Bekeuringen bij Ritthem We moeten gehoord worden Programma eerste Zeelandjazz bekend Budgetten puilen nu uit 4 ZEELAND Zeeuwse gemeenten houden zeker meer dan tien miljoen euro over op de budgetten voor huishoudelijke hulp. U KIJKT NU NAAR DEZE ADVERTENTIE RITTHEM. De politie en de Belas tingdienst hebben aan de Duits landweg in Ritthem dinsdag verschillende bekeuringen uit gedeeld tijdens een transport controle. Vijfentwintig vrachtwagen combinaties zijn uitgebreid ge controleerd. Twee bekeuringen zijn uitgeschreven voor overbe- lading. Ook is er een proces-verbaal opgemaakt voor niet-werkende zijverlichting van een aanhang wagen. Alle bestuurders zijn on derworpen aan een blaastest, geen van hen had te veel ge dronken. VLISSINGEN. Zeeuwse gemeenten houden zeker meer dan 10 mil joen euro over op het geld voor huishoudelijke hulp binnen de Wet Maatschappelijke Ondersteu ning. Maar dat betekent niet dat ze mensen in de kou laten staan. WMO-raden in verschillende ge meenten stellen vast dat in het verleden 'kwistig met zorggeld is omgesprongen'. Gemeenten namen vorig jaar verplicht zorgtaken over van het Rijk én moesten flink bezuinigen. Vooral de huishoudelijke hulp moest eraan geloven, maar ook de jeugdzorg en de hulp aan arbeids gehandicapten gingen op de schop. Het leidde tot onrust, ont slagen bij thuiszorgorganisaties, en klachten van cliënten. Nu blijkt dat de Zeeuwse ge meenten geld overhouden. De cij fers zijn voorlopig, omdat Goes en Noord-Beveland geen cijfers wil- len geven. Maar de grote lijn is hel der: de budgetten voor huishoude lijke hulp puilen uit. Koploper lijkt Terneuzen. Die gemeente houdt 3,6 miljoen euro over op maatschappelijke ondersteuning. Daarna volgen Middelburg (2,3 miljoen) en Vlissingen (1,7 mil joen). Ook in Schouwen-Duive- land en Veere puilt de WMO-pot uit met bedragen van 1,2 en bijna 1 miljoen euro. Dat kan twee dingen beteke nen: of gemeenten houden zó de hand op de knip dat mensen in de kou staan, óf in het verleden is te scheutig met geld gestrooid. Een rondje langs WMO-raden (die de belangen van inwoners beharti gen) leert dat gemeenten streng maar rechtvaardig zijn. „Er zijn en blijven individuele gevallen die anders moeten", weet Koos de Zeeuw van de adviesraad 'Er zij'n individuele gevallen die anders moeten. Maar dat was in het verleden niet anders' WMO in Terneuzen. „Maar dat was in het verleden niet anders. Er wordt nu meer gekeken naar wat mensen écht nodig hebben en er wordt niet zomaar van alles verstrekt." Wat aandacht vraagt zijn de ei gen bijdragen die aan mensen wordt gevraagd, stelt De Zeeuw. Dat ziet ook Hans Nonnekes van de WMO-raad Veere. „Voor som mige mensen blijft dat lastig. Maar ook wij horen niet meer klachten dan in het verleden. Aan vankelijk waren er organisatori sche problemen bij Porthos. Maar de insteek is dat mensen die hulp nodig hebben die ook krijgen. De gemeente kijkt meer naar waarom iemand hulp vraagt. Als familie of netwerk onvoldoende hulp kan bieden, helpt de gemeente. Er staan geen mensen in de kou. Mis schien is vroeger wel erg kwistig met geld omgesprongen." Wat doen gemeenten met het overschot? Sommige stoppen het in de algemene reserve (vaak om dat de zorgspaarpot al vol zit), an dere reserveren het voor toekom