Familie: tbs te lage straf voor Van U. Dit jaar al vijf Nederlanders gedood in het buitenland 4 NIEUWS Het merendeel van de moorden vindt plaats in Latijns-Amerika. Zaken worden zelden opgelost. 'Prosecco'tje drinken hoort niet bij kapper' 1 «ff DEN HAAG. Dit jaar zijn al even veel Nederlanders in het buiten land vermoord als in heel 2015. Vooral in Latijns-Amerika zijn Ne derlanders slachtoffer van dode lijk geweld. Veel moordzaken wor den niet opgelost. Het ministerie van Buitenland se Zaken heeft dit jaar al vijf keer consulaire bijstand verleend bij de moord op een Nederlander in het buitenland. Sinds 2010 is het mi nisterie zestig keer in actie geko men bij moorden over de grens: gemiddeld tien keer per jaar. „Als de lijn dit jaar doorzet, kan dit het hoogste aantal moordza ken in jaren worden", zegt Tessa Martens, clusterhoofd bij het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. „Een duidelijke oorzaak voor de toename valt niet te noemen. Het is wel zo dat Nederlanders steeds verder, vaker en avontuurlijker rei zen. Daardoor lopen ze meer risi co. Zeker in deze tijden van we reldwijde dreiging." In januari kwam Arie Houwe- ling (67) uit Krimpen aan den IJs- sel om het leven bij een gijzeling in een koffiezaak in Burkina Faso. Hij werd neergeschoten door een terrorist van al-Qaeda. In diezelf de maand werden in Costa Rica de lichamen gevonden van Hans Snelders en Sita Dhawtal. Het stel was slachtoffer van roofmoord. In dezelfde regio werd de Ne derlandse Audrey Tromp (57) ver moord. Ze kwam in de Domini caanse Republiek door messteken om het leven. Ook Safhinaz Zer- rouy (24) uit Friesland stierf door geweld: zij werd in Irak met een kalasjnikov neergemaaid door haar echtgenoot. In Nederland lost de politie zo'n 80 procent van de moordza ken op. In het buitenland is dat percentage lager, vertelt Martens. „De meeste moorden op Nederlan ders vinden plaats in Latijns-Ame rika. In dat gebied komt de politie om in het werk. In Rio de Janeiro worden elke week tientallen moor den gepleegd. Een moordonder- zoek gebeurt daar soms minder in tensief dan in Nederland." Dat zorgt voor veel frustratie bij nabestaanden. „Als ministerie mogen wij ons niet bemoeien met het politieonderzoek", zegt Martens. „Wel proberen we de fa milie zo goed mogelijk te helpen en te faciliteren." Dat gaat met horten en stoten. Zo worden lichamen van slachtof fers soms pas na lange tijd vrijge geven, vanwege het politieonder zoek. „Voor de familie is dat ver schrikkelijk. Zij willen niets liever dan dat hun geliefde naar Neder land komt zodat er afscheid kan worden genomen." Ook de identificatie kan veel tijd in beslag nemen. „Sommige landen willen een lichaam in ver regaande staat van ontbinding niet terugsturen naar Nederland", zegt Martens. „Ze vinden dat er ge zondheidsrisico's aan verbonden zijn." Martens raadt Nederlanders in het buitenland aan voorzichtig te zijn: zeker in gebieden waar veel roofmoorden voorkomen. „Draag geen sieraden en dure camera's in het zicht. En vraag in je hotel of het in bepaalde buurten wel veilig is. Word je toch bedreigd, geef dan je geld af en verzet je niet." Nederlanders vermoord in het buitenland 2010-2015 T0- Egypte 1 2010120111201212013120141201512016 'Draag geen sieraden en dure camera's in het zicht. En vraag in je hotel of het in bepaalde buurten wel veilig is' „En dat is een zéér lage schatting", zegt psychiater Jos Offermans over Van U., die gisteren tbs met dwangverpleging kreeg opgelegd voor het doodsteken van Els Borst en zijn zus Loïs. Bart van U's ei gen familie vindt de straf veel te laag. Bart van U. kreeg géén celstraf opgelegd, omdat de rechtbank hem volledig ontoerekeningsvat baar acht en dus niet verantwoor delijk voor zijn daden. Van U. stak in 2014 en 2015 eerst oud-minister Els Borst en later Loïs dood. Oud-minister Borst doodde hij omdat