De laatste echte balknuffelaar in het basketbal Michael van der Mark maakt snel naam in het voorportaal van de MotoGP 20 SPORT Na elf jaar zonder Nederlander in de koningsklasse van de motorsport zorgt Michael van der Mark (23) voor hoop. „Ik moet hopen op een kans." werken. Doordeweeks op de vrachtwagen, in het weekend op de motor; de ideale oplossing op dat moment. Maar iemand die echt carrière wil maken in de mo torsport, moet zich volledig kun nen focussen op het racen. Motorzaak Ten Kate, dat een ei gen Honda-raceteam heeft, bood Van der Mark die kans. In 2014 be taalde zich dat uit. De Rotterdam mer reed met overmacht naar de wereldtitel in de Supersportklasse (öoocc). Zijn naam was gevestigd en hoewel meerdere teams naar zijn diensten hengelden, bleef hij bij Ten Kate. Nu wel met een con tract rechtstreeks bij Honda Euro pa voor twee jaar. Daarnaast maak te Van der Mark de stap naar de Superbike-klasse. Die verbintenis loopt eind dit jaar af. Wat Van der Mark in 2017 wacht, weet hij nog niet. Het is 'Er zijn weinig vrije plekken en ik moet geluk hebben dat de kans zich voordoet' niet dat Honda van hem af wil, het is eerder de vraag wat hij zelf wil. Daarover is Van der Mark dui delijk: „Volgend jaar racen tegen Valentino? Ik wil graag naar de MotoGP. Dat is mijn doel. Het liefst bij Honda, maar ik kijk wel om me heen." Toch staart hij zich niet blind op de befaamde raceklasse. „Als ik de stap kan maken naar de Moto GP, wil ik wel behoorlijke resulta ten halen. Het materiaal moet dus danig zijn, dat ik écht goed mee kan rijden. Anders blijf ik liever in de top van de Superbike. Maar ik heb het niet allemaal in eigen hand. Er zijn weinig vrije plekken en ik moet geluk hebben dat de kans zich voordoet. Maar als ik dit jaar goed blijf presteren, wordt de stap al een stuk kleiner." Michael van der Mark weet wat hij wil. „Lekker hè, dat zonne tje", merkt Mi chael van der Mark op, terwijl hij het theezakje in het kokende water doopt. „Ho pelijk schijnt-ie het komend week einde ook in Assen. Dan ben ik op mijn best." De weersvoorspelling voor de WK-wedstrijd van de Superbikes in Drenthe maakt dui delijk dat die kans niet bijzonder groot is. Een reden voor paniek is dat allerminst. „In de regen is het minder leuk. Koud, glad en nat. Maar ook dan kan ik presteren", zegt de Rotterdammer. Dat is maar goed ook. De ver wachtingen in Assen zijn hoogge spannen. Dat komt door de puike resultaten die de twintiger dit sei zoen neerzet. In zes races eindigde hij drie keer op het podium in de World Superbike, de tooocc-klas- se, die door veel coureurs wordt gezien als het voorportaal van de MotoGP. „De mensen verwachten dat ik win in Assen. Ik zelf ook trouwens. Als het ergens moet ge beuren, dan is het in Assen", stelt Van der Mark resoluut. Een gedurfde uitspraak. De drie Britten die boven hem staan in het algemeen klassement, heb ben een materiële voorsprong. Hun motoren zijn amper een jaar oud, terwijl de Nederlander op een Honda rijdt van een jaar of ze ven. In het klassement zal Van der Mark hen dus niet snel passeren, maar een race winnen is wél mo- Hobby Logischerwijs wierp Van der Mark senior zich wel op als coach, monteur en fan toen de prille car rière van zijn zoon nog gewoon hobby heette. Het begon met acht raceweekendjes in Nederland, een paar later werden wat kampioen schappen in Duitsland en Spanje aangedaan. „Hij ging overal met mij heen, sleutelde aan mijn mo tor en gaf tips over welke lijn ik het beste kon aanhouden. Veel zei hij niet, maar als hij iets zei klopte het en had ik er wat aan." In