Vluchtelingendeal: Tlisk en Juncker pal achter afspraken Türkije Handige huizen voor migranten 12 NIEUWS VLUCHTELINGENCRISIS Libië dreigt het nieuwe vertrekpunt te worden van de volgende invasie van vluchtelingen, vreest Donald Tusk. STRAATSBURG. Europa moet Italië en Malta meteen te hulp snellen als die landen daarom vragen, zegt Europees president Donald Tusk. Hij vreest voor een nieuwe invasie van migranten. Bij zeventien reddingsoperaties viste de Italiaanse kustwacht giste ren alweer 2.554 drenkelingen uit het ijskoude water. De geredden zaten opeengepakt op een gamme le houten boot en zestien rubber boten. De Italianen kregen bij de operatie hulp van de Maltese kust wacht, een vrachtboot en een schip dat deel uitmaakt van Fron- tex, de grensbewaking van de Eu ropese Unie. Het warme lenteweer en een kalme zee zorgen er de laatste da gen voor dat de mensensmokkel aars in Libië hun activiteiten heb ben opgevoerd. Ze hebben 'klan ten' genoeg, in hoofdzaak Afrika nen uit Nigeria, Somalië, Gambia en Ivoorkust. Het afsnijden van de route via Turkije en Griekenland heeft nog niet geleid tot een forse toename van Syriërs en Afghanen in Libië. Volgens de UNHCR, de VN-vluchtelingenorganisatie, heb ben zich aan de Libische kust in middels meer dan 100.000 vluch telingen verzameld die graag de sprong naar Europa willen maken. Door de chaos in Libië, waar twee rivaliserende regeringen en extre misten van Islamitische Staat en Al-Qaeda elkaar bestrijden, krijgt niemand vat op de vluchtelingen stromen. De enige partij die zaken wil doen met het Westen en de stromen wil indammen, beheert achttien detentiekampen, maar de situatie daar is om te snijden. Bij een opstand onlangs in een van de kampen, in Zawiya, ontsnap ten 200 mensen. Toen bewakers het vuur openden kwamen er ten minste vier om het leven. Tiental len raakten gewond. De toestroom van de Afrikaan se vluchtelingen naar Libië wordt alleen maar groter, zo waarschu wen hulpverleners in de Sahel. In deze zone, tussen de Sahara en de Afrikaanse savannes, wonen 150 miljoen mensen. Bijna alle Sa- hel-landen - Burkina Faso, Tsjaad, Kameroen, Gambia, Mali, Mauretanië, Niger, Nigeria en Se negal - gaan gebukt onder grote problemen. Van grote politieke on rust, repressie, extremistisch ge weld (Boko Haram en Al-Qaeda), hongersnood tot extreme armoe de. Hulpverleners beschuldigen Eu ropa ervan dat het werkt aan een gezamenlijke operatie (Fase 2B) met de pro-westerse regering in Libië om vluchtelingen op zee te rug te sturen. Daarbij zouden Eu ropese marineschepen vlak voor de kust 'in paartjes' worden inge zet. De ene boot stuurt vluchtelin gen terug, de andere maakt korte metten met de mensensmokkel aars. Hulporganisaties waarschu wen ervoor dat vluchtelingen daar bij groot gevaar kunnen lopen. „Het baart ons grote zorgen dat Europa gesprekken voert over Fa se 2B", zegt Natalie Roberts van Artsen zonder Grenzen. „Het te rugsturen van radeloze mensen naar het geweld en de chaos in Li bië mag geen optie zijn." Europa stond op het punt te ont ploffen en in handen van populis ten en extremisten te vallen, er was geen alternatief voor deze wei nig ideale en zeker riskante oplos sing, aldus Tusk. De keus was de realiteit op de Egeïsche Zee over te laten aan criminelen en men senhandelaren of samenwerken met Turkije, aldus ook Commissie voorzitter Juncker. Door hun eigen deal met zo weinig liefde te presenteren, dek ten de presidenten zich vooraf in tegen het overwegend uiterst kriti sche Parlement. Christendemocra ten en socialisten steunen de deal met tegenzin, de rest maakte er ronduit gehakt van. Belangrijkste argumenten van de tegenstan ders: de deal werkt niet omdat de vluchtelingen gewoon via andere routes komen en is bovendien ille gaal, omdat Turkije stiekem