10 NIEUWS Blik op een gegeselde stad Schrijver Gerard Groeneveld haalt topstuk uit WO II boven water met vondst van briefje bij de overgave van de Maasstad. Met de ontdek king van een uniek capitula tiedocument uit de Tweede Wereldoorlog heeft auteur Gerard Groeneveld een historisch topstuk boven wa ter gehaald. Het handgeschreven briefje toont de overgave van Rot terdam in de middag van 14 mei 1940, waarmee tevens het einde van de strijd in Nederland werd ingeluid. Duitse bommen hadden het centrum van de Maasstad even daarvoor al verwoest. Bitte, keine Himmelfahrt! Het is 13 mei 1940. Rotterdam is front- stad en er wordt onderhandeld over de capitulatie van de stad, die dan al enkele dagen het toneel is van hevige gevechten tussen Duit se troepen op Zuid en Nederland se soldaten op de noordoever. De Nieuwe Maas is de frontlijn, de strijd is bloedig en eist vele slacht offers. Na een aanvankelijke over rompeling van de stad is de vijan delijke oorlogswals op het Noor dereiland tot stilstand gekomen en lukt het de Wehrmacht niet om door te stoten tot het centrum van Rotterdam. Een streep door de rekening voor nazidictator Adolf Hitler, die voor de voort gang van zijn veldtocht in West-Europa een snelle verove ring van Rotterdam had geëist. Bitte, keine Himmelfahrt! Het is een cruciaal hoofdstuk in het boek Rotterdam frontstad, van schrijver Gerard Groeneveld (Rot terdam, 1956). De episode handelt over twee Nederlandse vrijwilli gers, kapelaan W.A. Commandeur en J. van der Mast, die door de Duitsers op pad zijn gestuurd om de Rotterdamse garnizoenscom- Rotterdam frontstad staat boorde vol unieke, nog nooit vertoon de foto's uit de meidagen van 1940. Schrijver Gerard Groene veld wist de bijzondere opna mes te verwerven door op in ternet te bieden op fotoboeken, die veelal in Duitsland te koop werden aangeboden. Aangrijpend zijn de beelden die door de Duitse soldaat Adam Thiem zijn gemaakt van het bombardement, vanuit een raam van een woning op het Noordereiland. Eén foto toont de rookontwikkeling in het cen trum, terwijl de brokstukken van de gebouwen in de Nieuwe Maas vallen. „Het was een kip penvelmoment toen ik dit zag", zegt Groeneveld. „Er is geen fo to bekend die zó dicht op het bombardement is gemaakt." De verwoesting, de wanhoop. Het boek biedt een onverbloem de blik op de gegeselde Maas stad. „Ook op de Duitsers had dit grote impact. Dit was het lie ve Nederland. Rotterdam, we reldhaven. Zonde." mandant Pieter Scharroo te overre den de strijd te staken. De Duitse bevelhebber Dietrich von Choltitz wil - gezien de precaire militaire situatie - voorkomen dat beide heren op de Maasbruggen op een landmijn stappen, en zo de door hem ge vreesde 'hemelvaart' zouden ma ken. Rap maken de Duitsers de weg vrij, waarna het moedige duo op pad kan. En zo de mondelinge boodschap - capitulatie om een nieuw bombardement a la War schau te voorkomen - aan de Ne derlandse bevelhebbers kan over brengen. Met een scherp oog voor detail schetst Groeneveld in zijn boek de ontwikkelingen in het steeds verder in het nauw gedreven Rot terdam. Hoe Scharroo de burger onderhandelaars niet wil ontvan gen - hij laat dat aan een onderge schikte over - waarna de Duitsers op 14 mei een schriftelijk ultima tum opstellen. Ook dat wordt van de hand gewezen, omdat het niet is ondertekend en er geen rang is vermeld. De Duitsers zijn verbijs terd, want de vernietiging van het stadshart dreigt. Een tweede ultimatum wordt geformuleerd, nu wél voorzien van een handtekening en rang. Maar als dit document onderweg is naar 'de overkant', klinkt er al een aanzwellend motorgeronk, waarna de binnenstad van Rotter dam wordt platgegooid door Hein- kel-bommenwerpers. Het inferno, dat meer dan achthonderd men sen het leven kost, dwingt de Rot terdamse verdedigers alsnog te ca pituleren. Zo geschiedde, in een autobus die geparkeerd staat bij de Maassilo, op Zuid. Het eerste ultimatum is al lan ger een pronkstuk in de collectie van het Stadsarchief Rotterdam, maar van het tweede ontbrak tot dusver elk spoor. „Een scharnier- document", stelt Groeneveld, „fei- De overgave van Rotterdam was een feit. Daarmee werd ook het einde van de strijd in Nederland ingeluid Via een internetveiling kreeg Groeneveld het originele velletje papier bij toeval in handen telijk de schakel tussen de oude en nieuwe stad. En voor het Ne derlandse opperbevel reden om te capituleren." Door een gelukkige speling van het lot kreeg hij dit originele velle tje papier in handen, toen hij een bod deed op een Kriegstagebuch dat op een internetveiling werd aangeboden. De heilige graal van de Rotterdamse oorlogshistorie, zo bleek later, die hij uiteindelijk voor een 'ongelooflijk bedrag' weet te verwerven. „Ik zat met zweet in m'n handen te wachten, totdat de spullen per aangeteken de post thuis werden afgeleverd." Een heel pakket, inclusief het capitulatiedocument van 14 mei 1940, zo ontdekt Groeneveld tot zijn grote geluk. Met de voorwaar den bij de overgave, in Sütterlin- handschrift opgesteld door Gene ralleutnant Rudolf Schmidt - be velhebber van het 39ste Armee korps - plus de eis om binnen drie uur antwoord te krijgen van Scharroo. Van die drie uur is het nooit ge komen. Ruim voor het verstrijken van het ultimatum staat het cen trum al in lichterlaaie. Scharroo verwijt Schmidt woordbreuk. 'Ich verstehe, Herr Oberst, dass Sie bitter sind', luidt het antwoord. Rechts onder, in het uiterste hoekje, schrijft Scharroo 'angenommen', en zet zijn krabbel. De overgave van Rotterdam is een feit. Groeneveld twijfelt niet aan de authenticiteit van zijn unieke vondst: „Dit is hét velletje papier. Met de handtekeningen van Schmidt en Scharroo, geschreven in twee verschillende soorten inkt, in hün handschrift. Hiervoor durf ik mijn hand in het vuur te steken." Generalleutnant Schmidt met andere stafofficieren bij de Maassi lo. Achter hen de bus waarin Pie- ter Scharroo de capitulatievoor waarden ondertekent. (Beeld uit Rotterdam frontstad.) Uniek document toont capitulatie van Rotterdam door Marcel Potters Het originele capitulatiedocu ment, ondertekend door garni zoenscommandant Pieter Schar- Het eerste exemplaar van Rotterdam frontstad (Vantilt, 29,50 euro) wordt vanmiddag aangeboden aan de Rotter damse burgemeester Aboutaleb.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10