Niets aan de hand, maar toch kinderen ziek Rechter geeft OM de sporen in zaak-Van Rey iaielcowie van belastingparadijzen, met daarop Nederland NIEUWS 9 Onder leiding van de rondtrekkende topkok Martien Bos uit Lin den, ook ambulant cui sinier van koning Willem-Alexan der, verdiepen maandag 28 leerlin gen uit groep 7 van basisschool De Waai zich in de gezonde keu ken. Dan voelt een kind zich plots wat misselijk. Ze hebben nog niet gegeten van het bereide eten in dorpshuis De Burcht, dus daar kan het niet aan liggen. Kort daarna geven nog enkele kinderen aan zich niet lekker te voelen. „Bij één kind denk je, even rustig aan doen, dan gaat het 9 misschien weer over. Maar bij meerdere kin deren neem je het zeke re voor het onzekere", blikt directeur Jack Daalmans van De Waai terug op het voorval. De aanwezige leer kracht belt noodnum mer 112. Ook de gewaar schuwde Daalmans spoedt zich naar het dorpshuis. Uit de beschrijving van de klachten wordt in de meldka mer aan een koolmonoxidevergif tiging gedacht. Politie, brandweer en ambulances rukken uit rich ting het dorpje aan de Maas. De si renes, de hulpverleners en de toe gesnelde pers hebben veel impact op de kinderen, die tussen de 10 en 12 jaar oud zijn. Ze hebben een versterkend effect op de angstige sfeer, vermoedt Daalmans. „Som migen waren echt in paniek." Uiteindelijk zeggen elf kinde ren zich niet lekker te voelen, som migen hebben ademhalingsklach ten. Ze krijgen zuurstof toege diend, want de opengezette ra men bieden geen soelaas. De elf leerlingen worden naar verschil lende ziekenhuizen in de regio ge bracht. Daar blijkt uit bloedonder zoek dat alle kinderen gezond zijn. Ze knappen snel weer op. Metingen van de brandweer hebben dan al uitgewezen dat er geen sprake is van koolmonoxide in De Burcht en dat het zuurstof gehalte goed is. Er worden ook geen andere gevaarlijke stoffen ge meten. „Meest voor de hand ligt dat de kinderen elkaar hebben aan gestoken met angstgevoelens", zegt een woordvoerder van de brandweer Brabant-Noord. Direc teur Daalmans denkt hetzelfde. „Een typisch voorbeeld van massahysterie", concludeert ook sociaal psycholoog Hans van de Sande. Hij heeft zich verdiept in het fenomeen. „Vaak is er sprake van een vreemde geur of iets der gelijks, waarna mensen er met el kaar over gaan praten en de licha melijke klachten beginnen." Van de Sande, die verbonden is aan de Rijksuniversiteit in Gronin gen, telt jaarlijks in de media zo'n tien geval- 9 len van massahysterie in ons land. Vaak gaat het om stressvolle si tuaties en slachtoffers zijn meestal kinderen en vrouwen. Worden mensen die lijden aan massahysterie uit el kaar gehaald, dan is het vaak snel over. Ken merk is dat er nooit een oorzaak wordt ge vonden. Toch is 112 bel len altijd het devies, benadrukt Van de Sande. „Je moet altijd het zekere voor het onzeker nemen." Aanleiding voor de paniek in Linden zou een bloedende vinger zijn, maar dat kan volgens Daal mans niet kloppen. „De leerlingen waren opgedeeld in twee ploegen, de leerling met de snee zat in de andere groep. Bovendien was het maar een klein sneetje." De kooklessen worden sinds an derhalfjaar gehouden in Het Smaakcentrum in dorpshuis De Burcht. Volgens de gemeente heb ben zich nooit vergelijkbare pro blemen voorgedaan. Uit voorzorg laat de gemeente het ventilatiesys teem onderzoeken. Kok Martien Bos wilde gisteren niet reageren. 'Sommige kinderen waren echt in paniek' Hij spoorde de aanklagers aan meer werk te maken van hun be wijsopdracht. De strijd moet wor den gestreden in de rechtszaal, be toogde Janssen gisteren. „U stelt nauwelijks kritische vragen aan de verdachten, terwijl het uw ten lastelegging is", zo nodigde de rechtbankvoorzitter het OM uit om de verdachten „het vuur aan de schenen te leggen in plaats van te verwachten dat wij een bos- brandje moeten aansteken. U moet de tenlastelegging zelf han den en voeten geven." De oproep zorgde niet alleen voor zichtbaar ongemak bij de twee gisteren aanwezige officie ren van justitie, maar ook voor ge mengde gevoelens bij de advoca ten van de drie verdachten Van Rey, Van Pol en oud-wethouder Tilman Schreurs. Bij hen streden verbazing, maar ook gevoelens van triomf en leedvermaak om voorrang. „Dat krijg je met zo'n doe-het-zelfdagvaarding, waarbij rechter en verdediging maar zelf moeten uitzoeken met welk be wijs het OM komt", schamperde Van Pols