Samenwerking langs kust moet worden voortgezet De sepia is weer in Zeeland ZEELAND 9 Hij is gespot: de eerste sepia van 2016. Duikers staan elk jaar te trappelen om de parende inktvissen te zien. Waarom toch? Colofon 088-0561510 088-0139910 FZC onderwaterwereld' „Mijn indruk is van niet. De se pia's trekken zich heel weinig aan van mensen. Maar het spreekt in elk geval tot de verbeelding." Niet alleen de sepia's zelf zijn bijzonder om te zien, de paring is zo mogelijk nog specialer. „Je ziet hoe de mannetjes de vrouwtjes be naderen. Dat is zo'n subtiel schouwspel. Vervolgens zie je hoe de vrouwtjes de bevruchte eitjes afzetten. Vaak doen ze dat op stok jes die door duikers in het water zijn gezet. Prachtig is het. Je kunt als duiker de ontwikkeling van de eitjes helemaal volgen. Soms zijn ze namelijk door zichtig. Je ziet zo een mi- ni-sepia ontstaan." Titselaar kan niet wachten om het wa ter weer in te gaan. „Volgende week ga ik weer." van') en kleurige naaktslakken. „Je hebt hier wel vijftig verschillende soorten. Dat is nou de chemie van de Oosterschelde." Maar het hoogtepunt van het jaar is de tijd van de parende se pia's. Elk jaar, in april en mei, trek ken de zeekatten, de Nederlandse naam voor de sepia, naar Zeeland om te paren. „De sepia's zijn het het Rotterdamse Duikcentrum Moby Dick had afgelopen zondag de primeur. „Dat is erg vroeg. Meestal zijn de sepia's er pas eind april of begin mei." Toch is Titselaar niet verbaasd. „De watertemperatuur is relatief 'De sepia's zijn het grote icoon van de Zeeuwse Wat is er toch zo speciaal aan die zeekatten? „Het is een prach tig zeebeest. En het heeft een hoog aaibaarheidsgehalte. Sepia's hebben hele grote ogen. Dat is best uniek voor een weekdier. De sepia's kunnen scherp stellen met hun ogen en dingen goed onder scheiden. Ze kijken je echt aan. Daardoor kun je - al is het maar voor je gevoel - contact maken met de dieren. Dat is heel boeiend." Is er dan écht contact tussen de duiker en de sepia? hoog door de zachte winter. De natuur heeft ook in het water een voorsprong." Grote kans dat komend week end een stoet duikers naar Zee land trekt om ook een glimp op te vangen van de sepia's. „Dit soort berichten gaan meteen rond op de sociale media", weet Titselaar. Hot spots voor het aanschouwen van sepia's zijn de Zeelandbrug, Zoe- tersbout bij Bruinisse en de Berg se Diepsluis bij Tholen. „Maar ei genlijk kun je sepia's over al tegen komen." Freek Titselaar uit Zie- rikzee stapt woensdag middag nét het water van de Oosterschelde uit. „Ik sta nog na te ge nieten van een fantas tische duik", vertelt de voorzitter van Stichting de Oosterschelde. Nee, sepia's heeft hij niet ge zien. Wel pijlinktvissen ('familie grote icoon van de Zeeuwse onder waterwereld. Zeg maar het Zeeuws meisje onder water", legt Titselaar uit. Natuurlijk heeft hij gehoord dat de eerste sepia van dit jaar ge signaleerd is. Het duikteam van „Voor 2010 bestond in het kustge bied geen landelijk bestuurlijk verband. Laten we die waardevol le samenwerking aan de kust vasthouden." Die oproep deed Deltacommissaris Wim Kuijken gisteren in Breskens bij de ope ning van de Landelijke Kustdag. Met de uitvoering van het Delta programma is volgens Kuijken 'in alle gebieden een enorme energie vrijgekomen'. Daarbij ging het lang niet alleen om de veiligheid, maar ook om de com binatie van het versterken van de zwakke schakels met het natuur- en recreatieprojecten. Het Landelijk Overleg Kust brengt elk jaar organisaties die be lang hebben bij de ontwikkelin gen langs de kust samen. Afge vaardigden uit de hele Nederland se kuststreek - van de Wadden tot Zeeland - namen, na de ope ningsbijeenkomst in de voormali ge veerterminal, deel aan work shops in en over het natuur- en recreatieproject Waterdunen en Cadzand-Bad. Waterdunen Waterdunen aan de Zeeuws- Vlaamse kust is een schoolvoor beeld van de combinatie kustver- 'Hou het waardevolle samenwerkingsverband aan de kust vast' sterking, natuur en recreatie. Een ander voorbeeld is het