Snel opknapbeurt voor wallen rond Sluis Oud-pastoor roept Terneuzen op om zorggeld in 2016 ruimer te besteden Dorpje maakt zich op voor drukbezochte dertiende editie van de Kunstroute ZEEUWS-VLAANDEREN 7 Graauw verandert komend weekend in een waar openluchtmuseum voor kunst met grote en kleine K. 'Graauw heeft 'iets'. Het is moeilijk in woorden te vatten, maar veel mensen voelen het' Heel bijzonder is dat ook diver se dorpelingen hun huis of tuin ter beschikking stellen van kunste naars om daar te exposeren. Van een echte kunst'route' is geen sprake, bezoekers kunnen aan de hand van een adressenlijst zelf bepalen wat ze gaan bekijken, waar en wanneer. Jaberg: „Een vastgestelde route is ondoenlijk, want dan krijgt het startadres op eens vele honderden mensen over de vloer. Wat de Kunstroute juist zo laagdrempelig maakt, is dat ie dereen vrij is te gaan en te staan waar hij wil. Je kunt alles gaan be kijken, of alleen datgene eruit pik ken wat je interesse heeft." De kunstenaars en de expositieloca ties zijn te vinden op: www.kunst- route-graauw.webklik.nl KUNSTROUTE GRAAUW, WIE EN WAAR lokte op één dag meteen ruim dui zend bezoekers naar het kleine dorp. Inmiddels is de Kunstroute toe aan de dertiende editie en ex poseren komend weekeinde zo'n 120 kunstenaars uit Graauw en in middels ook uit verre omstreken twee dagen lang hun werk op di verse locaties in en om het dorp. Binnen én buiten. Het concept, kunst in al haar verschijningsvor men (van schilderijen tot kera miek en van fotografie tot aller hande kunstuitingen in textiel), laagdrempelig, gratis, gelegenheid om echt in gesprek te gaan met de kunstenaars zelf, zal ook dit jaar naar verwachting weer duizenden bezoekers trekken verwacht Ja- berg. De werken zijn op zo'n dertig Wat het precies is dat zoveel kunstenaars met hun atelier naar Graauw lokt, kunstenares Dorthy Allefs weet het niet precies. „Graauw heeft 'iets'. Het is moeilijk in woorden te vatten, maar veel mensen voe len het." Het begon in 2004 met exposi ties van twintig kunstenaars uit Graauw, Zandberg en Paal. „Om dat hun kunst grotendeels onzicht baar bleef. Ze traden er niet mee naar buiten", zegt Rita Jaberg, sinds het eerste uur betrokken bij Kunstroute Graauw. Dat er grote belangstelling is voor het werk van de (amateur)kunstenaars bleek wel. De eerste Kunstroute locaties in Graauw, Paal en Dui- venhoek te bezichtigen. De plaat selijke kunstenaars stellen hun ate liers open, vaak niet alleen voor hun eigen werk, maar ook van dat van collega's. Ook zijn het labora torium, de basisschool, de plaatse lijke brasserie, het strandpaviljoen en het clubhuis van de watersport vereniging ingericht als galeries en wordt zaterdag om 11 uur het splinternieuwe kunstpark bij de Irenestraat geopend. SLUIS De wallen van Sluis krij gen snel een opknapbeurt. Het verrommelde deel tussen de Zuidpoort en de Oostpoort gaat er daardoor een stuk beter uit zien. Dat laten B en W van de ge meente Sluis weten aan raadslid Frank Gijsel (Nieuw Gemeente belang). Gijsel had zich per brief be klaagd over de staat van de wal len. Bomen zijn (half)dood, tak ken liggen overal en delen van de oevers van de naastgelegen vest zijn ingezakt. Op die ma nier, liet Sluisenaar Gijsel weten, is het soms zelfs gevaarlijk om over de wallen te wandelen: de takken waaien zo op je hoofd. Sluis gaat, in overleg met belan- genhebbenden en natuurclubs, een 'renovatieplan' maken voor de wallen. Het aantal bomen en struiken vermindert. Daardoor