4 8? REDENEN OM UIT TE GAAN Galerie de Ouverture trakteert Zeeland op een sterke tentoonstelling van vooral abstracte of abstract lijkende kunst. Galerie Ouverture in Gadzaml Voorronde Kunstbende in CCXL Klassieke werken met een Russische twist Kinderen dansen Nils Holgersson DOOR NICO OUT Ïk zag in de galerie van Willem Behr vaak ambachtelijk georiënteerd werk van kunste naars uit Vlaanderen. Goed gemaakt, niet te groot en mede door de prijs een veilige keus. Daarnaast was er een ruimte te huur. Daar kwam ik wel werk tegen dat beter thuis had kunnen blijven. Maar nu kiest Behr voor lef in alle ruimtes. Met vaak grote formaten en serieuze, maar toch nog redelijke prijzen. Het meest opvallend zijn de 'Selfies' van Angelika Poels (1970). Zij reageert daarmee op de eindeloze stroom foto's die mensen via sociale media met de wereld delen. Haar selfie ontstaat vanuit het schil deren op transparant materiaal. Met brede vegen bouwt zij dynamische composities. Op een of meer momenten in het werkproces fotografeert zij het werk met een mobiele telefoon. Als het bevalt, laat zij het printen op plexiglas. Haar beeld sche mert dan door de verflagen heen. Ik vind dit werk boeiend omdat het de traditie van het abstract ex pressionistisch schilderen verbindt met een eigen tijdse uiting én op beide commentaar geeft. Wat toon je als selfie-maker? Wie je bent of hoe wil je gezien worden? Hoe verhouden die posities zich ten opzichte van elkaar? En hoe zit dat als je kun stenaar bent? Twee andere kunstenaars kregen beiden een eigen ruimte: Henrie Vogel (1957) en Christine Seghers die haar geboortejaar voor zich houdt. Vogel schil dert op groot formaat en wisselt expressieve com posities af met verstilde beelden. De eerste ont staan vanuit het schilderen zelf. Vogel brengt de verf aan met grote gebaren. Het is niet duidelijk of ik nu pure abstractie zie, fragmenten van land schappen of delen van het vrouwelijk lichaam. Ook de strakker uitgevoerde composities hebben die intrigerende dualiteit. Het kunnen ruimtes zijn, maar je kunt ze ook zien als puur geome trisch abstract. Hun bijzondere kwaliteit zit hem in de subtiele overgangen tussen de oranje, gele, bruine en nachtblauwe tinten die ontstaan door een oneindige hoeveelheid verfstreepjes die het op pervlak reliëf geven. Seghers start in haar prachti ge, grote houtskooltekeningen met een waargeno men (zee)landschap. Niet veel meer dan zee of land toont zij, met boven de lage horizon een ein deloze lucht. Het beeld groeit vanuit het materi aal. Dat maakt het sterk en subtiel. Ook haar plas tisch geschilderde werk met golven of bossen als startpunt overtuigt. Er is meer abstractie. Drie Limburgse leden van de kunstenaarsgroep 'The Art Of Painting' (TAOP) zijn met hun abstracte werk in Zeeland neergestre ken. Jeroen Hofhuizen (1968) met ingetogen kleur- modulaties waarin lichte vlekjes als voorbijglijden de lichtjes iets van beweging suggereren. Ray mond Cuijpers (1973) die in diffuse velden van lichte tinten krast of er aan voetbal ontleende schetsen van spelsituaties in verwerkt. En Marie van Vollenhoven (Amsterdam 1983) speelt in klei ne aquarellen, waarin ze soms ook ballpoint ge bruikt, met structuren die je als fragmenten zou kunnen opvatten van zich vormende materie. Ha genaar Vincent de Kooker (1982) tenslotte, bouwt zijn 'schilderijen' en objecten op uit kleine stuk ken aluminium. Hij zoekt en vindt daarmee