Oppositie: verdrag niet ratificeren Na onze check adverteer je gratis op AutoTrack Masseerpoging bondskanselier blijkt niet voldoende voor Erdogan NIEUWS 15 Met een reactie op de satire over de Turkse president, heeft Angela Merkel zich juist kwetsbaar gemaakt. CheckCheck AutoTrack Angela Merkel om zeilde de afgelopen jaren het banken- fiasco en de eurocri sis, ze kalmeerde de gemoederen over Griekenland en ze overleefde de vluchtelingenkwestie. Maar nu is de Duitse bondskanselier hope loos verstrikt geraakt in een deels zelf geschapen 'ramp': een conflict met de onverzoenlijke Turkse pre sident Recep Tayyip Erdogan. Daarin spelen emoties als trots en macho-koppigheid eerder dan re delijke argumenten een rol. Het is een explosieve mix die, volgens Duitse commentatoren, CDU'er Merkel de kop zou kunnen kos ten. Hoe heeft ze zich zo in de nes ten kunnen werken? Merkel is in de problemen geko men door de populaire tv-komiek Jan Böhmermann. De comedian reageerde in een satirisch schimp gedicht op Erdogan, die eerder be ledigd had gereageerd op een vrij onschuldig Duits spotliedje. Zoals inmiddels bekend trok Böhmermann in diens 'smaadkri- tiek' alle registers open: hij schil dert de Turkse president af als pe- do, homo, geitenneuker, porno consument en ga zo maar door. Merkel hoefde hier niet op te reageren. Maar ze deed dit toch, in een kennelijke poging om een eventueel conflict met Erdogan voor te zijn. In een telefoonge sprek met de Turkse premier Da- vutoglu omschreef Merkel de sati re als 'bewust kwetsend'. Maar voor Erdogan was Mer kels masseerpoging niet voldoen de. Hij wil dat Böhmermann hangt. De president diende per soonlijk een aanklacht in wegens 'belediging'. Bovendien heeft An kara officieel de bondsregering verzocht om te onderzoeken of Böhmermann strafrechtelijk kan worden vervolgd wegens 'beledi ging van een bevriend staats hoofd'. Erdogan kan daarbij mede- én tegenstanders wijzen op de uit spraken van Merkel, die hem ge lijk lijkt te geven. Met haar onge vraagde interventie heeft de kan selier zich kwetsbaar gemaakt. Hoe kan het zijn dat een autocra tisch leider als Erdogan, die in ei gen land journalisten om het min ste of geringste laat opsluiten, mo reel lijkt te worden gesteund door de machtigste leider in de Europe se Unie? Natuurlijk, Merkel heeft Erdo gan nodig om de vluchtelingencri- sis het hoofd te kunnen bieden. Het slagen van de recente overeen komst met Ankara, die er deels uit bestaat dat de Turken voorkomen dat nog meer asielzoekers doorrei zen naar Europa, is voor de kanse lier van levensbelang. Volgend jaar zijn er bondsdagver kiezingen en de regeringscoalitie van CDU/CSU en SPD voelt de he te adem in de nek van de anti-im migratie partij Alternative fur Deutschland, die bezig is aan een spectaculaire opkomst. Veel Duitsers zijn ontevreden met de gevolgen van Merkels eer dere politiek van 'open grenzen' voor honderdduizenden asielzoe kers. Nu zij bovendien moeten toe zien hoe de Turkse president de bondskanselier aan een touwtje lijkt te hebben, wijzen critici erop dat Merkel in hun ogen fout op fout stapelt. Intussen triomfeert Erdogan, die niet alleen zijn kie zers in eigen land maar ook z'n aanhang onder de drie miljoen Turken in Duitsland op hun wen ken bedient. Jan Böhmermann wordt be dreigd en laat zich niet meer zien. De vraag is of de komiek rekening had gehouden met alle mogelijke ophef - en of hij zich ooit nog vrij zal voelen om rücksichtloze satire te bedrijven. Maar 'vergeet Böhmermann, het gaat om de kanselier', schrijft Stefan Kuzmany van Spiegel Onli ne. Met andere invloedrijke com mentatoren, onder wie ook talk- showhost Anne Will, legt Kuzma ny de belangrijkste fout bij Mer kel. Hoe deze kwestie ook afloopt, schijft Kuzmany, 'Merkel is de ver liezer'. Als het tot een proces tegen Böhmermann komt, zal de kanse lier als schoothondje van Erdogan worden afgeschilderd. Als zij zich, ondanks haar kritiek op de satire, tegen een proces verzet, kan de be ledigde Erdogan de Turkije-deal af blazen. Zelden zat Angela Merkel politiek zo in de knel. In de referendumwet staat dat het kabinet na een raadplegend referendum 'op zo kort mogelij ke termijn' moet laten weten of het de uitslag overneemt of niet. Maar Rutte wil eerst overleggen met de andere Europese landen. De volledige oppositie, een grootst mogelijke Kamermeer derheid, drong er gisteren bij Rutte op aan om het verdrag niet te ratificeren. Oók de par tijen die eigenlijk voor het ver drag zijn. „Ik vind het ook waar deloos, we hebben er allemaal last van, maar er is geen andere weg dan de wet intrekken", zei CDA-leider Buma. „Dan hadden we maar geen referendum moe ten houden." Dat zei ook D66'er Kees Verhoeven: „Met pijn in het hart, maar de kiezer heeft gespro ken. Het kabinet moet zo snel mogelijk met een intrekkings- wet komen." Op 6 april zei ruim 6o pro cent van de kiezers tegen het as sociatieverdrag tussen de EU en Oekraïne te zijn. Rutte gaf direct aan dat hij rekening wil houden met de uitslag en dat het verdrag niet 'zonder meer' geratificeerd kan worden. Maar wat dat pre cies betekent, blijft onduidelijk. Het lijkt erop dat het kabinet aanstuurt op een bijlage bij het verdrag waarin wordt benadrukt dat het verdrag geen opmaat is voor een Oekraïens lidmaat schap van de EU en dat het ook niet betekent dat het land militai re steun van Europa krijgt als het daarom vraagt. Volgens het kabinet zijn dat twee zorgen die leefden bij het nee-kamp en moeten die worden weggeno men. „Maar de kiezer zei 'nee', niet 'ja' tegen een verdrag met aanpassingen", sneerde PW-lei- der Wilders gisteravond. Regeringspartijen WD en PvdA steunen het kabinet. WD-Kamerlid Ten Broeke bena drukte dat het referendum slechts raadgevend was en niet bindend. „Het is niet uit te leg gen aan ondernemers dat zij straks nog importheffingen moe ten betalen in Oekraïne." De PvdA zei voor het referen dum nog dat de uitslag hoe dan ook moest worden overgeno men. Nu is de partij minder uit gesproken. DONDERDAG 14 APRIL 2016 Merkels zelfgeschapen 'ramp' door Wierd Duk Volgens critici stapelt Angela Merkel fout op fout. foto: Hannibal Hanschke/Reuters door Hans van Soest DEN HAAG. Premier Rutte blijft bij zijn standpunt om de komende maanden geen duidelijkheid te ge ven of hij het associatieverdrag met Oekraïne laat ingaan. Met de verkoop van jouw auto kun je iemand anders weer blij maken. Daarom checkt AutoTrack als enige site elke aangeboden auto op meer dan 10 punten. Pas als alles klopt, komt je auto er bij ons op. Helemaal gratis. Zo kom je dagelijks in beeld bij meer dan 75.000 serieuze bezoekers. Mooi, toch?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15