stige zorgtegenvallers of besteden het aan tegenvallers bij jeugdhulp. DE PERSGROEP MIDDELBURG. De petitie voor een tolvrije Wester- scheldetunnel kreeg te weinig steun om op de agen da van de Tweede Kamer te komen. Maar initiatief nemer Mark Perquin geeft niet op. „Dertigduizend mensen hebben hun handtekeningen gezet. Voor hen wil ik mijn best doen. We moeten gehoord worden. Ik wil het onderwerp alsnog op de politie ke agenda krijgen." En dus plande Perquin, op de voet gevolgd door camera's van de NOS, een ontmoeting met burge meester Jan Lonink van Terneuzen op het Abdij plein in Middelburg. Lonink nam een cheque, waar op het aantal verzamelde handtekeningen vermeld staat, in ontvangst en beloofde het onderwerp van daag aan te kaarten in Den Haag. Daar spreekt hij vandaag met leden van de com missie die over infrastructuur gaat. „De hoge heren moeten luisteren naar de man in de straat", reageer de Lonink. „België heft tol en voor de Westerschel- detunnel moet je tol betalen. Dat betekent dat je zonder tol Zeeuws-Vlaanderen niet uitkomt. Dat kan niet zo zijn." Zeelandjazz heeft zijn pro gramma compleet. Nadat al bekend was dat bijvoor beeld Larry Carlton en Sér- gio Mendes optreden, zijn nu de namen van onder anderen Archie Shepp en Lee Konitz bekendge maakt. Het festival is de krachtenbun deling van Scheldejazz in Terneu zen en het Internationaal Jazzfesti val Middelburg. Het duurt van 9 tot en met 19 juni. In het eerste weekend staat Terneuzen cen traal, in het tweede Middelburg. Het Mike del Ferro Trio luidt met sopraan Claron McFadden op 9 juni het festival in. Van 10 tot en met 12 juni treden verder op The Black Circles, Mojo Man, The Hou- dini's (met gitarist Anton Goud- smit), Sven Hammond, het Zee- landjazz Festival Orkest en Denise King met Trio Ivan Paduart. Op za terdag zijn er ook optredens in de binnenstad en de finale van de Singer Songwriter Contest. Op donderdag 16 juni vaart om 17.00 uur een jazzboot van Terneu zen naar Middelburg. Aan boord wordt de Zeeland Suite Revisited van Jeroen van Vliet uitgevoerd. Van 17 tot en met 19 juni zijn er in Middelburg concerten van Biré- li Lagrène, Steeplepoy's Revanger (met de Zeeuwen Friso van Wijck en Jasper van Damme), Larry Carl ton, de finalisten van de Singer Songwriter Contest, het Nationaal Jeugd Jazz Orkest, het Archie Shepp Quartet, Nordmann, Taxi- Wars, het Zeelandjazz Festival Or kest, Lee Konitz en Sérgio Mendes Brasil 66. Miljoenen over van WMO-geld door Jeffrey Kutterink 3,6 Koploper lijkt Terneuzen te zijn. Die gemeente houdt 3,6 miljoen euro over op het budget voor de maatschappelijke ondersteuning. Koos de Zeeuw adviesraad WMO We hebben uw aandacht, Nu bent u zelfs onze boodschap aan het lezen. En u bent niet de enige, De merken van de Persgroep realiseren namelijk elke dag 9,3 miljoen contactmomenten met 6,4 miljoen unieke mensen, Adverteerders zitten dus bij ons wel goed. In onze nieuwsmedia krijgen advertenties de aandacht die ze verdienen, DE BEST BEKEKEN MEDIA VAN NEDERLAND g) JÜ JÖ[ |Ip NEDERLAND Mark Perquin overhandigt de cheque aan burgemeester Jan Lonink van Terneuzen. foto Ruben Oreel De Amerikaanse saxofonist Archie Shepp (r). foto Roberto Cifarelli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 37