28 CULTUUR SHOW Fotograaf Henk Wildschut komt al tien jaar in het vluchtelingenkamp in het Franse Calais. Hij zag de 'jungle' uitgroeien tot een stad. Henk Wildschut heeft in meerdere fotoseries het le ven van vluchte lingen vastgelegd. De serie Shelter toont de onderkomens van de vluchtelingen in de bossen bij Cal ais, die nu gesloopt worden. Wild schut won in 2011 met zijn serie de Dutch Doc Award. De foto's zijn nu te zien in fotomuseum Foam in Amsterdam. „Voor Shelter heb ik hutjes van vluchtelingen gefotografeerd. Met doeken en materiaal dat ze vin den, hebben ze een tijdelijk huis gemaakt. Er is zorg besteed aan het interieur", zegt Wildschut. „De mensen hebben hun waardig heid behouden en tonen veel kracht en flexibiliteit." In de fotoserie From Jungle To City laat Wildschut zien dat de vluchtelingen een ongelofelijke veerkracht bezitten. „Op een dag stond de hele winkelstraat in brand. Een man wiens onderne ming was afgebrand, stond de vol gende ochtend samen met ande ren een nieuwe winkel te timme ren. Die veerkracht zorgt ervoor dat hekken niet genoeg zijn om vluchtelingen tegen te houden. Ze willen vechten voor een beter le ven en een eerlijke kans krijgen." Metamorfose De naam From Jungle To City toont dat het vluchtelingenkamp in de afgelopen jaren een metamorfose heeft ondergaan. „Er zijn nu win keltjes, restaurants en zelfs een theater. Sommige mensen hebben veel geld en andere minder. Er is daar een echte economie. In het kamp leven net als in de stad men sen met verschillende achtergron den en culturen. Deze groepen wonen niet door elkaar, er ont staan wijken met mensen uit on der meer Syrië, Eritrea, Soedan, Irak, Ethiopië en Afghanistan. „Hoewel mensen met verschil lende nationaliteiten van elkaar ge scheiden wonen, tolereren ze el kaar wel. Maar er is ook weieens ruzie tussen sommige groepen. 'Ik focus mij op hun kracht Het mooie van mijn werk is dat ik niet met een oplossing hoef te komen' „De meeste mensen zijn heel vrijgevig; als je met z'n allen in de shit zit, help je elkaar. Vooral mos lims zijn vrijgevig en vragen nooit om iets. Bij Afghaanse mensen word ik echt behandeld als gast. Christelijke mensen vragen vaker om geld en spullen." Momenteel wordt de 'jungle' af gebroken. Dit proces gaat lang zaam en is nog lang niet voltooid. Toch heeft het de sfeer al behoor lijk veranderd. „Door de bemoeie nis van de overheid voelen de be woners van het kamp zich minder met elkaar verbonden. Eerder we zen mensen elkaar op fouten, nu spreekt niemand elkaar nog aan." Containerwoningen De Franse overheid stelt container woningen beschikbaar, maar daar voor is een inschrijving vereist. „De meeste vluchtelingen in Cal ais willen naar Engeland, omdat ze daar bijvoorbeeld familie heb ben. Die willen zich niet in Frank rijk inschrijven of een verblijfsver gunning aanvragen, omdat ze niet in dat land willen blijven. Voor vluchtelingen is de fase waarin ze nu zitten tijdelijk en zo gaan ze er ook mee om. Ze hebben er min der problemen mee dat de jungle wordt afgebroken dan de hulpver leners en organisaties die er zit ten." Dat het kamp bestaat, is totaal niet Europees, meent Wildschut. „De omstandigheden waarin de mensen leven zijn slecht, het is er erg onhygiënisch. De mensen wor den aan hun lot overgelaten. Ve len van hen zijn boos dat ze zo moeten leven en hadden andere verwachtingen. „Er gebeuren vervelende din gen in het kamp, maar ik wil daar niet te veel op ingaan. Ik vind dat de media de negatieve kanten van het kamp en de vluchtelingen al voldoende belichten. Ik focus mij op hun kracht. Het mooie van mijn werk is dat ik niet met een oplossing voor het probleem hoef te komen: ik laat het alleen zien." Van boven naar beneden: een winkeltje in het vluchtelingenkamp in Calais; een tijdelijke kerk in een weiland; krakkemikkige huisjes bieden onderdak aan vluchtelingen uit alle hoeken van de wereld; de 'jungle van Calais' wordt momenteel afgebroken, wie wil verhuizen naar een containerwoning moet zich eerst inschrijven, foto's Henk Wildschut 'In de shit help je elkaar' door Tanja Brouwer Calais - From Jungle To City is t/m 5 juni te zien in Foam, Amsterdam. Info: www.foam.org

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29