raadsman Peer Szymko- wiak. Gitte Stevens die Van Rey bijstaat, liet zich in soortgelijke be woordingen uit. Volgens officier van justitie Esther Sachs berustte de aan pak van het OM op een misverstand en niet op een gebrek aan bewijs- drang. „De rechtbank heeft zelf aangegeven niet 110 ordners door te willen akkeren en zich te beperken tot een algeme ne behandeling van de in het dossier voorkomende projecten. Bovendien hamerde de rechter op een goede sfeer en zijn verreweg de meeste van onze vragen al tij dens de verhoren gesteld." De aansporing van de rechter werkte in elk geval niet sfeerverho- gend, want de daaropvolgende kri tische vragen van het OM over het project Kazernevoorterrein leid den prompt tot enorme ergernis bij Piet van Pol. „Ik kan het blijven uitleggen, maar u doet geen enkele moeite om zich te verdiepen in hoe het werkt." Het OM ziet het miljoe nenproject, dat de ver binding tussen de Roer- mondse binnenstad en het outletcenter vormt, als een van de duidelijkste bewijzen voor omkoping. Met reisjes, etentjes, betalingen aan Van Rey's campag- ne-bv Liba en sponsoring van ver enigingen waarvan Schreurs lid was zou Van Pol de steun van de oud-wethouders voor het project 'gekocht' hebben. Volgens Van Pol waren de eten tjes met Schreurs - en anderen - niet bedoeld om projecten zoals het Kazernevoorterein in de wacht te slepen. „Alsof je op een regenachtige namiddag in een kroeg of restaurant een project van 70 miljoen regelt." De projectontwikkelaar heeft naar eigen zeggen 1,5 miljoen euro in de Roermondse samenleving gestoken. Zonder er iets voor te rug te willen. Geen vereniging, on dernemer, wethouder of burge meester die ergens steun voor vroeg, klopte tevergeefs bij hem aan. „Bij mij lukte altijd alles. Mis schien was ik wel een stommerd om het allemaal te doen." TO TROPICO ISLAND SECRET grote multinationals te verplich ten per land hun winst bekend te maken. Maar ook die maatregel zit alweer vol gaten, aldus (link se) critici. Hij geldt niet voor alle landen, de omzetdrempel ligt zo krankzinnig hoog dat 85 procent van de grote bedrijven erbuiten valt. „30 seconden politieke moed, om net wat verder te gaan, waren gewenst geweest", aldus de Bel gische Groenenleider Philippe Lamberts. „Panama wijst uit dat lidstaten bestaande antiwitwasre- gels niet toepassen. Daar kunt u vandaag al tegen optreden", al dus zijn Duitse financieel specia list Sven Giegold tegen Moscovi- ci. Volgens defensieminister Jeanine Hennis, namens de lidsta ten, loopt Europa wereldwijd voorop met zijn beleid tegen be lastingontwijking, maar is er nog steeds meer mogelijk. In overleg met Frankfurt de 500-eurobrief- jes afschaffen, bijvoorbeeld. In elk geval komt 'Panama' ook pro minent op de Nederlandse voor zitterschapsagenda, zo beloofde ze. Minister Dijsselbloem van Fi nanciën maakt er een punt van als hij 22 april zijn Europese colle ga's in Amsterdam op bezoek krijgt. Een briesend parlement eiste gis teren in 24 talen een 'fiscale revo lutie' en strenge straffen voor wie welbewust de wet ontduikt. „Wie 1.000 euro steelt is een cri mineel. Wie 100.000 euro steelt een ondernemer." Het tegengeluid kwam giste ren van BusinessEurope, de in Brussel oppermachtige lobby club van het Europese bedrijfsle ven. Ook die club is tegen belas tingdiefstal, zo staat in een korte verklaring, maar een te grote openheid 'creëert onzekerheid en schaadt onze attractiviteit voor buitenlandse investeerders, zeker van overzee'. WOENSDAG 13 APRIL 2016 over 'Panama' door Niek Opten Een vorm van massahysterie. Dat lijkt de meest logische verklaring voor de ophef die maandagmiddag onder schoolkinderen ontstond tij dens een kookworkshop in het dorpje Linden, bij Cuijk. De elf kin deren die naar het ziekenhuis wer den gebracht, waren gisteren alle maal weer op hun basisschool. Jack Daalmans schooldirecteur door Hans Goossen en Theo Sniekers ROTTERDAM. De hoofdverdachten Jos van Rey en Piet van Pol zijn niet zuinig met hun kritiek op het Openbaar Ministerie (OM). Het lijkt de magistraten niet te deren. De Rotterdamse rechtbankvoorzit ter Jacco Janssen wist het OM giste ren des te harder te raken. SAND AFRICA'S unions Demonstranten hebben een strandje gemaakt voor het gebouw van de Europese Commissie in Brussel als protest tegen belastingparadijzen foto Yves Herman/Reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 9