TO0S Verkoop van kaas en kip spekt jihad Terra Maris wil record verstoppertje spelen Douchematje 2 NIEUWS De Stelling Reageer op pzc.nl Bellen op het strand is irritant. Uw Mening Discussie kustbouwen Geen chaos bij tolheffing Glasaal in Veerse Meer paul kusters column Willem van Dam Stap ik fluitend onder de douche vandaan: flatsj! Daar lag ik, uitgegleden op de gladde badkamer tegels. Dank u, gelukkig gaat het al weer een beetje. Al leen een paar flinke schaafwon den en een dikke knie aan de slip partij overgehouden. „Goh pa", zei mijn oudste dochter op bekommerde toon toen ze van mijn malheur vernam, „op jouw leeftijd - je had wel een heup kun nen breken. Weet je wat jij moet De enige manier om lang te leven is oud worden, zei mijn oma altijd doen? Je moet een douchematje kopen en douchebeugels laten be vestigen." „En dan moet ik zeker ook nog een helmpje opzetten als ik ga douchen", probeerde ik lollig te doen. Maar daarmee kwam ik niet weg. En zo werd ik gedwon gen om mij te verdiepen in de we reld van de douchemat. Eerst maar eens wat rondgeneusd op internet. Nooit geweten dat er zóveel douchematjes bestaan. Je hebt ze in alle maten en kleuren. Je hebt goedkope en dure. Je hebt ze van hout en van rubber. Je hebt ze met ribbels en met zuig- napjes. Gewapend met die kennis stapte ik binnen bij een firma in huishoudelijke artikelen. „Heeft u ook douchematjes", vroeg ik aan een meisje dat met overduidelijke tegenzin een schap met fluitketels stond te herschik ken. „Douchematjes, douchematjes. Ze keek me aan met een blik alsof ik haar naar de Wet van Archime des had gevraagd. „Douchematje - is dat zo'n matje dat je onder de douche legt?" „Heel goed", knikte ik. „Ah", zei het meisje. Ze gebaarde onverschillig naar een hoek waar zich de wasmanden, toiletbor stels en zeepbakjes bevonden en keerde zich weer naar haar fluitke tels. Met een opgerolde douchemat (zo een met zuignapjes) onder de arm verliet ik de winkel. Morgen ga ik op zoek naar een paar stevi ge douchebeugels. „De enige ma nier om lang te leven is oud wor den", zei mijn oma (ze is in de ne gentig geworden) altijd. Geen speld tussen te krijgen. Maar leuk is anders. Ik geef voetgangers bij een zebrapad altijd voorrang. 117 reacties toosenhenk.nl E MIMbER STRESS OP PLATTELAND OVER ÖREIS1N® AANSLA® IK BEN EEN TERRORIST MO© IETS De Statenfractie van de SP houdt morgen een discus sieavond over kustbebou- wing. Die vindt plaats in mfc De Korre in Breskens. Aan het woord komen on der anderen statenlid Syl via Tuinder, CDA-wethou- der Peter Ploegaert van de gemeente Sluis, deskundi ge Jan Neefjes en oud- Tweede Kamerlid Hans van Leeuwen. Aanvang is om 19.00 uur. Belangstellenden kunnen vooraf een vragenlijst in vullen op zeeland.sp.nl. De invoering van kilome- terheffing voor personen auto's in België mag niet zo chaotisch verlopen als die voor vrachtwagens. Dat vindt CD A-Kamerlid Martijn van Helvert. Hij roept minister Schultz van Infrastructuur op 'daar al les aan te doen'. Ook vindt hij dat automobilisten vroegtijdig moeten wor den geïnformeerd. Hij vraagt de minister om bij alle Belgische gewesten aan te dringen op Neder landse betrokkenheid. In de Zeeuwse wateren worden vrijdag 350.000 glasaaltjes (jonge palingen) uitgezet. De visjes zijn af komstig uit Frankrijk. De stichting Dupan, waarin palingkwekers, palingvis sers en palinghandelaren samenwerken, coördineert het uitzetten van de glasaal in Nederland. Zeeuwse beroepsvissers la ten vrijdag de jonge palink jes los. In Wolphaartsdijk wordt de glasaal verdeeld onder de beroepsvissers. Mensen Het gaat om een grootschalige btw-fraude die draait rond het nu failliete bedrijf Q_ Transport uit Kopenhagen. Dat bedrijf werd geleid door de bekende Deense jihadist, prediker en Syriëganger Abdessamad Fateh. Fateh, vorig jaar overleden in Denemarken, werd in 2014 door de Verenigde Staten op hun ter- reurlijst gezet vanwege banden met al-Qaeda. Hij had toegang tot veel geld, zo stelde het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken eerder dit jaar in Deense media. In de