'Europa heeft Europese FBI hard nodig Oudere zus: 'Onmogelijk dat ze heel lang alleen is geweest' NIEUWS 7 'Alleen thuislaten pas vanaf 8 jaar' Het bericht '3-jarige belt 112 omdat zij uren alleen is' leidde tot hevige kritiek op de moeder. Het verhaal ligt genuanceerder. kijkt op van het verhaal. Hij had van de moeder begrepen dat Jorda- na niet mee wilde boodschappen doen en daarom even alleen was achtergelaten. Moeder Odille kan dat verklaren: „Ik kan toch niet te gen de politie zeggen dat mijn oudste dochter mijn jongste al leen heeft gelaten? Dit is mijn schuld, het is mijn verantwoorde lijkheid. Natuurlijk wist ik dat ze naar school moest, maar er was een misverstand over de tijd. Wij zijn een normaal gezin, echt, ik run m'n eigen winkeltje en ik houd van allebei mijn dochters." De politie weet niet goed raad met de zaak. Odilles huishouden oogt normaal, Jordana zag er pri ma uit. De stichting Veilig Thuis zoekt uit of alles bij het gezin in derdaad oké is. Toch kan Odille ook een beetje trots zijn. Nadat ze een keer een ongelukje had in huis, heeft het gezin Jordana geleerd 112 te bellen als ze 'mama' roept en geen ant woord krijgt. Dat heeft de kleine maandagmiddag perfect gedaan. Een kind van 3 jaar alleen thuis la ten? Niet verstandig, zeggen peda gogen. Maar er komt een moment dat ouders er een keer aan moe ten geloven. Hoe doe je dat ver standig? Je kind 1x2 leren bellen is een vindingrijke oplossing, moet pedagoog Louis Tavecchio toege ven. Maar hij zou ze dan ook met een leren dat ze een buur vrouw of familielid kunnen bellen. En dan nog, waar schuwt Tavecchio. Kinderen al heel vroeg leren 'wat te doen' creëert schijnveiligheid. „Zeker heel jonge kinderen kun je niet alleen thuislaten. Ze kunnen in paniek raken, van de trap val len. Kleine kinderen hebben nog niet het vermogen om te bedenken wat verstandig is. En als er iets gebeurt ben je le venslang het slachtoffer van je eigen onzorgvuldigheid." Vanaf een jaar of 8 kun je kinderen te leren hoe ze al leen thuis kunnen blijven. „Regel een achtervang. Laat een buurvrouw een paar keer langs komen en ver tel de kinderen dat ze daar altijd naar toe kunnen." Ouders zijn in Nederland niet strafbaar als ze kin deren zonder toezicht achterlaten. Het was een aan doenlijk tafereel tje dat agenten maandagmiddag aantroffen in de woning aan de Eu ropalaan in Winterswijk: in de deuropening, in een keurig jurkje, stond de 3-jarige Jordana te wach ten op de politie. Met de draadlo ze telefoon in haar hand. „Ze zei niks, keek ons zo aan van: daar zijn de agenten", zegt agent Wil lem Saris. Eenmaal binnen, in een nor maal huis, wisten agenten uit haar te krijgen dat ze 'al de hele middag alleen thuis was'. En daar om 112 had gebeld. In de telefoon vonden de agenten het nummer van de moeder die in allerijl werd gebeld voor 'een goed gesprek'. Moeder Odille kreeg het giste- Ouders hadden Jordana geleerd om 112 te bellen als moeder niet reageert op haar geroep ren op internet zwaar te verduren: ze werd uitgemaakt voor 'mon ster', 'gestoord' en 'totaal onverant woord'. Een dag na het incident vertelt ze hoe het werkelijk is ge gaan. Althans, eerst vertelt haar oudste dochter (19 jaar) hoe het maandagmiddag zo ver kwam dat de 3-jarige Jorda na alleen thuis was. „Ik was zelf ook thuis", zegt de oudste dochter (die haar naam niet in de krant wil). „Maar ik moest op een gegeven moment naar school en moest ik de trein halen. Mijn moeder was naar de Lidl en ik kreeg haar niet te pakken. Dus toen heb ik tegen Jordana gezegd: kijk even naar Dora, de tekenfilm, mama