'Ik heb hier een veilig gevoel' svrz Het verhaal van Ludy Cortvriendt Het verhaal van SVRZ 'Ik ga hier nooit meer weg www.svrz.nl zorgt in zeeland Korsakov-aanpak "We richten ons niet op te kortkomingen, maar op mogelijkheden. Het zijn de gezonde stukjes die we aanspreken.' Corrie van Ee is teamleider bij een bijzondere vorm van zorg: specialistische hulp en begeleiding voor men sen met het syndroom van Korsakov. De combinatie van 'Welterusten schat, ik kom zo ook.' Als Ludy Cortvriendt even later naar bed gaat, ligt z'n vrouw rustig te ronken. De volgende morgen port hij haar om op te staan. Ze beweegt niet. Ergernis verandert in verbazing, in ongeloof, in paniek en verdriet. Elly is dood. 'Iemand dood naast je vinden; dat is de grootste klap van je leven. Je bent van slag. Je gaat je verdriet verdrinken.' Het is waar, maar niet de hele waarheid. Ludy Cortvriendt weet dat stiekem ook. Drank was z'n hele leven al een vriend en meteen z'n grootste vijand. Niks aan de hand Als jochie van zestien neemt hij z'n eerste pilsje. Net als z'n maatjes. Niks aan de hand. Wat rondhangen op het voetbalveld. Na de ambachtsschool werken op scheepswerf De Schelde. Hij gaat op dansles, achter de meiden aan, trouwt. Niks aan de hand. Maar dan: spanningen in het huwelijk, spanningen op het werk. Reorgani saties, verwijten thuis, de donkere wolk van een dreigende scheiding. Stress, eenzaam in z'n verdriet, miskend in z'n goede bedoelingen. Pils lijkt een prima medicijn tegen al deze kwalen. Gaten in de hersenen Ludy Cortvriendt is nu 66 en graaft in z'n geheugen naar zijn levensverhaal. Dat is een hele klus, want de alcohol heeft grote ga ten gebrand in zijn hersenmassa. Korsakov is de uiteindelijke diag nose: welkom in de wereld van de vergeetachtigen. Samen met lotgenoten woont hij bij SVRZ in Koudekerke. Daar is een straatje met allemaal mensen die baat hebben bij de ouderwetse 3R-en: rust, reinheid en regelmaat. Ze krijgen er aandacht en verzor ging. Ze hebben elkaar, de zeker heid van een veilige omgeving en een zinvolle dagbesteding. Vijf uur per dag zijn ze aan het werk. Mensen helpen 'Ik voel me hierthuis. Op de demontage-afdeling ben ik lekker bezig; in mijn eigen tempo aller lei spullen uit elkaar halen. Ook ben ik de boodschappenjongen en ga elke vrijdag spullen inko pen, samen met een vrijwilliger. Ik kook en bak graag en vind het leuk als mensen daarvan genie ten. Het biljarten is gezellig, maar een kampioen ben ik niet. En verder help ik andere mensen een beetje; met luisteren, raad geven, zorgen dat ze niet gaan dwalen. Fijn is dat: mensen helpen. Ik ga hier nooit meer weg. Buiten ons straatje zou ik verloren zijn. Ik ken mezelf. Twee weken zou het goed gaan en dan terug naar af, naar de fles. De goot in, zo kun je dat wel zeggen. Hier heb ik...een veilig gevoel. Dat is het woord dat ik in mijn hoofd heb.' Een heel leven Ludy Cortvriendt denkt met vochtige ogen aan zijn vader, de stoere palingvisser die er altijd voor hem was. Aan de jaren op de scheepswerven, waar hij zo'n beetje de goedzak was die je bij nachten ontij kon optrommelen voor een klusje. Aan z'n mislukte eerste huwelijk, aan de dood van zijn tweede vrouw, aan z'n huidige vriendin waarmee het samenleven niet langer mogelijk bleek. Aan hoe hij anderen en zichzelf voor de gek hield over Koning Pils. 'Je kunt een heel leven niet meerterugdraaien. Maar ik ben blij dat ik weer mezelf kan zijn. En dat ze me waarderen.' drank en slecht eten brengt dit tot ontwikkeling. Aan de Ter Poorteweg in Koudeker ke wonen en werken zo'n veertig mensen na een fatale vlucht in de alcohol. De omgeving herkent vaak symptomen van Korsakov niet, of wil daar niks van weten. In de zorg weten ze er soms geen raad mee. Niet alle artsen en andere zorgverleners zijn bijvoor beeld bekend met de unieke benadering van SVRZ op de Ter Poorteweg. Er is zorg, structuur en dui delijkheid. Bovendien veel aandacht voor goede voe ding. Vijf uur per dag zijn ze zinvol bezig: demonteren van allerhande spullen, meubels opknappen, klein drukwerk, werken in de moestuin of de tuinkas. Een enkeling doet elders vrijwilligerswerk. Corrie van Ee: 'We zijn altijd op zoek: naar wat mensen willen, wat ze kunnen en wat wij voor hen kunnen betekenen.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 64