project Kust op Kracht in Noord-Hol land. De Hondsbossche en Pette- mer Zeewering is versterkt door het opspuiten van 35 miljoen kuub zand. De kale dijk is veran derd in een natuurlijk ogend strand en duinlandschap. Vol gens de Noord-Hollandse provin ciebestuurder Cees Loggen heeft het gebied hierdoor 'een enorme dynamiek' gekregen. De initiatiefnemer van Water dunen, recreatieondernemer Ar no Boomert, nam ook het woord samenwerking in de mond. In dit geval samenwerking tussen het recreatiebedrijf Molecaten, na tuurorganisaties en de overhe den. Natuurontwikkeling is goed voor de recreatie. Wie kwaliteit wil bieden moet fors investeren, aldus Boomert. Een grote investe ring loont alleen als toeristen het hele jaar komen. „Met zes weken mooi weer in de zomer alleen red je het niet", aldus Boomert. Het 100 hectare grote recreatie project komt te liggen naast ruim 250 hectare nieuwe zilte natuur. Juist die natuur moet het verblijf in Waterdunen het hele jaar door aantrekkelijk maken. DONDERDAG 14 APRIL 2016 Zeeuws meisj e onder water Freek Titselaar duiker Sepia, foto Thinkstock door Cornelleke Blok door Theo Giele BRESKENS. Het Deltaprogramma bracht de Nederlandse kustregio's samen, het Landelijk Overleg Kust moet ze bijelkaar houden. De sa menwerking en informatie-uitwis seling tussen overheden en instan ties langs de hele kustlijn is één van de waardevolle bijproducten van het Deltaprogramma. Deze operatie werd in 2010 in gang ge zet, onder meer om de zwakke schakels in de zeewering aan te pakken. Wim Kuijken Deltacommissaris Geen krant ontvangen? Onze excuses Vragen over verhuizing of vakantie? t Bezorgservice De PZC wordt van maandag t/m vrijdag voor 7.00 uur be zorgd en op zaterdag voor 7.30 uur. Heeft u een bezorg klacht? De bezorgservice is open van maandag t/m vrij dag tussen 7.00 - 17.00. Op zaterdag van 8.00 -12.00 uur. Ook kunt u 24 uur per dag uw bezorgklacht doorge ven via pzc.nl/geenkrant of 088-0561510. t Klantenservice Wilt u een nieuw abonne ment, een vakantie of verhui zing doorgeven, uw abonne ment beëindigen of heeft u een andere vraag? Neem dan contact op met onze klanten service via 088-0139910, open van maandag t/m vrij dag van 8.00 - 17.00 uur. U kunt 24 uur per dag uw va kantie of verhuizing doorge ven via pzc.nl/service. t Abonneren Via pzc.nl/abonneren kunt u direct gebruikmaken van één van onze aanbiedingen. Of neem contact op met onze klantenservice voor een pas send aanbod. *PZC Edisonweg 37e Vlissingen Postbus 5046 4380 KA Vlissingen Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl BTW Nr.: NL001094592B01 KVK Nr.: 10017784 t Redacties Telefoon: 088-0130200 redactie@pzc.nl Walcheren 088-0130221 walcheren@pzc.nl Bevelanden/Tholen 088-0130221 bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Schouwen-Duiveland 088-0130221 schouwen-duiveland@pzc.nl Zeeuws-Vlaanderen 0115-645740 zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Postbus145, 4530 AC Terneuzen Sport sport@pzc.nl 088-0130241 Hoofdredacteur Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Commercieel directeur Tessa van Waarde t Leveringsvoorwaarden Op alle abonnementen zijn leveringsvoorwaarden van toepassing. Deze kunt u nale zen via pzc.nl/service of opvragen via 088-0139910. t Advertenties Wilt u in de PZC adverteren neem dan contact op via 088-0139998 of ga naar persgroep.nl/adverteren Auteursrechten Alle auteursrechten en data bankrechten ten aanzien van de inhoud van deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbe houden. Deze rechten berus ten bij de PZC, c.q. de desbe treffende makers. t Wet Bescherming Persoonsgegevens De PZC is een onderdeel van De Persgroep Nederland. De Persgroep legt abonneegege vens vast voor de uitvoering van de (abonnements)over- eenkomst. Deze kunnen ge bruikt worden om u te infor meren over diensten en pro ducten van de PZC en De Persgroep. Indien u hier geen prijs op stelt kunt u bellen met 088-0139910 of ga naar pzc.nl/service.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 42