is zo thuis." Het is echt onmogelijk, vertelt de oudste dochter, dat haar zusje uren alleen is geweest. „De politie zegt dat ze vier keer naar die te kenfilm heeft gekeken. Dat kan ze helemaal niet. Ze weet niet hoe de afstands bediening werkt. Denk je dat een 3-jarige precies weet of ze uren alleen is geweest?" Agent Willem Saris Europa heeft sinds 9/11, de aansla gen van 2001 in New York, al ber gen antiterreurmaatregelen geno men, maar het gaat steeds weer mis omdat veiligheidsdiensten blijven weigeren essentiële infor matie te delen, aldus de analyse van bijna het hele Europees Parle ment in een debat drie weken na de terreuraanslagen in Brussel. Of het nu gaat om Parijs, Brussel, Londen, Madrid of andere aansla gen binnen en buiten Europa, al tijd waren de daders wel ergens bekend. Daarom, aldus de Bel gische oud-premier en liberale fractieleider Guy Verhofstadt, moet Europa net als Amerika zijn eigen FBI krijgen. Dat moet het onmogelijk maken dat terreurver dachten die in land X in de kaar tenbak zitten in land Y een men senmassa opblazen. Amerika richt te de FBI op na de moordaanslag, door terroristen, op president McKinley in 1901. Volgens Verhofstadt is de om- of uitbouw van Europol tot Euro pese FBI juridisch in een handom draai te regelen. Nieuwe regels voor de dienst liggen al op tafel. Voeg de Europese inlichtingen taak toe, geef de dienst het recht om zelf onderzoeken te starten en nationale autoriteiten te verplich ten tot medewerking en verbiedt de nationale Europolcellen infor matie naar het hoofdkwartier te filteren en klaar is Kees, aldus de Belgische oud-premier. Hij krijgt steun van de socialisten en een paar kleinere fracties. De christen- 'Als we niet meer samenwerken, zijn nieuwe aanslagen een zekerheid' Dimitris Avramopoulos commissaris democraten en conservatieven wil len juist géén FBI. „Waarom werken de diensten zo slecht samen? Omdat er geen vertrouwen is. Maar dat kun je niet van bovenaf opleggen", aldus de conservatieve leider Syed Ka- mall. Ook EVP-fractieleider Man fred Weber wil zich beperken tot meer samenwerking. Europol, vindt hij, moet wel de bevoegd heid krijgen om gegevens op te ei sen. De inbreng van de lidstaten, die twee dagen na 'Brussel' een spoedzitting belegden zonder één concrete afspraak, bleef ook giste ren teleurstellend. Defensieminis ter Jeanine Hennis dreunde na mens de lidstaten een al jaren be kend lijstje maatregelen op. De EU-landen blijven weigeren lessen te trekken uit het verleden, aldus Commissievoorzitter Jun- cker, die zich kort geleden al af vroeg hoeveel doden er nog moe ten vallen voor de lidstaten in be weging komen. „Over terreurbe strijding maakten we al afspraken in 1999. Dat helpt alleen als lan den ook echt met elkaar en met Europol samenwerken." Het voorstel om de verkoop van semiautomatische wapens uit te bannen, ingediend na 'Parijs', ligt nu bij de lidstaten ook alweer zes maanden op goedkeuring te wachten, aldus Juncker. Zijn rech terhand voor Binnenlandse Zaken Avramopoulos: „Als we niet meer samenwerken, zijn nieuwe aansla gen een zekerheid." WOENSDAG 13 APRIL 2016 illustraties Mark Reijntjens door Victor Schildkamp 'Kijk maar even naar de tv, mama is zo thuis' door onze correspondent Frans Boogaard STRAATSBURG. Europa moet zo snel mogelijk zijn politiedienst Eu ropol ombouwen tot een Europese FBI. Dat is het beste wapen tegen nieuwe terreuraanslagen, zegt een groeiend aantal Europarlementa riërs. Zij willen Europol Den Haag tot spil van de Europese terreurbe strijding maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 7