Malware-infectie legt werk dag stil op kantoor Veiligheidsregio PZC Deel ondernemers Sint Philipsland had al bedenkingen bij verdacht bedrijf VIER DE LENTE! ZEELAND 5 Een dag na de inval bij papierhandel Bechthold aan de Industrieweg in Sint Philipsland lijkt alles rustig. 'Dat soort dingen gebeuren, hè.' De vondst van hon derden kilo's co caïne bij het pa- pierverwerkende bedrij f Bechthold houdt de gemoe deren bezig in Sint Philipsland. Maar om nou te zeggen dat ieder een van z'n stoel viel van verba zing.... Niet echt. „Het was wel dui delijk dat er iets niet in de haak was", vertelt een ondernemer. „Ze rijden er rond in de duurste en mooiste auto's. Die verdien je niet met wat papier en oud ijzer." Het kleine bedrijventerrein net buiten Sint Philipsland ligt er woensdagochtend vredig bij. Aan niets is te zien dat de politie een dag eerder met zware wapens en veel machtsvertoon is binnenge vallen. Bijna niets, althans. Het ter rein van Bechthold is afgesloten. Af en toe rijdt een auto het terrein op, maar meteen daarna gaat het grote hek weer dicht. De telefoon wordt wel opgenomen. De man die opneemt laat weten geen be hoefte te hebben om uitleg te ge ven over wat er een klein etmaal geleden is gebeurd. „Kijk maar op internet, het staat er vol mee", zegt hij geïrriteerd. „Het gaat ook helemaal niemand iets aan." Elders op het bedrijventerrein zijn de meeste ondernemers en werknemers ook niet erg spraak zaam. Een medewerker van auto bedrijf Ben de Rooy doet schou derophalend over het voorval. Het personeel op de afdeling ont dekte dat sommige Word- en Ex- cell-documenten versleuteld ble ken te zijn, waardoor ze deze niet konden openen. Volgens Mirja Vis, woordvoer der van de Veiligheidsregio Zee land betrof het een Crypto Lock; malware die documenten versleu telt zodat gebruikers er niks meer mee kunnen. De bedoeling van internetcriminelen van dergelij ke malware is geld krijgen. In ruil voor een bedrag in digitaal geld (bitcoins) halen de makers het slot van de getroffen docu menten. „Wij hebben er niet voor be taald", verzekert Vis. „Als je dat zou doen weet je nog niet zeker of je ook echt van de malware af bent." Volgens Vis heeft de Veilig heidsregio er voor gekozen de 'Als er een grote crisis zou zijn geweest, hadden we gewoon door kunnen werken' malware onschadelijk te maken om te voorkomen dat er opnieuw documenten versleuteld kunnen worden. Nog onduidelijk is hoe de mal ware het systeem binnen kon ko men. „We zorgen er voor dat alle systemen en virusscanners up- to-date zijn, maar er kan altijd wel iets tussen glippen", volgens woordvoerder Vis. Een dergelijke infectie komt volgens haar niet vaak voor bij de VRZ. „Bij mijn weten is dit de eerste keer in drieënhalf jaar dat we zoiets hebben. Het betrof nu één systeem waar we een dag lang problemen mee hadden. We gebruiken meerdere systemen." Volgens Vis is er geen moment geweest dat de veiligheid in het geding is geweest. „Als er een gro te crisis zou zijn geweest, hadden we gewoon door kunnen wer ken." Volgens Vis waren gisteroch tend alle problemen verholpen en kon er weer gewoon gewerkt worden. EROP UIT MET HET HELE GEZIN MEER INFO PZC.NL/VOORJAARSUITJES „Dat soort dingen gebeuren, hè", stelt hij nuchter vast. Een werk neemster van installatiebedrijf Clysan zegt verrast te zijn door de inval, ook al weet ze te vertellen dat de politie al eerder is binnen gevallen bij het papierbedrijf „Me neer Bechthold komt hier altijd het oud papier ophalen, dus je schrikt best als je zoiets hoort." De jonge vrouw vraagt zich af of het bedrijf zelf iets met de drugs te maken heeft of slachtoffer is ge worden van een foute huurder. Die laatste optie wordt zo goed als uitgesloten door een andere on dernemer op het terrein, die om begrijpelijke redenen anoniem wil blijven. Ook hij stelt dat de po litie al vaker is binnengevallen bij Bechthold. „Dat is misschien al wel tien jaar geleden", zegt hij. „Ze hebben toen een drugslab op gerold. Het lijntje naar die wereld lag er dus al. Stiekem weten we al lemaal wel dat ze daar niet al hun geld verdienen met wat papier en oud ijzer. Het zijn aardige lui, hoor, ik zwaai altijd als ik ze zie. Maar verder wil ik er niet te veel mee te maken hebben." Hoewel de politie dat niet be vestigt, lijkt het onderzoek zich na drukkelijk te richten op de eigena- 'Ze rijden er rond in de duurste auto's. Die verdien je niet met wat papier en oud ijzer' ren van het bedrijf. Volgens het handelsregister van de Kamer van Koophandel zijn dat een 50-jarige man uit Mijdrecht en een vrouw van 44 uit Steenbergen. Dat komt exact overeen met de leeftijd en woonplaats van twee van de vijf mensen die dinsdag werden opge pakt bij het bedrijf. Bovendien zijn gelijktijdig met de inval in Sint Philipsland ook woningen doorzocht in Mijdrecht en Steen bergen. Ook in die laatste plaats gebeurde dat door een groot aan tal zwaar bewapende politiemen sen. Een woordvoerster van de po litie laat weten dat twee van de vijf in Sint Philipsland aangehou den verdachten inmiddels weer op vrije voeten zijn gesteld. Het gaat om mannen van 25 en 50 jaar. Nadere mededelingen worden vooralsnog niet gedaan. Het onder zoek - dat te maken heeft met een drugsvangst in de haven van Ant werpen - is in volle gang. DONDERDAG 14 APRIL 2016 Drugsvangst verbaast niet echt door Rob Paardekam door Guido van der Heijden MIDDELBURG. Medewerkers op het kantoor automatisering van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) in Middelburg hebben dinsdag een dag lang niet kunnen werken nadat het systeem geïnfecteerd was door kwaadaardige software (malware). Mirja Vis woordvoerder VRZ Heinis Logistics Heinis De politie viel dinsdag binnen bij Bechthold in Sint Philipsland. foto's GinoPress Ondernemer bedrijventerrein De politie nam dinsdag ook luxe auto's bij Bechthold in beslag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 38