Schouders onder eigen opruimactie Jarige ZLM trakteert op 14,5 miljoen euro Terug naar de tekentafel Whatsapp Bewoners zijn uitzicht kwijt 2 ZEELAND De Stoofweg 11 in Nieuwdorp bij de Sloeweg is verdwenen achter een vier meter hoge, loodgrijze geluidswal. COMMENTAAR Minister Henk Kamp van Economische Zaken moet te rug naar de tekentafel. Hij kan zijn plannen voor nieuwe hoogspanningsleidingen in Zeeland herzien. Op verzoek van de provincie heeft adviesbureau D-Cision opvallend logische en aantrekkelijke alternatieven be dacht. De truc zit 'm in de oude 'dunne' stroomleiding. Door juist dat deel van het stroomnet ondergronds aan te leggen lost D-Cision veel op. Ook dan zijn er nieuwe, hoge masten nodig voor de nieuwe 38okV-stroomkabels. Maar in totaal is de inbreuk op de landschappelijke kwaliteit veel minder. Dat geldt ook voor de overlast voor omwonenden. Bij Yerseke en bij Krabbendijke kan het nieuwe net ook even on der de grond duiken. Zo verdwij nen de grootste pijnpunten. En het nieuwe plan is niet duurder dan het oude. Wat wil je nog meer? Helemaal geen vernieu wing? Dat is niet reëel. Het nieu we, zwaardere stroomnet is een logisch gevolg van de wens om bedrijfszeker te blijven en van de keuze voor windparken op zee. Het heeft weinig zin Kamp te verwijten dat hij niet eerder op dit idee is gekomen. De minister doet het alsnog helemaal goed als hij dit alternatief met zijn bekende zakelijkheid omarmt. Maar legt hij het naast zich neer, dan heeft hij heel wat uit te leggen. Zeeland biedt minister Kamp een slimme variant van de nieuwe hoogspanningslijn Dat deed ze in het kader van Schoon Zeeland, waar Zeeuwse ge meenten en NME's (centra voor natuur- en milieueducatie) geza menlijk de schouders onder heb ben gezet. De gemeente Schou- wen-Duiveland wil meer zicht op (zwerf)afval in en om de verschil lende dorpen en steden op het ei land en inwoners stimuleren de boel op te ruimen. Daarbij probeert de gemeente mensen zoveel mogelijk romp slomp uit handen te nemen. Draai boeken en promotiemateriaal lig gen klaar. Knijpers en hand schoentjes ook. Daarnaast krijgt el ke kern een beloning van 75 euro uitgereikt voor opruimacties (maximaal twee) die samen wor den opgezet. Geld waarmee bij voorbeeld een drankje na afloop kan worden bekostigd. Want be halve een 'lekker opgeruimd dorp of schoon stuk natuur' levert zo'n opruimactie nog iets op, betoogde Knepper. „Je komt mensen tegen uit heel de samenleving die je nor maal niet ziet en je hebt samen één doel." Hoewel Zonnemaire aardig schoon oogt, zijn er zeker dingen voor verbetering vatbaar - zo bleek uit de reacties uit de zaal. In Vuil in de berm, geen bakken bij Bommenede en troep uit de sloot dat blijft liggen. Ook in Zonnemaire kan het beter. de berm langs het fietspad tussen eigen dorp en Brouwershaven is regelmatig zwerfvuil te vinden, Bommenede kan wel wat afValbak- ken gebruiken en de troep die jaar lijks uit de sloten wordt gebag gerd blijft negen op de tien keer op de kant liggen. Inclusief plastic flesjes en ander afval. Dat spul waait er na een tijdje weer in. Almanak Die Walcherse dertiger is niet zo van de moderne techniek. Waarom zou je whatsappen als sms'en met een tele foon uit de oertijd ook prima werkt? Maar deze week installeerde hij ein-de-lijk zijn Samsung (die al maan den in de kast lag) mét Whatsapp. Hij werd naar eigen zeggen overge haald door het nieuws dat Whatsapp nu alle berichten versleutelt. Maar die beveiliging bleek overbodige luxe. De autocorrectie-functie was name lijk nog even wennen voor hem. Zijn vriendin fronste haar wenkbrauwen toen ze het eerste bericht van hem ontving. 'Aanaarden ukken elpen!' Lange Frans op Lentefeest Na de succesvolle editie vo rig jaar beleeft het Lente feest Haamstede op zon dag 17 april haar tweede editie. DJ Bee zal wederom het pu bliek opwarmen. Vervol gens is het de beurt aan Schouwse zanger Frank Li ve!, die zijn debuut maakt op het lentefeest. De afslui ter van deze editie is Lange Frans. De aanvang van Lentefeest Haamstede, dat wederom plaatsvindt aan de Ring in Burgh-Haamstede, is om 14.00 uur. De entree is gra tis. Kinesiologie in de bibliotheek Je dag frisser beginnen en lekker fit het voorjaar in? Kinesiologie oftewel bewe gingsleer biedt daartoe handvaten. Kinesioloog Jo- landa Kloet uit Brouwers haven