Jan Huisman (66) neemt morgen na elf jaar afscheid als burgemeester BEVELANDEN en THOLEN 7 De magnetron gaat hij niet missen, voor Inter Scaldes komt hij terug. 'Ik hoefde nooit te bel len dat ik niet kwam eten. Ik kon mijn gang gaan, dat was een heer lijkheid voor mijn vak' 'Ik zou niet willen spre ken over verstoorde verhoudingen in de gemeenteraad. Die zijn er absoluut niet' met een gezamenlijk resultaat. Dat geldt zowel voor dingen die wél, als dingen die niet gereali seerd zijn. In het plan voor bedrij venterrein Schorebrug hadden we als college - samen met de provin cie - veel energie gestopt. Uitein delijk is het niet doorgegaan om dat een meerderheid tegen was. Daar moet je je bij neer kunnen leggen, dat hoort bij 't vak. Het dualisme werkt op een goede ma nier in de gemeente Reimerswaal. De raad is het hoogste orgaan van de gemeente, zij neemt het ultie me besluit. Het is een hoog goed om als voorzitter van de raad de discussie in goede banen te lei den. De ene keer lukt dat beter dan de andere keer, maar ik ben er van overtuigd dat de raad in Rei merswaal op een goede manier functioneert. In de raadzaal neemt men elkaar af en toe stevig de maat, dat moet kunnen. Maar na afloop van de vergadering praat iedereen met iedereen in de foyer, dat vind ik belangrijk. Ik zou niet willen spreken over ver stoorde verhoudingen, die zijn er absoluut niet." „Zolang Reimerswaal de samen werking zoekt op bepaalde gebie den, kan de gemeente nog heel lang blijven bestaan. De belang rijkste meerwaarde is dat het be stuur dicht bij de burgers blijft. Wethouders en de burgemeester zijn direct op te bellen, ambtena ren makkelijk te bereiken. Naar mate een gemeente groter wordt, groeit ook de afstand naar de bur gerij. Dat vind ik geen goede ont wikkeling. Ik ben voorstander van relatief kleine gemeenten, maar dat vraagt om samenwerking met andere gemeenten. Sociale zaken kun je al niet meer alleen doen, dat is te complex geworden voor een gemeente van deze omvang. Daarom doen we dat samen in GR De Bevelanden. Het beleid wordt hier nog in de raadzaal be paald, de GR doet alleen de uitvoe ring. Ik noem op voorhand geen onderwerpen, maar ik zie GR De Bevelanden in de toekomst nog wel uitbreiden. Door extra regelge ving zal dat noodzakelijk zijn, maar ook als je een hoog niveau van kennis wilt bereiken. Wan neer je samenwerkt, kunnen mensen zich specialiseren op een bepaald gebied." kaart of geluidsoverlast. Mensen doen hun verhaal, ik kijk dan wat ik voor ze kan betekenen door te bemiddelen of anderen in te scha kelen. Soms lukt dat, maar ook een burgemeester moet zich na tuurlijk houden aan regels en pro cedures. Een andere kant van het burgervaderschap is dat je aanwe zig bent wanneer er iets ernstigs is gebeurd, zoals ongelukken, bran den, of vermissingen. Ik heb tragi sche dingen meegemaakt, die mij altijd bij zullen blijven. Ik kan bij wijze van spreken nu een telefoon tje krijgen van een aanrijding op de A58 waarbij de brandweer li chamen uit auto's moet zagen. Dat klinkt misschien steriel, maar voor zo'n brandweerman bete kent dat nogal wat. In zo'n geval moet je er zijn voor die brand weermensen." „Ik ben niet iemand die zegt: dit of dat hebben we aan de burge meester te danken. Dat is geen val se bescheidenheid. Je kunt niets al leen realiseren, je hebt het college en de raad nodig. Het is altijd een gezamenlijke inspan ning „Ik heb de gewoonte gehad om tussen de bedrijven door vanaf het begin alle krantenartikelen over Reimerswaal uit te knippen, in een plakboek te plakken en daar wat persoonlijke aantekenin gen bij te maken. Gewoon voor la ter, om de geschiedenis