnteresseerden. ZIERIKZEE. Vorige week gingen de jongens de wei in, gisteren was het de beurt aan de meisjes tijdens het jaarlijkse schoolvoetbaltoer- nooi bij MZC'11 in Zierikzee. Op de foto strijden de meiden van de Oosterburcht uit Oosterland (gele shirts) en van de J.W. van den Doelschool uit Zierikzee om de bal. Het zevental van De Meerpaal I uit Bruinisse won in de finale na strafschoppen van OBS Duiveland (Nieuwerkerk). De reguliere speel tijd was in 1-1 geëindigd. De derde plaats was voor Willibrordus- school I uit Zierikzee, dat de strafschoppen beter nam dan Binnen de Veste (Zierikzee). foto Dirk-Jan Gjeltema BROUWERSHAVEN Tonnenmagazij n, 18.30-21.45 uur: Drumband Apollo, 20.00-22.30 uur: Boogschieten heren Zodiak; BURCH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schut- se, 10.30 uur: Yoga; 14.00-18.00 uur: Mu ziekles; 19.30 uur: Zangvereniging Zilt; 19.30 uur: Bridge; Pannekoe- kenmolen de Graan halm, 12.00-19.00 uur: Expositie Ivan Ruys; BURCHSLUIS Passagierschip de Onrust, 13.30 uur: Natuurvaartocht; DREISCHOR Trefpunt De Dors vloer, 18.45 uur: Re petitie Creskidz Mu ziekvereniging Cres cendo, 19.45 uur: Re petitie Fanfare Mu ziekvereniging Cres cendo; Streek- en Land bouwmuseum Goe- manszorg, 11.00-17.00 uur: Museum geopend; ELLEMEET Dorpshuis, 19.30 uur: Dansclub The Four Seasons: Kom de danspasjes weer ophalen; KERKWERVE Dorpshuis 't Zuudènde, 13.30- 15.30 uur: Schilder club, 13.30-14.30 uur: Meer Bewegen voor Ouderen 55 plus gym; 15.15- 17.00 uur: Kinder middag; NOORDCOUWE Dorpshuis,19.30 uur: Klaverjas en jo- keravond; OUWERKERK Dorpshuis, 13.30-15.30 uur: Koersbalmiddag van d'Antilopen; 18.45 -1930 Drum band Nieuw Leven; 19.45 -22.00 Muziek vereniging Nieuw Leven; RENESSE Dorpshuis, 9.00-12.00 uur: Schilderclub; 11.30 uur: Tafelen voor ouderen; 19.30 uur: Klaverjassen, 19.30 uur: Biljarten; 19.30 uur: Yoga Steffine; ZIERIKZEE Corneliastichting (startpunt), Laco (eindpunt) 13.00 -17.00 uur: Scootmo- bieltocht; Havenplein, 9.00-16.00 uur: Weekmarkt; Sint Lievensmon- stertoren, 10.00-17.00 uur: Be klimming van de to ren, Expositie Phan tasm en Expositie Beeld van een zee slag anno 1304.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 68