Kleine vogeltjes mm U en Uw STILLE GENIETEN ZEELAND 13 Op 't erf Zodra het weer het toe laat, drinken we koffie, eten we soep en andere spijzen in de volop ont wakende en groenende tuin. Al die culinaire geneugten worden begeleid door de zang en het gek winkeleer van een schare zangvo geltjes. Ditmaal heeft de 'twiet- vogel' de overhand. Hoewel ik best veel vogels kan onderschei den, zijn en blijven al die kleine grauwe vogeltjes een beetje meer van hetzelfde. Behalve hun gezang dan. Maar om dat alle maal uit elkaar te houden, is me een beetje te veel gevraagd. De twietvogel is een beestje dat op boomstammen leeft. Maar of het nu alleen omhoog kruipt of op en neer gaat, is me een stap te ver om uit te zoeken. Die twiet- vogel(eigen benaming) heeft een zeer eentonige zang. Gelukkig fluiten er nog een heleboel ande re vogels tijdens de soep. Waar onder de tjiftjaf. Die zingt pre cies zoals hij heet; ook geen won der van zangkunst. De grauwe vliegenvanger is me liever. Zijn zang weet ik niet zo goed, maar de shows die hij voor onze ogen ten beste geeft, mogen er zijn. Hij gaat zitten op een paaltje of een stoel, en speurt naar insec ten. In een bliksemsnelle, lusvor- mige vlucht vangt hij dan een vlieg of vlindertje, en zit een se conde later weer zeer ontspan nen op z'n paaltje. Zulks her haalt hij vele malen op achteloze wijze vlak voor je ogen. Van een heel andere orde zijn de mezen. We hebben ze hier in Nisse in alle soorten en maten. Zo domineren in aantal alle ande re kleine vogeltjes, en houden al le nestkasten bezet, 's Winters zijn ze de beste gasten van de voedertafels, vetbollen en pinda- snoeren. Het liefst zijn ons de staartmezen. We hebben een he le familie in de achtertuin. Ze doen alles gezamenlijk en in fa milieverband. Zie je er één, dan zie je er gelijk vijf. Ook bij de maaltijd. Vechten de andere me zen (en roodborsten, mussen, vinken en ander klein goed) el kaar nog wel eens de tent uit, de staartmezen hangen met z'n tweeën of drieën aan een vetbol, en kwetteren en tjitteren uiterst sociaal, ook tijdens de maaltij den. Soms, heel soms, als het erg stil is, horen we de leeuwerik, verderop boven de velden, die tussen het struweel en weiden in het oude landschap van De Zak liggen. Maar die zang wordt steeds minder. Naarmate de gro te rovers als kraaien, kauwen, ek sters, sperwers, kiekendieven zijn toegenomen (mede een ge volg van natuurbeleid, onder an dere niet afschieten) is het aantal leeuweriken verminderd. Al die roofvogels zijn dol op eieren, jon gen en kleine zangvogels. Wat goed is voor de ene soort, is slecht voor de andere. Dat hoort natuurlijk ook bij de dynamiek van onze welvarende, snel veran derende maatschappij. Het is bijna onvermijdelijk. Om het Cruyffiaans uit te drukken: 'Alle voordeel hep z'n nadeel..' Dat moet je aanvaarden. En toch maakt het je wel eens weemoe dig. Vooral wat betreft de leeuwe rik met z'n zang hoog in de lucht. Volgens een Christelijke le gende is dat vogeltje een geval len engel. Door steeds al zingend zo hoog mogelijk in de lucht te stijgen, probeert hij weer bij God te komen. In zijn officiële naam - alauda - vind je iets van dat oude verhaal terug. 'Lauda' is Latijn voor loflied. Ook monni ken zingen nog steeds de Lau den. Helaas, net zoals de monnik lijkt ook de leeuwerik zachtjes aan te verdwijnen. Als u deze pagina even in alle rust tot u neemt, dan ziet u dat het stille (voorjaars)genieten is begonnen. De streling van de zonnestralen die voor het eerst de belofte van de zomer met zich meedragen: onbetaal baar. De overweldigende bloesem, de wolkenmassieven boven zee, het prille geluk op het water - de Zeeuwse zomer komt eraan. Volgende week donderdag 21 april plaatsen we beelden van U en Uw LIJNEN IN HET LAND. Kijk eens in de polders, overal zijn de boeren uit hun winterslaap ontwaakt. Door te zaaien en te planten maken ze strakke patronen in de Zeeuwse klei. Als u die lijnen in beeld krijgt, mail ze naar buiten@pzc.nl of plaats ze op www.pzc.nl/buiten. Graag met vermelding van naam, woonplaats en een korte toelichting. DONDERDAG 14 APRIL 2016 door Gerard Smallegange Een nest met eieren van de veldleeuwerik. 'De eerste zonnestralen pakken op het strand bij Albu- Martine uit Renesse geniet altijd van de zee en het feira in Portugal in januari', foto Elly Joosse, Westkapelle strand, met name voor het zomerseizoen. Piet Grim genoot bij de Goese stads poort van een paar bomen in volle bloei met prachtige bloe sem. 'Genieten van de lente in Borssele'. foto Anneke van den Elly van der Bliek uit Vlissingen kan in stilte genieten Dries van een vers gerookte paling. 'Felix geniet van het lentezonnetje, het volmaakte genot' schreef Jan van Grim bergen uit Lunters- hoek (Hulst) bij deze foto. Een veldleeuwerik. li

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46