Oxfam: 1,3 triljoen dollar verdwijnt in brievenbusfirma's Dijksma: lichte dwang richting Lelystad kan Gaat onze kroket eindelijk 22 Europa veiligst voor bedrijf Te lage groei op Antillen Europa kende in 2015 de mees te terreurslachtoffers in tien jaar tijd, maar blijft voor onder nemers de veiligste regio in de wereld. Het Midden-Oosten is het gevaarlijkst, stelt risicoadvi seur en verzekeraar Aon. Curasao, Sint Maarten en Aru ba moeten zich op meer rich ten dan alleen toerisme. De ei landen groeiden afgelopen jaar zeer bescheiden: tussen de 0,1 en 0,5 procent. In Nederland was het percentage 2 procent. KONINGSPAAR IN 'HOLLANDER-SAAL Voor het wegsluizen van inkom sten en winsten gebruiken Apple, Microsoft, IBM, Coca-Cola, Goo gle, Pfizer, Walmart en anderen liefst 1.600 brievenbusfirma's. Die bevinden zich vaak op de Amster damse Zuidas. Volgens Oxfam, de zusterorga nisatie van Oxfam Novib, is belas tingontwijking de standaard ge worden bij grote bedrijven. „We derom zien we bewijs van een massaal en systematisch misbruik van het belastingstelsel", zegt Rob bie Silverman, adviseur van Ox fam. „Dezelfde trucs en procedu res die grote multinationals in de VS gebruiken om belasting te ver mijden, gebruiken ze ook in de rest van de wereld." Voor het wegsluizen gebruiken de grootste bedrijven 1.600 brievenbusfirma's. Die bevinden zich vaak op de Amsterdamse Zuidas Het rapport is gezien alle commo tie rond de Panama Papers pikant. Overigens beschrijft het onder zoek vooral de praktijken van de bedrijven zelf, namen van landen worden niet tot nauwelijks ge noemd. Maar uit een eerder rap port van Oxfam bleek al dat Ne derland één van de belangrijkste belastinghavens is voor Ameri kaanse topbedrijven. In 2012 al leen verplaatsen Amerikaanse multinationals tot 700 miljard dol lar naar Nederland en bijvoor beeld Ierland of Luxemburg. Be drijven als PepsiCo en farmaceut Pfizer hebben bijvoorbeeld veruit de meeste brievenbusfirma's in ons land. Pikant is de reactie van General Motors die in de voetnoten van Oxfam's rapport staat. 'GM heeft, noch gebruikt belastingparadijzen om belastingen te ontwijken of verminderen. We verkopen au to's, onderdelen en autofinancie ring in landen als de Kaaimanei landen, Ierland, Zwitserland, Luxemburg en Nederland'. Opmerkelijk is het verschil tus sen afgedragen belasting en de ontvangen overheidssteun. Tus sen 2008 en 2014 ontvingen de vijftig grootste ondernemingen in de VS liefst 11 triljoen dollar finan ciële steun van de Amerikaanse overheid. Op elke dollar aan taks, kregen zij 27 dollar steun, aldus Oxfam. De organisatie eist actie van overheden. „Als bedrijven niet hun eerlijke deel aan belastin gen betalen zijn overheden ge dwongen te bezuinigen op belang rijke voorzieningen of hogere be lastingen te heffen", zegt Silver man. „Het wordt tijd dat de over heid stopt met het bevoordelen van big business en aan het belang van zijn eigen burgers gaat den ken." Oxfam wil dat overheden be ter samenwerken. Dat moet met name door geheimhouding in be lastingwetten op te heffen en be drijven taks te laten betalen op de plaats waar zij zaken doen. DEN HAAG. Het blijkt toch moge lijk om luchtvaartmaatschappijen te dwingen op vliegveld Lelystad te vliegen. Dat meldt staatssecreta ris Sharon Dijksma in de vertrou welijke Actieagenda Schiphol, waarvan deze krant een concept bezit. Eerder leek dit juridisch on haalbaar. Het is de bedoeling dat Schip hol, met ruim 58 miljoen passa giers, in de nabije toekomst wordt ontzien door maatschappijen te 'verleiden' af te buigen naar Lely stad. Enig probleem: maatschappij en staan bepaald niet in de rij om naar Lelystad te gaan. Het vlieg veld zou worden gezien als slap af treksel van Schiphol. Een andere reden kan zijn dat luchtvaartmaat schappijen zich niet in de kaarten laten kijken over hun besluit, om dat ze bang zijn geen 'slots' meer voor Schiphol te krijgen. Het rijk heeft al geregeld dat 45.000 extra vliegtuigbewegingen op Lelystad mogelijk worden. „Het is aan de luchthavens om maatschappijen voldoende com mercieel te stimuleren om naar Le lystad en Eindhoven te komen", schrijft Dijksma. In het uiterste ge val wil ze dwangmiddelen inzet ten. Die moeten zo snel mogelijk beschikbaar zijn: luchthaven Lely stad gaat in april 2018 open. Het zijn gouden tijden voor Royaan, de fabri kant van de bekende snackmerken Kwekke boom en Van Dobben. Het be drijf boekte het afgelopen jaar een omzetstijging van 15 pro cent. Dat is vooral te danken aan de in 2014 geïntroduceerde oven snacks, waarvan er 35 miljoen werden verkocht. Het succes smaakt naar meer en daarom gaat Kwekkeboom de grens over. België is al aan de Kwekkeboom en in 2017 is Spanje aan de beurt. Vandaag presenteert CEO Bart Bakker van Royaan de jaarcijfers van zijn bedrijf met een tevre den glimlach. Logisch, want de ovenproducten breken verkoop records en grossieren in prijzen in de food- en retailsector. Opmerkelijk. Want de zachte, laffe ovensnacks konden volgens de consument lange tijd niet tip pen aan de knapperige, krokante bitterballen en kroketten uit de frituur. „Maar dat is verleden tijd", merkt Bart Bakker op. „We hebben een product waarbij het mogelijk is om in de oven een snack net zo krokant en lekker te bereiden als in een frituurpan. We frituren de korst voor. Dat is zo ongeveer wat ik er van kan 'Spanje kent al een krokettencultuur, al wijkt die natuurlijk af van de Hollandse' Economie 69 Private financiers hebben in het eerste kwartaal 69 miljoen euro in start-ups gestoken. In het laatste kwartaal van 2015 was dat bedrag nog 86 miljoen. door David Bremmer DEN HAAG. De 50 grootste Ameri kaanse bedrijven hebben liefst 1,3 triljoen dollar weggesluisd naar be lastingparadijzen, waaronder Neder land. Dat blijkt uit een nieuw rap port van Oxfam America dat van daag verschijnt. door Edwin van der Aa MÜNCHEN. Koning Willem-Alexan- gisteren in de Alte Pinakothek in ^'J-' L/CZjdCJV. der en koningin Maxima zijn op een München, waar het paar de pas ge il^ T^pipT*PTÏ tweedaags werkbezoek in de Duitse renoveerde'Hollander-Saai'bezich- UvlClvll deelstaat Beieren. Het bezoek begon tigde, met een verzameling Neder- door Nils de Kruijff De snacks van Kwekkeboom gaan de internationale markt op. Na België is nu ook Spanje toe aan 'de kroketstap'. Bart Bakker CEO Royaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 22