zijn tienerjaren combineer de Van der Mark de middelbare school met de motorsport. Na het vmbo ging hij op zijn 17de bij het transportbedrijf van zijn vader gelijk. Het circuit in Assen kan hij dromen. „Ik heb er vaak gereden. Sterker nog, alles is er begonnen. Ik was 12 jaar en ging met mijn va der naar de TT. Via via had hij ge regeld dat ik op de motor van Va lentino Rossi mocht zitten. Man, dat was geweldig. Ik zei tegen mijn vader: 'Dit wil ik gaan doen'." En zo geschiedde. Het ambitieu ze ventje van toen leerde schake len op de Maasvlakte, haalde zijn licentie in Assen en verloor zijn hart aan de racerij. Een liefde waarvoor vader Henk van der Mark (59) decennia eerder al was gevallen. Hij schreef in 1984 de 24 uur van Le Mans op zijn naam. „Maar de motorsport is mij nooit opgedrongen. Mijn vader wilde ab soluut niet dat zijn kind per se de sport ging doen die hij zo leuk vindt. Het kwam echt uit mezelf." Vraag het wie dan ook in de NBA. Welke speler geef je de bal in een wedstrijdbeslissende situatie? Het antwoord zou unaniem zijn: Kobe Bryant, op de toppen van zijn kun nen. Met zijn kwaliteit om op ei gen houtje van niets iets te maken verloste hij 'zijn' Los Angeles La- kers talloze malen op het eind van een wedstrijd. Twee volle decennia hebben we van 'The Black Mamba' (extreem giftige slang) kunnen genieten. Hij maakte van het een-op-een- spel zijn handelsmerk en gold als balknuffelaar en individualist zon der al te veel oog voor zijn team- maten. Het resultaat van een kolos saal ego en onuitputtelijk zelfver trouwen. De nieuwe Michael Jordan werd hij genoemd aan de voor avond van de NBA-draft van 1996. Naast de identieke lengte (1.98 me ter) vertonen hun speelstijlen veel gelijkenissen. Bryant vormde zijn spel naar dat van Jordan. Niet al leen nam hij de feilloze werk ethiek over van Jordan, ook het achteruitvallend schot voegde hij toe aan zijn arsenaal. Als 21-jarige trof Bryant zijn idool vóór een onderlinge wedstrijd in een oefensessie. Jordan riep hem toe: „Laat maar eens zien wat je in huis hebt!" Zonder schroom coun terde Bryant: „Nee, laat maar zien wat jij in huis hebt." Op een winterdag in 2006 zorg de Kobe Bryant voor 81 punten te gen Toronto Raptors. Het is naast vijf NBA-titels iets waar hij nog vaak aan wordt herinnerd. Voor de overgave die hij elke wedstrijd aan de dag legt, werd hij eveneens bewierookt. „Voor mij is het sim pel", aldus Bryant. „Ik hou van wat ik doe, dus ik doe het zoveel mogelijk. Als je gepassioneerd bent, bof je. Als je die passie op jonge leeftijd vindt, zoals ik, heb je écht geluk." KOBE BRYANT 'Volgend jaar racen tegen Valentino? Het zou kunnen' Michael van der Mark door Emiel Poeiert door Naïm Derbali LOS ANGELES Kobe Bryant (37) vindt het na twintig seizoenen wel letjes en dus zwaaide Los Angeles vanochtend een vijfvoudig NBA- kampioen uit. 'The Black Mamba', zoals zijn bijnaam luidt, is niet meer zo giftig maar evenaarde qua spel het meest Michael Jordan. Kobe Bryant zwaait na twintig jaar af bij LA Lakers, foto AP Kobe Bryant werd geboren op 23 augustus 1978 in Philadelphia. Met 1.98 meter is hij net zo lang als Michael Jordan. Bij Los Angeles Lakers, de club waar hij sinds 1996 in de hoofd macht speelt, draagt hij rugnum mer 24. Kobe Bryant won met de Lakers 5 NBA-titels (2000, 2001, 2002, 2009, 2010) 1x Most Valuable Player (2008) 18x NBA-All-Star 2x topscorer NBA (2006, 2007) 3e beste schutter aller tijden met 33.583 punten, achter Kareem Ab- dul-Jabbar (38.387) en Karl Malo- ne (36.928)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20