nog eens terug te lezen. Als wethouder van Delfzijl deed ik dat ook al. In mijn tijd in Reimerswaal heb ik negen boekjes volgemaakt. Na verloop van tijd ga ik die onder het genot van een kopje koffie of een glaasje wijn doorbladeren. Ik zal Reimers waal blijven volgen, houd mijn di gitale abonnement op de PZC en zal ook zeker eens raadsvergade ringen terugluisteren. Reimers waal is geen gesloten boek, de ge meente zit toch wel een klein beetje aan mijn hart gebakken." „Het noorden is qua landschap en mores van de bevolking vergelijk baar met Zeeland. Bij een nieuwe burgemeester kijken zowel Zeeuw en als Groningers eerst de kat uit de boom. Na mijn wethouder schap in Delfzijl, heb ik een aantal voorwaarden geformuleerd op ba sis waarvan ik burgemeester wil de worden. Zo wilde ik niet naar een grote stad, daar hou ik abso luut niet van. Het moesten relatief kleine dorpen zijn, met heel veel water in de buurt en veel vlak land waarover ik kan uit kijken. Op het moment dat de vacature voor Reimerswaal in de krant stond, hebben mijn vrouw en ik daar eerst een dag rondgereden. Reimerswaal is niet zo bekend, omdat het geen bestaande plaats is. Yerseke kent wel iedereen. Net als Kruiningen van het veer naar Perkpolder, waar ik veel over heb gelezen, maar nooit op heb meege- varen. En Krabbendijke kende ik van een vakantie én van het liedje 'Marijke uit Krabbendijke' van Ronnie Tober. Bij ons eerste be zoek aan de gemeente was het meteen raak, we hadden allebei een klik. De beslissing om te solli citeren heb ik aan het eind van de dag in De Korenbeurs, hier in Kruiningen genomen, terwijl we een garnalenkroket zaten te eten. Dat is echt een historisch mo ment." „Als je aan dit vak begint, weet je dat je geen 40-urige werkweek hebt, eerder het dubbele. Gemid deld was ik één weekend in de maand vrij, dan ging ik met de au to naar het noorden van het land. De andere weekenden kwam mijn vrouw hier naartoe met de trein. Een reis van vijf uur als alles meezit. Van het begin af aan heb ben we de keuze gemaakt dat zij in het noorden bleef. Ze had haar werk, dat ze graag bleef doen en dan weet je dat dit de consequen tie is. Eigenlijk heb ik een week endhuwelijk gehad. Dat heb ik nooit als ernstig ervaren, het bur gemeestersvak valt niet tussen ne gen en vijf te plannen. Ik hoefde nooit te bellen dat ik niet thuis kwam eten of om te zeggen: ga al vast maar naar bed want het wordt laat vanavond. Ik kon mijn gang gaan en dat was een heerlijk heid voor mijn vak. Ja, af en toe moest ik koken, maar ik had een goede magnetron en een goede diepvries. Nee, ik ben niet zo'n kok. Mijn vak brengt mee dat je vaak buiten de deur eet. In de loop van de jaren heb ik het me rendeel van de Zeeuwse restau rants wel van binnen gezien. Voor Inter Scaldes kom ik sowieso nog een keer terug. Dat is een uitzon derlijk goed restaurant dat wijd en zijd bekend is, ik beschouw het als een eer om dat binnen de ge meentegrenzen te hebben." „Als burgervader heb ik altijd geprobeerd laagdrempelig te zijn. De deur stond al tijd open, bijna dagelijks zaten hier gewone men sen aan tafel. In het be gin vroeg bijna nie mand naar de burge meester, maar je ziet dat steeds meer bur gers en onderne mers contact wil len hebben als ze er niet uitkomen over een verbou wing, parkeer- WOENSDAG 13 APRIL 2016 'Reimerswaal is voor mij geen gesloten boek' SAMENWERKING Burgemeester Jan Huisman knipte dagelijks artikelen over Reimerswaal uit de krant, foto Marcelle Davidse GEMEENTERAAD door Joeri Wisse PLAKBOEKEN KLIK MET DE GEMEENTE KRUININGEN-DELFZIJL BURGERVADERSCHAP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 75