hij naar eigen zeggen de 'goddelijke opdracht' had gekre gen de verantwoordelijke voor de euthanasiewet te doden. Van Loïs vreesde hij dat zij hem wilde la ten euthanaseren. De streng gelo vige Van U. is tegen euthanasie. Het Openbaar Ministerie (OM) achtte Bart van U. twee weken ge leden 'slechts' sterk verminderd toerekeningsvatbaar en had daar om behalve tbs ook acht jaar cel geëist. Het OM baseert zich op deskun digen van het Pieter Baan Cen trum die oordelen dat Van U. wel degelijk ook heldere momenten heeft. Maar de rechtbank ging daar niet in mee. In theorie betekent tbs met dwangverpleging dat Van U. na een paar jaar behandeling weer vrij man zou kunnen zijn. Maar psychiater Offermans, die zich al eerder op verzoek van advocate Noëlle Pieterse over Van U.'s gees testoestand boog, acht die kans ni hil. „Bart van U. is chronisch psy chotisch", zegt Offermans. „Hij heeft paranoïde waanideeën, be- trekkingswanen, waarbij hij alles op zichzelf betrekt, en grootheids wanen. Zijn ongedifferentieerde schizofrenie is zéér lastig te behan delen, dat gaat heel lang duren. Acht tot tien jaar is een hele lage schatting." De familie van Bart van U. legt zich niet neer bij de in hun ogen te lage straf. Zij noemen de straf een domper en zijn het met het Pieter Baan Centrum eens dat Bart wél 'eilandjes van gezond ver stand' heeft. 'De dader is ziek maar ook slim. Wij vinden het onwaar schijnlijk dat Van U. volledig on toerekeningsvatbaar zou zijn toen hij van twee zeer geliefde mensen op gewelddadige wijze het leven ontnam. Met enkel tbs ontloopt de dader zijn verdiende straf, staat in een verklaring van de fa milie van Bart van U. De familie hoopt dat het Open baar Ministerie in hoger beroep gaat. Daarbij krijgen ze geen steun van de familie van Els Borst. Zij leggen zich neer bij het oordeel van de rechtbank. DEN HAAG. De brancheorganisa tie voor slijters doet aangifte te gen de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG) we gens opzettelijke uitlokking van overtreding van de drank en horecawet. Gemeenten zijn een proef begonnen waarbij ze ondernemers drank laten schenken aan consumenten om de leegloop van binnenste den tegen te gaan. „Dat is ille gaal. Drank is niet het middel om de binnenstad te redden", zegt een woordvoerder van de SlijtersUnie. Hij geeft als voor beelden de kapper die prosecco schenkt of de boekhandelaar die wijn verkoopt. Krijgt 2016 een moordrecord? door Peter Winterman 80 In Nederland lost de politie zo'n 80 procent van de moorden op. In het buitenland is dat percentage lager. ARIE HOUWELING (67) uit Krimpen aan den IJssel kwam op 15 januari om het leven bij een gijzeling in een koffiezaak in Burkina Faso. Hij deed vrijwilligerswerk in het land. AUDREY TROMP (57), afkomstig van Aruba, en haar Amerikaanse partner werden op 4 januari doodgestoken in hun huis in de stad Cabrera in de Dominicaanse Republiek. SAFHINAZ ZERROUY (24) werd in februari in Irak vermoord door haar man. De moeder van vier kinderen wilde terugkeren naar Nederland. De dader werd gepakt en heeft bekend. Ver. Koningkrijk Honduras Dom. Republiek C. Ric^7, Pana., Suriname Colomma3 V.J-3 Bolivia Brazilië "4- -3 België Duitsland Frankrijk Spanje Burkina Faso ihana j Kenia Tanzania Zuid-Afrika d-Afril Pakistan 1 India 2 Thailand 1 Filipijnjne Oost-Timor 1 Vanuatu 1 lste kwart ©140416 Bron: Min. van Buitenlandse Zaken Tessa Martens ministerie van Buitenlandse Zaken HANS SNELDERS en SITA DHAWTAL uit Maasbommel werden rond kerst vermoord op hun hardhoutplantage in Costa Rica. Hun licha men werden in januari gevonden. Waarschijnlijk zijn ze slachtoffer gewor den van een roofmoord. door Victor Schildkamp ROTTERDAM. Bart van U. heeft min stens acht tot tien jaar intensieve behandeling nodig om zijn psycho ses en schizofrenie te behandelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4