Nepcommando krijgt échte commando's achter zich aan 169 569 569 689 NIEUWS 5 Compleet verzorgd Kras.nl/busreizen of bel 0900-96977ocPg Jk ls iemand aan een herdenking wil mee- 1 doen en zegt: ik ben JL een commando, dan checken we dat", zegt voorzitter Sander de Vries van de Commis sie Coördinatie Commandovereni gingen in Nederland. Als er ie mand opduikt die er niet thuis hoort, vraagt hij vriendelijk of zo'n 'pseudo' z'n groene baret in het vervolg wil afzetten. Ze duiken overal op, de man nen (vaak vijftigers en zestigers) die doen alsof ze bij dit elitekorps van de krijgsmacht horen. Bij de Dodenherdenking kijken ze eer biedig naar de grond naast de graf kransen. Zelfs bij de Nationale her denking op de Dam gebeurde dat. Of ze paraderen mee tijdens het Bevrijdingsdefïlé op 5 mei in Wa- geningen, of met de borst vol me dailles op Veteranendag. De echte commando's ergeren zich daar aan. De groene baret is de bekroning van de topzware commando-opleiding, ter voorbe reiding van (vaak) geheime opera ties in het buitenland. Het korps kreeg dit jaar de Militaire Wil lemsorde. Daarmee wordt het voor 'wannabes' kennelijk nog aantrekkelijker te pronken met an dermans veren. De maat was helemaal vol toen in Salland afgelopen jaar een rouwadvertentie verscheen, com pleet met het commandowapen en de spreuk Nunc aut nunquam (Nu of nooit). „De weduwe vroeg of we als commando's nog iets gin gen doen, een dodenwacht vor men, en of z'n maten van toen 'Als iemand staat te snoeven en grote verhalen vertelt is het meestal géén commando' ook nog wilde komen. We hebben de naam uitgezocht, maar hij was nooit commando geweest", zegt De Vries. Zijn secretaris Jacob Kla ver lacht meewarig. „Sneu voor de weduwe, we wilden haar niet con fronteren met de feiten - daarom hebben we gezegd dat het druk was en dat helaas niemand kon." Het komt steeds vaker voor. Het is simpel geregeld: je kunt een groene baret inclusief insigne vinden op Markplaats. Ook dra gen neppers op Veteranendag vaak een 'torretje' - het speldje voor oud-commando's. In de aanloop van de meiher denkingen en het défilé in Wage- ningen zijn de échte commando's een offensief gestart. Iedereen met een onterechte groene baret wordt publiekelijk op de schouder getikt. Het publiek moet maar eens weten dat er veel nepcom- mando's zijn; tientallen, honder den misschien. Hoe zie je verschil tussen een echte en een pseudo? De Vries: „Wij pikken ze er zo uit, je moet aan de zwaarste eisen voldoen om in zo'n korps thuis te horen." Dat vergt een bijzondere instelling en dat zie je in lijf en leden en in het gedrag terug. „Als iemand staat te snoeven en grote verhalen vertelt is het meestal géén commando. Die zijn gewend bescheiden te zijn. Dat is ook wat ons zo ergert, die blablabla, die grote verhalen, waar niks van klopt." Pseudo's drongen zelfs door tot in de vereniging, als bestuurslid. Na 'Salland' checken ze nu elke nieuwe aanmelding als lid. Op een afgesloten Facebookpagina zet ten ze foto's van overtreders. Met naam en toenaam. Niet openbaar. „Het is vervelend, maar vooral ont zettend zielig als iemand net doet of hij bij ons hoort." De ergste? „Dat is de man die zich uitgeeft als luitenant-kolonel b.d.. Die is gids in een bus waarin Engelse ve teranen of weduwen door Neder land worden gereden, langs de plekken van de gevechten; met prachtige verhalen over zijn eigen inzet. Alleen: niemand kent hem." 100% vertrekgarantie 4 dagen al v.a. Voordeelreis Berlijn Praag Compleet Hanzesteden Oostzeekust De Dordogne Venetiaanse Rivièra Pyreneeën Costa Brava Parel van het Salzburgerland De Schotse Hooglanden DONDERDAG 14 APRIL 2016 Jacob Klaver (links) en Sander de Vries willen nepcomando's ontmaskeren. foto Erik van 't Hullenaar door Jelle Boonstra Ze staan met hun groene baret bij herdenkingen, lopen zo de Vier daagse of leiden - volgehangen met nepmedailles - buitenlandse veteranen rond. Toch zijn ze nooit echt commando geweest. De échte commando's starten een offensief. Sander de Vries commando De nepcommando die weduwes en vereranen rondleidt. Een groene baret is zo te koop via Marktplaats, foto's Facebook Busreizen Ontdek deze bruisende wereldstad met ontelbare highlights. Transfers naar en van het centrum inbegrepen. Boek voordelige excursies o.l.v. een NL'segids. 4* Van der Valk Hotel Klantbeoordeling 8,5 Zie: Kras.nl/39044 4 dagen Laat u verrassen door de 'Gouden Stad'! Prachtig historisch centrum met o.a. de Karelsbrug. Inclusief 2 x hhh| stadstour o.l.v. NL'se gids. De allerbeste prijs Incl. 4 x ontbijtbuffet 1/ Klantbeoordeling 8,4 Zie: Kras.nl/39474 1 M Combinatie van natuur cultuur. Een nog ongerept stukje Duitsland met prachtige, groene natuur, duizenden meren en gezellige Hanzesteden. Uitstekend 4* hotel Klantbeoordeling 8,2 WJ W 1 L. 1 Zie: Kras.nl/39445 Een mix van cultuur strand met bezoek aan Grado, Padua en Venetië. Geniet van het San Marcoplein, de Rialtobrug en de gondels. Hotel nabij het strand Met zwembad sauna Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/39400 Uniek stukje Frankrijk met druipsteen grotten, kastelen en lekkere streek producten. O.a. bezoek aan Rocamadour, Sarlat en Gouffre de Padirac. Nederlandse hotelier 1/ Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/39503 9 dagen 9 dagen Kust, cultuur natuur. De eerste dagen genieten we van bergen, rust en ruimte in Andorra. Daarna aandacht voor de Spaanse kust met o.a. bezoek aan Barcelona. Uitstekende 4* hotels Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/39498 12 dagen Beleef dé hoogtepunten van Schotland: een fantastisch groen landschap, diverse kastelen, whiskystokerij, Loch Ness, Loch Lomond, Edinburgh en Glasgow. Kastelen en burchten W Klantbeoordeling 8,2 Zie: Kras.nl/39384 MM Laat u in de watten leggen in Oostenrijk! U verblijft in een hotel met goede keuken en leuke activiteiten. We maken excursies naar o.a. Salzburg en Hallstatt. 4* hotel in Flachau ^^^^9 Klantbeoordeling 8,9 Zie: Kras.nl/39493 1121 Daarom boekt u uw busvakantie bij Kras: Reizen met vertrekgarantie Altijd per Comfort Class touringcar Zeer ervaren chauffeurs Garante opstapplaatsen in heel Nederland Gewoon het beste aanbod busreizen Prijzen p.p. o.b.v. 2 personen excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5