faillisementsdocumen- ten van Q_Transport staat dat het bedrijf zaken deed met zeker vier Nederlandse bedrijven. Die zouden in 2013 voor tienduizen den euro's Goudse kaas en kipfi let hebben geleverd aan de De nen. Uit de documenten blijkt niet dat de Nederlandse bedrij ven een rol hebben gespeeld in de fraude. Drie van de vier bedrijven wil len niet reageren. Een vierde stelt dat er inderdaad kaas is gele verd en dat (^Transport een reke ning van 50.000 euro niet heeft Het bedrijf werd geleid door de Deense jihadist, prediker en Syriëganger Abdessamad Fateh betaald. Dat kaasbedrijf is bena derd door de Deense politie, maar 'kende niet de relatie van dat onderzoek'. Volgens de Deense omroep hebben particuliere bedrijven in totaal nog 8 ton tegoed van Q_ Transport, de Deense belasting dienst nog 4 ton. Het bedrijf be taalde geen btw. De fraudezaak staat niet op zichzelf. Fateh maakte onderdeel Het gaat om een grootschalige btw-fraude die draait rond een nu failliet bedrijf uit Kopenhagen uit van een netwerk van jihadis ten; ook die pleegden vermoede lijk btw-fraude met bedrijven. De Deense politie onderzoekt nu of het verdwenen geld is ge bruikt voor de financiering van de jihad. In de periode dat hij toe gang had tot de rekeningen van Q_ Transport, was Fateh volgens inlichtingendiensten in Syrië. Experts stellen dat deze vorm van fraude vaker voorkomt voor het financieren van terrorisme. „Het is een soort van 'financieel' zelfmoordvest", zegt Richard Ainsworth, belastingsspecialist en directeur van het Graduate Tax Program aan de Boston Uni versity in Amerika. Het functioneel parket noemt de bestrijding van terrorismefi- nanciering een prioriteit. Een woordvoerder wil niet zeggen of het parket deze specifieke zaak onderzoekt. „Maar signalen die tot ons ko men, onderzoeken we op aankno pingspunten voor een strafrech terlijk onderzoek." OOSTKAPELLE. China heeft het wereldrecord, Dordrecht ver brak dat vorig jaar niet en nu wil Oostkapelle het 'vermorze len'. Het wereldrecord verstop pertje spelen is de uitdaging waarvoor Terra Maris zich zater dag 23 april gesteld ziet. Met maar liefst 1473 spelers zette de Chinese stad Chengdu, met ruim 4,5 miljoen inwoners, het record in 2015 op zijn naam. Dordrecht deed vorig jaar een poging, maar kwam niet verder dan zo'n zestig verstoppers. Ter ra Maris denkt dat het met 'zoe ker" Carla Schönknecht zeker het proberen waard is. Terra Maris-directeur Sven van Rijswijk lacht: „Of we het halen? We gaan in ieder geval voor de grootste verstopwedstrijd van Zeeland. Dat is zeker. En mis schien het landelijk record. Ie dereen mag meedoen, niet al leen kinderen. Het museum is- die dag ook gratis te bezoeken." Schönknecht begint zaterdag om 13.00 uur in de landschaps tuin van het museum met het tellen tot honderd en gaat vervol gens op zoek. Aanleiding voor de recordpoging is de opening van de expositie 'Camouflage Kunstenaars'. Die tentoonstel ling belicht de camouflagetruc jes van dieren om zo in hun om geving op te gaan dat ze niet of nauwelijks gezien worden door vijanden. Terra Maris heeft Zeeuwse scholen een 'camoufla- ge-speelles' gestuurd. Kinderen kunnen hiermee ook ideetjes op doen om zichzelf zo te camoufle ren dat ze tijdens de verstopwed strijd 'onzichtbaar' zijn. BRESKENS DEN HAAG WOLPHAARTSDIJK KLOOSTERZANDE Piet Boonman krijgt gouden speld van KBO Piet Boonman is benoemd tot erelid van de KBO Zee land. Dit gebeurde dinsdag avond tijdens de algemene vergadering in Kloosterzan- de. Tevens kreeg de inwo ner van Ovezande de gou den speld uitgereikt vanwe ge zijn verdienste voor de Unie KBO. De Katholieke Bond van Ouderen (KBO) is de vereniging van de 33 KBO-afdelingen in de pro vincie Zeeland. door Cyril Rosman HUIZEN. Een netwerk van Deense en Spaanse jihadisten heeft door fraude bij de koop- en verkoop van Goudse kaas en Hollandse kip filet honderduizenden euro's voor de internationale jihad verdiend. De kaas en de kip werden ge kocht van Nederlandse bedrijven. Lees meer op pagina 8 door Annemarie Zevenbergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 2