Temeuzen stelt doelen voor 2030 Asbestslachtoffer blijft strijden tegen de staat Grijs genieten Cmijff Gemeente Sluis telt relatief veel 2 ZEELAND Wat gebeurt er met een wijk, een buurt, een stad als het percentage ouderen hoog is? In Nummer Eén is bijna 35 procent van de bewoners ouder dan 65. COMMENTAAR In Zeeland is veel te doen over krimp van de bevolking. De vergrijzing die erbij hoort, zou een groot probleem zijn. Een rondgang door de gemeente Sluis, het meest vergrijsde deel van deze provincie, levert een genuanceerd beeld op. Oude ren merken wel dat de voorzieningen minder worden en dat er minder leven in de brouwerij is, maar een groot probleem? Nee. De oudere Zeeuws-Vlamingen maken er het beste van. Als de nood echt aan de man komt, is er altijd wel iemand die helpt. De rust en de ruimte zijn eerder een zegen dan een bedreiging. Dat de ouderen het goed maken, is fijn. Maar het is geen excuus om minder aandacht te besteden aan de leefbaarheid. Voor alle leef tijden. Het is onverstandig aan te sturen op een Zeeuws buitenge bied dat straks alleen nog maar geschikt is voor 65-plussers, een soort natuurreservaat voor oud jes. Het is de bedoeling dat er on derwijs blijft en werk, zodat jon gelui en gezinnen niet tegen hun zin hoeven te vertrekken. Hoe aantrekkelijk Zeeland uiteindelijk voor jong en oud zal zijn, is niet te voorspellen. Hoe ver de vergrijzing zal doorzetten, we ten we ook niet. De geluiden uit Sluis wijzen er in elk geval op dat het niet per se een ramp is als er hier straks relatief veel oude ren wonen. Zij weten zich prima te redden. Dat is geruststellend. Het is niet per se een ramp ais in Zeeland straks relatief veel ouderen wonen Draaide het bij de millenniumdoe len vooral om het bestrijden van armoede en ongelijkheid op de wereld, de Global Goals zijn bre der. Van acht doelen is het aantal uitgebreid tot zeventien. In de Glo bal Goals ligt meer nadruk op duurzaamheid. Nog steeds moet extreme armoede de wereld uit, maar ook zaken als een betere in frastructuur, bescherming van de zeeën, beschikbaarheid van duur zame energie staan nu op de VN-agenda en op kleinere schaal op die van Terneuzen. „De doelstellingen wijzen ons erop dat we een bredere verant woording hebben dan alleen lo kaal", aldus burgemeester Jan Lo- nink gisteravond bij de aftrap van de Terneuzense Global Goals. „Eén procent van de wereldbevol king heeft de helft van alle rijk dom in handen. Dat moet eerlij ker kunnen." Net als bij de millenniumdoe len wil Terneuzen de Global Goals invullen door waar moge lijk Terneuzense of Zeeuws- Vlaamse initiatieven te steunen. In 2007 werd Terneuzen Millen niumgemeente. Elk jaar zou er één euro per inwoner aan worden besteed, oftewel 55.000 euro. In 2010 werd dit alweer opzij gezet. Vanwege de crisis werden de plan nen van geval tot geval beoor deeld. We moeten hier werk van maken, duurzaamheid gaat ons toch allemaal aan. Ernst Jonker (GroenLinks) en Bram Stoffels (Top Gemeentebe langen zou het een lief ding waard zijn, wanneer de raad als één blok achter de Global Goals gaat staan. Jonker: „We moeten het breder trekken dan alleen iets van een paar fracties." Hij was op timistisch. „Duurzaamheid gaat ons allemaal aan." Almanak Die jongen van 5 uit Kloetinge heeft het er maar druk mee. Elke dag krijgt hij een enorme hoeveelheid kennis te verwerken. Hij leert over dagelijkse dingen als handen wassen en veters strikken, over zware zaken als leven en dood en pikt ook flarden van het wereldnieuws mee. Het is zijn ouders niet altijd even duidelijk wat er blijft hangen, maar soms licht hij een tipje van de sluier op. Zoals deze week, toen ze langs de begraafplaats in Goes reden. „Daar liggen de dode mensen", zei hij. Zijn vader knikte, maar de jongen was nog niet klaar. „En daar ligt ook johan Cruijff." Volgende stap in Plan Perkpolder De ontwikkeling van Plan Perkpolder gaat een volgen de fase in. Projectontwikke laar Hulst aan Zee moet, volgens planning, 18 juni grond afnemen voor wo ningbouw in de westelijke Perkpolder. Om dit moge lijk te maken, heeft het pro vinciebestuur alvast beslo ten drie wegen uit de roula tie te nemen. Het gaat om de Perkstraat, Westzijde Veerhaven en Zeedijk IV. Rondom het gebied komt een nieuwe weg die onder meer camping Perkpolder zal ontsluiten. Schuurfeest voor Duchenne Heroes Blubberen 4 Brett houdt zaterdag