komen de oude vormen van de verdedigingswerken, met name de bastions, beter tot hun recht. Het gemeentelijk werk vindt ove rigens pas plaats nadat de provin cie met Het Zeeuwse Landschap de 'voorwallen' - het stuk buiten de wallen, met groen en water - heeft opgeknapt. Ook dat heeft als doel de vestingwerken duide lijker te accentueren. Het werk vindt nog dit jaar plaats. Erpelinck reageert op de medede ling dat de gemeente Terneuzen vorig jaar 3,6 miljoen euro heeft overgehouden op het budget voor maatschappelijke ondersteuning. Het Rijk gaf Terneuzen daarvoor in 2015 in totaal ruim twintig mil joen euro. Het jaar 2015 was het eerste jaar waarin gemeenten er extra zorgtaken bij kregen. Erpe linck kan zich dan ook voorstellen dat 'het zoeken en aftasten was hoe het allemaal moest'. Volgens hem is het nu tijd iets van die voorzichtigheid te laten va ren. „Ik kom te veel mensen tegen die in de ellende zitten, die bij voorbeeld na een keukentafelge sprek met de zorg gekort zijn op het aantal uren thuishulp. Men sen zitten met de handen in het haar. Dat geldt vooral ook voor mantelzorgers die dag en nacht klaar moeten staan voor een part ner of familielid." „Zijn de regels misschien niet te hard ingezet?", werpt Erpelinck een vraag op die de gemeente vol gens hem zichzelf moet stellen. „Het is toch haast onvoorstelbaar dat de rijksoverheid ruim twintig miljoen euro aan Terneuzen geeft, omdat de gemeente dat nodig zou hebben en vervolgens blijft er 3,6 miljoen euro over." Volgens Erpelinck moet de ge meente 'de werkvloer' raadplegen om 'de concrete nood aan zorg be ter in te schatten en de maatschap pelijke ondersteuning beter aan te laten sluiten bij het bedrag dat de gemeente van het Rijk krijgt'. „Want je mag er toch niet aan den ken dat er eind 2016 weer zoveel geld overblijft." WOENSDAG 13 APRIL 2016 Graauw is kunstparadij s Bijzonder is de expo sitie van (natuur)fo- tografenechtpaar Dos en Bertie Win kel. Het duo trekt al 44 jaar over de hele wereld. Hun werk verscheen in boeken, kalenders, op ansicht kaarten en in musea en kunstgaleries we reldwijd. Hun werk is komend weekeinde te zien in 't Atelier, Dorpsstraat 60, sa men met het werk van Dorthy Allefs. In de theetuin bij B&B De Kreek (Dorpsstraat 42) ex poseert Greet Lang- mans haar plantaardi ge kunst. Met zaad jes, takken, mos en bast maakt zij tastba re kunstobjecten. In brasserie Nobel hangen fotocollages van de uit Gouda af komstige fotografe Truce Visse. Ook een mooie gelegenheid voor een drankje. Aparte kunstwerken van Olga Dorosjenko zijn te zien in basis school Ter Doest. Zij toont daar haar 'eco-design'. Dorosj enko is een ster in re cyclen. De uit Terneuzen af komstige keramiste Juliette Dieudonné exposeert in Dorps straat 36 haar frêle, op de natuur en de mens geïnspireerde, werken. Ze vertelt graag over haar werk en staat open voor vragen en een ge sprek met het pu bliek. Dorthy Allefs kunstenares Werken van Dos en Bertie Winkel hangen tussen de kunstzinnige vaandels van de Graauwse kunstenares Dorthy Allefs (foto), foto Ronald den Dekker door Sheila van Doorsselaer door Martijn de Koning door Harmen van der Werf SAS VAN GENT. De gemeente Ter neuzen moet bij beroepskrachten en vrijwilligers in de zorg te rade gaan om te vernemen hoe het be ter kan in de (thuis)zorg. Emeri tus-pastoor Miel Erpelinck uit Sas van Gent heeft gisteren deze op roep gedaan in een open brief aan de gemeenteraad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 79