Onderzoek naar minimale afstand tussen mens en rustende zeehond Technische bedrijven Zuidhoek openen deur Jantje Beton trekt 50.000 euro uit om buitenspelen onder schooltijd te stimuleren SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Buitenspelen was nog nooit zo leuk op het gezonde schoolplein van De Kirreweie en Onder de Wieken. treffende onderwijsraden. Het idee daarachter is dat een gezond schoolplein de fantasie prikkelt, beweging stimuleert en de kinde ren spelenderwijs leert over het belang van de natuur. De bedoe ling is dat lessen regelmatig naar buiten worden verplaatst. Ook de rekenles, wijst De Ruiter op de leerlingen uit de groepen 7 en 8 die druk in de weer zijn met het meten van allerlei objecten op het plein. „Het is niet alleen leuk voor de kinderen om elkaar zo tussen door te ontmoeten, ook de leer krachten krijgen op deze manier wat meer gezonde beweging." De u-jarige Benjamin van Driel vindt de duintjes en de boomstammen het leukst, vertelt hij. „En dat we nu soms buiten les krijgen!" Hij sluit z'n ogen, snuift de lucht diep in. „Even een frisse neus halen tussendoor. Lekker!" Behendig rennen de meiden over de twee boomstammen on der een raam van De Kirreweie in Burgh-Haamstede door. Ook de wiebelbrug wordt soepel balancerend overgestoken. De pakweg 250 leerlingen van de openbare basischool en de buren van de protestant-christelijke On der de Wieken zijn uitgelaten bij de officiële opening van hun geza menlijke 'gezonde schoolplein'. De directeuren Birgit de Ruiter en Cindy te Ronde hebben zojuist in het 'duintjestheater' wat cadeau tjes uitgewisseld. Kaplaarzen voor juf De Ruiter en tuinhandschoe- nen en bijpassend gereedschap voor juf Te Ronde. „Oh, en als je je heel erg verveelt", houdt De Ruiter haar collega plagend veger en blik voor de neus. „Er ligt steeds zand op de tegels daar ach ter." Even later wandelen beide da mes arm in arm een rondje nieuw plein. Een dikke vierhonderd stap pen, geeft het (gestopte) tellertje aan. Over het blote voetenpad, langs het wormenhotel, de vlin derstruiken, moestuin en de knut- selplek met overkapping naar het afgeschermde pleintje voor de al lerkleinsten. Met wilgentunnels, een waterbaan van boomstamme tjes en een 'fietsoplaadstation'. „Alles omgeven door mooie ha gen", zegt projectleider Johnny de Krijger van tuin- en landschapsbe- drijf BTL uit Bruinisse trots. „Het moet allemaal nog groeien, maar dat komt vanzelf." Het is het eer ste 'gezonde schoolplein' in deze vorm in Zeeland, vertelt hij. Eind dit jaar moeten er landelijk zeven tig scholen uit het basis-, voortge zet- en middelbaar beroepsonder wijs een vergelijkbare groene ruimte bij het gebouw krijgen. Het is een gezamenlijk initiatief van Jantje Beton, de natuuragent- schappen IVN en RIVM en de be- 'Het leukste vind ik de duintjes, boomstammen en buitenles. Even een frisse neus halen' Eric van Zanten, woordvoerder van Rijkswaterstaat, vertelt dat de geplande zandsuppletie hier de aanleiding voor is. De Roggenplaat is een belang rijke rustplaats voor vogels en zeehonden, maar wordt steeds kleiner. Om de zandplaat te be houden, moet deze met extra zand kunstmatig worden ver groot. „Tot nu toe blijven we altijd op ruime afstand van de zeehon den, zodat ze tijdens het rusten niet worden verstoord", zegt Van Zanten. „Maar tijdens de supple tie kunnen we niet op zo'n grote afstand blijven. Daarom onder zoeken we nu hoe dichtbij men sen kunnen komen, zonder dat de dieren opkijken of het water terug in duiken. We willen voor komen dat ze het door de supple tie voor gezien houden en niet meer terugkomen naar de Rog genplaat." De onderzoekers worden door de Reddingsbrigade van Zierik- zee-Duiveland naar de zandplaat gebracht. Daar loopt een aantal onderzoekers rond, terwijl ande re onderzoekers van een afstand kijken hoe en wanneer de zee honden reageren. De afstand van dat moment wordt steeds geno teerd. Als een zeehond tijdens het onderzoek het water in duikt, ver laten de onderzoekers direct de zandplaat om pas de volgende dag terug te komen. Daarom kan het onderzoek nog tot eind deze maand duren. De zandsuppletie van de Rog genplaat zal waarschijnlijk in 2017 of 2018 plaatsvinden. ZIERIKZEE. Zes technische bedrij ven op terrein De Zuidhoek in Zie- rikzee houden zaterdag open huis voor geïnteresseerden in techniek. „De dag is bedoeld om leerlin gen van het voortgezet onderwijs en de hoogste groepen van de ba sisschool enthousiast te maken voor techniek", vertelt Carly Ro- meijn van installatiebouwer Air pack. Aan de open dag doen zes be drijven mee: installateur Saman, Bever Innovations, Dekon Metaal bewerking, Bema kunststoffen, Nemag kraangrijpers en Airpack. Romeijn: „Normaal zijn er work shops in de bedrijven, maar voor deze derde editie hebben we voor een andere opzet gekozen. We wil len dat alle bedrijven worden be zocht en daarom krijgen de bezoe kers in elk bedrijf een deel van een autootje. Bij Saman krijgen ze het chassis, bij Bever het interieur en de verlichting en bij de Bema de bandjes. Bij Nemag wordt de auto gemonteerd en bij ons kan het met perslucht worden wegge schoten. Kijken we welk autootje het verst komt." De open dag duurt van 10.00 tot 15.00 uur. Er worden ongeveer honderd belangstellenden ver wacht. Bema houdt zaterdag open huis voor een breed publiek. WOENSDAG 13 APRIL 2016 Even een frisse neus halen door Marcel Modde gegeven, foto's Dirk-Jan Gjeltema BTL heeft de muurschildering doorgetrokken in een duinlandschap met 'theatertje' waar presentaties kunnen worden Benjamin van Driel (11) leerling Beweging wordt onder meer gestimuleerd met de wiebelbrug. door Elodie Kint ZIERIKZEE. Deskundigen van Rijks waterstaat en een student van de HZ doen momenteel onderzoek naar de minimale afstand die men sen moeten bewaren om rustende zeehonden niet te verstoren. Dit doen ze op de Roggenplaat in de Oosterschelde. door Ton van den Nouweland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 67