vanaf 21.00 uur een benefietschuurfeest aan Zuiddijk 9 in Hengst dijk. De band Sweet Lord Animals treedt op en dj Ar- nout draait muziek. De op brengst van het feest is be stemd voor Duchenne Heroes, een inzamelingsac tie voor onderzoek naar Duchenne spierdystrofie. Blubberen 4 Brett is een groep uit Hengstdijk die zich al jaren inzet voor on derzoek naar de ziekte en in het bijzonder voor de achtjarige Brett Verbrugge. Spanning stijgt voor Van Acker Het gaat er voor Wouter van Acker (27) uit Axel om spannen. De winnaar van de landelijke Boekenweek Schrijfwedstrijd wil met stadgenoot Jos Rouw een bundel uitgeven met 'bij zondere' reisverhalen uit Estland, Letland en Litou wen. Ze zijn daarvoor op internet een actie begon nen. Met nog twee dagen te gaan is er ruim 2500 eu ro binnen. Het doel is 8000 euro. Zie: www.worldof- crowdfunding.com/reisver haal-terviseks Orgelconcert in Grote Kerk Jaap Zwart geeft zaterdag een orgelconcert in de Gro te Kerk in Terneuzen. Die avond staan er onder meer werken van Reger, Driffill en Bartok op het programma. Tijdens dit concert zal er ook informa tie gegeven worden over de plannen die er zijn om het orgel in de Grote Kerk zo veel als mogelijk is terug te brengen in de originele staat. Iedereen is om 19.30 uur welkom. Volwassenen betalen 8 euro, kinderen tot 14 jaar gratis entree. In Nummer Eén wonen re latief veel mensen die het een en ander mankeren. Ze houden van lezen en rommelen graag een beet je in hun tuintje rond. Al thans: dat denkt de postbode, die net z'n bus parkeert voor nr. 2 in Nummer Eén. In dat Zeeuwse-Vlaamse buurtschap moet tante Pos na melijk opvallend vaak medicij nen, boeken en planten bezor gen, vertelt de bode. „Dat is echt anders dan in bijvoorbeeld Ter neuzen. Daar gaat het veel vaker om zaken als elektronica, om gadgets", vertelt de postbezor ger. Willy Pijcke en zijn vrouw Henny zijn beiden de 65 al lang ge passeerd. Het buurtschap telt één gezin met jonge kinderen. Dat was vroeger wel anders, weet Pijcke te vertel len. „Nummer Eén had mis schien vier huizen minder dan nu, maar het stikte van de kinde ren. Wat wil je, een gezin met tien kinderen was geen uitzonde ring. Dat was de tijd dat er ook nog een kruidenierswinkel was en een school vlakbij, op Slijk- plaat. En de bakker was tegelijk kolenboer en cafébaas", lacht de 73-jarige. Nummer Eén mag dan ver grijsd zijn, het leefgenot is er niet minder om, zegt het stel. Om de woning heen strekken zich de velden uit. Pijcke ver veelt zich geen moment. Beetje knutselen - hij toont het vogel huisje dat op het terras te pronk PERCENTAGE 65-PLUSSERS PER GEMEENTE Reimerswaal Tholen Kapelle Borsele Middelburg Vlissingen Goes Hulst Terneuzen Veere Schouwen-Duiveland Noord-Beveland Sluis 16,3% 17,6% "*8,3% 18,3% 20,6% 21,7% 10 15 21,8% 23% 23,3% 24,3% 24,9! 25,2 26 20 VLISSINGEN. Asbestslachtoffer Klaas Jasperse uit Vlissingen ver volgt zijn strijd tegen de Neder landse staat. Hij heeft cassatie in gesteld bij de Hoge Raad. Jasperse kreeg in 2009 de diag nose asbestkanker. De ziekte is ontstaan doordat hij jarenlang onbeschermd met asbest werkte bij aluminiumsmelter Pechiney, later Zalco. Het bedrijf erkende de aansprakelijkheid, maar ging kort daarna failliet. Als eerste asbestslachtoffer be sloot Jasperse in 2013 de Neder landse staat aan te klagen. Hij vindt dat de Arbeidsinspectie on voldoende toezicht heeft gehou den op de omstandigheden waar onder hij moest werken. De rechtbank stelde de Vlis- singer in het ongelijk, waarna hij in hoger beroep ging. Ook het ge rechtshof in Den Haag wees eind vorig jaar zijn bezwaren af. Volgens het hof is niet bewezen dat de Arbeidsinspectie gefaald heeft in haar toezicht. Jasperse ziet voldoende aanlei ding om de zaak aan de Hoge Raad voor te leggen, zegt zijn raadsman Bob Ruers. „Op dit ge bied is er nog nauwelijks recht spraak." Hij verwacht dat het ze ker een jaar duurt voordat de Ho ge Raad met een oordeel komt. door Cuido van der Heijden TERNEUZEN. De millenniumdoelstel lingen van de Verenigde Naties (VN) liepen tot en met 2015. Tijd dus voor nieuwe wereldwijde streefdoelen, de Global Goals voor 2030. Terneuzen haakt opnieuw aan. Ernst Jonker, raadslid GroenLinks Tip? redactie@pzc.nl WALSOORDEN HENGSTDIJK AXEL TERNEUZEN Leefgenot door Ondine van der Vleuten door Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 77