steeds nieuwe mogelijkheden. T/m 12/5. Galerie De Ouverture. Boulevard de Wie lingen 64, Cadzand Bad. Do-zo. 13.00-17.00 uur. De expositie van TAOP-kunstenaars loopt t/m 28/4. VLISSINGEN TRIO VALENKI IN GROEDE STADSSCHOUWBURG Donderdag 14 april 2016 Andrea Janssens ge bruikt als uitgangspunt voor haar schilderijen meestal een herkenbaar beeld, vaak een vrouwenfi guur. Tijdens het werk transformeert het beeld naar een abstractie die meer dan het oorspronkelij ke uitgangspunt het gevoel tot uitdrukking brengt dat haar aanzette tot het werk. T/m 23/4. Galerie Gerritse, Londensekaai 19, Middel burg. Vr. en za. en Ie zo. v/d mnd. 13.00 -17.00 uur. In Lokaal 54 bracht gale riehoudster Anne Manna- erts werk samen van zeven kunstenaars. Er is geen ge meenschappelijke deler. Het gaat Mannaerts om kunst die haar aanspreekt, waarbij variatie en vakman schap een belangrijke rol spelen. Dat hoeft niet te lei den tot 'gelikt' werk. Het as sociatief geschilderde werk van Pieter Bas is daarvan het bewijs. T/m 24/4. Lokaal 54. Nieuwstraat 54, Terneu- zen. Wo.t/m zo. 13.00 - 18.00 uur. Al 60.000 jaar geleden maakten de Aboriginals grotschilderingen. Dat heeft geleid tot een rijke traditie van spirituele kunst, waarbinnen patro nen belangrijk zijn. Het Mu seum voor hedendaagse Aboriginal kunst in Utrecht bezit een grote collectie. Een deel daarvan is nu te zien in Zeeland. Opening 16/4, 15.00 uur. T/m 17/6. Pand 3, Gentse- breedstraat 3, Philippine. Do. vr. 13.00 - 16.30 uur en op afspraak TRADITIE VAN ABSTRACT SCHILDEREN ONTMOET DE Selfie VAN NU 'Green Selfie' van Angelika Poels is een van de kunstwer ken in Ou verture. De voorronde van de Kunstbende in Zeeland wordt zondag gehouden in CCXL in Vlissingen. 171 creatieve jongeren strij den om een plek in de lan delijke finale, op 18 juni in Utrecht. De jongeren van 13 tot en met 18 jaar kun nen meedoen in acht ver schillende categorieën. Een vakjury beoordeelt de keur aan optredens, films en kunstwerken. Aanvang 12.30 uur. Het Russisch/Gentse Trio Valenki is opgeleid in Nizh- ny Novgorod. De Russen Evegeny Suvorkin (bayan) en Natalia Suvorkin (bala laika en contrabas) voelen de melancholie en de harts tocht van de Russische muziek haarfijn aan. Maar dat geldt ook voor Danila Mashkin (viool), die in Gent afstudeerde voor zijn master uitvoerend musi cus. Het Trio Valenki verzorgt zaterdag in Groede een bij zonder optreden. De bezet ting met de bayan: de Rus sische variant van de knop- accordeon, waarbij de me lodiekant door de rechter hand op knoppen wordt ge speeld en de balalaika (snaarinstrument met een driehoekige klankkast) is origineel en ongebruikelijk. Op het programma staan typisch Russisch ingekleur de versies van werken van bekende componisten, zo als Bach, Vivaldi, Mozart en Piazzolla. Het trio trad al eerder op tijdens het Groede festival. Trio Valenki speelt zater dag 16 april in de Grote Kerk in Groede, aanvang 20.00 uur. Trio Valenki speelt zaterdag in Groede. De leerlingen van dans school Isabelle Zwaan dan sen het verhaal van Nils Hol gersson. Nils is een stoute jongen die door een kabou ter klein wordt getoverd. Als zijn ganzerik Maarten met de wilde ganzen mee wil vlie gen, probeert Nils hem tegen te houden, maar wordt mee gesleurd. Zo begint een reis vol avonturen. Zaterdag 16 april om 19.30 en zondag 17 april om 13.30 uur in Stads schouwburg Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 57