houdt vandaag een lezing over dit onderwerp in bibliotheek Oosterschel- de in Zierikzee. Kinesiologie is een metho de gericht op het zelfher- stellend vermogen van het lichaam. Naast Kloets ver haal zijn er ook tal van boe ken over dit onderwerp in te zien of te lenen. De bijeenkomst begint om 19.30 uur en is vrij toegan kelijk. Flessengeld voor het goede doel De Stichting Syndroom van de Lach krijgt een gift van 927,10 euro dankzij mensen die de afgelopen vijf maanden hun lege fles- senbon bij de Albert Heijn in Zierikzee aan dit goede doel hebben gedoneerd. De ouders van Milan't Hart uit Zonnemaire zame len geld in voor deze stich ting die er voor zorgt dat hun zoontje - dat het syn droom van Down heeft - dolfijnondersteunende the rapie kan gaan doen in Cu rasao. De familie heeft in middels al meer dan 5000 euro ingezameld. Een nieuw plafond in één dag! e hoekbank is stra tegisch geplaatst. Hier, vanaf haar vaste plekje, kon je helemaal over de velden kijken tot de dijk bij Borssele, vertelt Marjo lein Klaassen. Aan de andere kant lag 's-Heerenhoek met de kerk als herkenningspunt. En wat was het mooi, als 's morgens de zon op kwam. Ze staat op en gaat voor het raam staan, de armen gekruist, haar blik gefixeerd op de hijskraan die wéér een enorme, loodgrijze plaat van vier meter hoog en twee meter breed op zijn plek laat zak ken. Recht voor haar huis, recht voor haar raam. „Dit is het dus", zucht ze. „En het wordt alleen maar erger. Ik heb al gedacht: zou ik de bank anders draaien? Want wie kijkt er nu graag tegen een muur aan?" Op de bank ligt een stapel papie ren. Dat is het dossier 'Verdubbe ling Sloeweg', waar de plaatsing van de geluidswal onderdeel van uitmaakt. Het oudste papier da teert van 2003: een artikel uit de krant. „In 2008 moesten we uit de krant lezen dat we onteigend zou den worden. Het is waar, er is ge sproken over verplaatsing van het huis, maar het bedrag dat daarvoor geboden werd was veel te laag. We hadden daarvoor geen vergelijk baar huis kunnen neerzetten." In 1991 kwam het echtpaar Klaas sen vanuit Souburg naar Nieuw dorp om een droom waar te ma ken. Een verwaarloosd stuk grond van 4200 vierkante meter met daar op een bouwvallige woning moest een lusthof worden, met bo men en bloemen en vooral heel veel vogels. „Mijn man is vogelliefhebber", verklaart Marjolein, terwijl ze het be zoek rondleidt op het stuk grond, dat meer weg heeft van een kinderboerderij dan van een tuin. Kippen, geitjes, drie katten en siereenden, kluten, GOES. Alle klanten van ZLM ont vangen 65 euro. De verzekeraar doet dat omdat zij dit jaar 65 jaar bestaat. In totaal gaat het om bijna 224.000 klanten in Zeeland en Brabant. Dat betekent dat het be drijf in totaal 14,5 miljoen euro uitkeert. 'Wie jarig is, trakteert immers', zo verklaart ZLM de geste. „Doordat er soms minder schade is dan verwacht, hebben we de afgelopen jaren wat reser ves kunnen opbouwen", zegt Os car Monshouwer, directeur verze keringszaken. „Aangezien het niet onze doelstelling is om winst te maken en omdat we nu 65 jaar bestaan, vonden wij dit een leuke actie. Maar het is niet iets wat we elk jaar kunnen doen." Het geld wordt donderdag 19 mei overgemaakt. De uitkering staat los van de pakketkorting die ZLM jaarlijks geeft aan men sen die verschillende verzekerin gen hebben afgesloten. Het bedrijf roept klanten op te laten weten wat zij met de 65 euro gaan doen. De 65 mooiste verhalen worden gebundeld in een jubileumuitgave van het ZLM Magazine dat begin juni verschijnt. Alle verhalen zullen ook te rug te lezen zijn op de jubileum website www.zlm65jaar.nl door Esme Soesman ZONNEMAIRE. De plastic soep in de oceaan is misschien nog een ver- van-je-bedshow. Een stormvogel op een Zeeuwse dijk met 48 stuk ken plastic in z'n maag is dat niet. Irina Knepper van NME daagde gis teravond de bezoekers van de dorpsraadvergadering in Zonnemai- re uit met ideeën op de proppen te komen voor opruimacties in eigen dorp. Tip? redactie@pzc.nl BURCH-HAAMSTEDE ZIERIKZEE ZIERIKZEE PLAFONDS Plameco Plafonds Van Gilst v.o.f. Tel: 0113-270000 www.plameco.nl Bezoek onze showroom (op afspraak) Een grij ze muur voor de deur door Ondine van der Vleuten D - - r-fM 1 De 'mooie' kant van de geluidswal hebben gevraagd of we er niet iets

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67