Sy riërs terugstuurt naar eigen land. Daarnaast is volgens de parle mentariërs de situatie in de Griek se detentiekampen mensonte rend, omdat alleenstaande minder jarige kinderen er opgesloten zit ten tussen volwassen mannen. Waar de vluchtelingendeal met Turkije vorige maand nog tot poli tiek vuurwerk leidde, weet Rutte deze ondertussen moeiteloos te verdedigen. Simpele reden: het lijkt vooralsnog te werken. Natuurlijk, de oppositiepar tijen vonden (en vinden) nog steeds dat Europa te veel conces sies deed in de deal met Turkije. Maar de werkelijkheid heeft veel argumenten inmiddels achter haald, vindt het kabinet. Waar Turkije de vluchtelingen- bootjes nu tegenhoudt en Europa de toch overgestoken vluchtelin gen terugstuurt naar de Turkse kust, droogt de vluchtelingen stroom op. Ter illustratie: lag het aantal asielaanvragen in oktober vorig jaar nog op bijna 10.000, de ze maand stokte de teller op 1.233. En van een écht waterbedeffect van vluchtelingen die een andere route kiezen, is nog geen sprake. Ergo: de deal werkt en nie mand durft er tegen te zijn dat Nederland geen hordes vluchte lingen extra meer de talloze sporthallen ziet binnenwande len. Rutte vergeet zichzelf daar- RIJSWIJK. Onderdak zoeken voor vluchtelingen moest vorig jaar vooral heel snel. „In de hec- tiek kom je dan uit bij al be staande oplossingen", zegt Caro- lien Schippers, manager huis vesting van het COA, het Cen traal Orgaan opvang Vluchtelin gen. „Terwijl je weet dat er din gen zijn die je kunt verbete ren." Daarom schreef het COA sa men met onder meer de Rijks bouwmeester een prijsvraag uit voor innovatieve ideeën voor het huisvesten van asiel zoekers: A Home away from Ho me. Die oproep leverde 366 in zendingen op, deze week wer den bekend welke twaalf plan nen doorgaan naar de volgende ronde: van opvouwbare units en zonnedakhuizen tot koffers met douche. Het COA kent nu een enorme piek aan asielzoekers, maar weet niet hoe dat over een paar maanden of een jaar is. „Oplos singen die tijdelijk zijn en die je, als je ze niet meer nodig hebt, als het ware kunt opvou wen en 'in de kast' kunt leggen, daar worden wij blij van." De twaalf inzenders krijgen nu tot juni om hun plan verder uit te werken. „Het moet natuur lijk ook echt blijven staan. En betaalbaar zijn." Van (maxi maal) zes winnaars worden mo gelijk prototypes gemaakt waar mee COA gaat testen. Als die slagen, kunnen de woonplan nen later ook voor andere groe pen worden ingezet: starters en studenten. Angst voor komst extra migranten door Hans van Zon en Frans Boogaard door Frans Boogaard STRAATSBURG. EU-president Tusk en Commissievoorzitter Juncker hebben gisteren de omstreden asieldeal met Turkije verdedigd. Premier Rutte tijdens het debat over de deal. foto Koen van Weel/ANP door Tobias den Hartog DEN HAAG. Zonder een centje pijn heeft premier Mark Rutte giste ren de vluchtelingendeal van Euro pa met Turkije overeind gehouden in het parlement. Zo gevoelig als de deal lag toen deze op 18 maart gelanceerd werd, zo geruisloos blijft deze politiek overeind. STEIGER WON ING Wie aan steigers denkt, denkt aan bouw vakkers. Maar je kunt er ook best in wo nen, vindt TU-student Tahj Rosmarin. Het Steigerhuis is door vluchtelingen zelf op te bouwen en ook snel weer af te breken. De energie komt van de zonnepanelen op het dak. VLUCHTELINGENBOERDERIj Het platteland loopt leeg, boerderijen staan te verpauperen. Vluchtelingen kun nen dat oplossen, bedacht architectenbu reau Onix uit Groningen. 'Nieuwe erven, nieuwe buren, nieuwe oogst', heet hun plan. Huisvest de vluchtelingen in tijdelij ke eenheden in een boerderij, de schuur en op het erf. En laat ze gelijk hun eigen eten verbouwen in de moestuin. door Cyril Rosman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 12