570.591 Verdubbel voordeelweken! hollands nieuwe. NPO pleit voor uitzonderingen 'voor spedaal talent' Grootverdieners bij de publieke omroep moeten nu écht salaris inleveren, vindt minister Plasterk. NIEUWS 5 PvdA-top niet vervolgd voor Marokkanen-uitspraken Samsung Galaxy S5 Neo f f HILVERSUM. Werknemers van pu blieke instellingen zoals de over heid, scholen, woningcorporaties en dus ook de publieke omroep mogen binnenkort niet meer ver dienen dan een minister: 179.000 euro per jaar. „Dat is nog steeds een hoog salaris", stelt Ronald Plasterk (Binnenlandse Zaken). Nu geldt de salarisnorm alleen voor bestuurders van publieke in stellingen, maar konden de werk nemers daaronder nog huizenho ge beloningen vragen. Daarom scherpt Plasterk de wet aan. Bij de laatste telling (vorig jaar) bleek dat zes presentatoren boven de norm verdienen. De NPO noemt geen namen, maar waarschijnlijk gaat het om Antoinette Hertsen- berg, Ivo Niehe, Giel Beelen, radio duo Coen en Sander (dat inmid dels is vertrokken naar Radio 538) en Matthijs van Nieuwkerk. De salarissen varieerden van 220.390 tot 570.591 euro. De Wereld Draait Door-presentator Van Nieuwkerk zou het meeste bin- nenharken. Hij liet afgelopen ja ren meerdere keren weten dat hij er dan ook niet over peinst om voor tonnen minder aan de slag te gaan. „Dat zou betekenen dat ik straks voor hetzelfde werk, name lijk dagelijks een aantrekkelijke talkshow maken en presenteren, elders een reusachtig veel zonni ger beloning krijg", zei Van Nieuwkerk in tv-blad Broadcast Magazine. Eerder sloeg hij een aanbod van RTL-baas Erland Galjaard af om 1 miljoen euro per jaar te gaan verdienen. Maar, zo liet hij vorige maand weten in televisieprogram ma Wat gaat er nu door je heen?, als hem was verteld dat hij een minis terssalaris zou gaan verdienen, dan was hij wél naar de commer ciële omroep overgestapt. Van Nieuwkerk heeft nog niet gerea geerd op de aanscherping van de wet. Constructies om de salaris norm te ontwijken, kunnen straks niet meer. Zo stelt de NPO dat pre sentatoren deels worden betaald door leden van omroepverenigin gen, maar dat maakt volgens de wet niet uit. „Uit welk potje het sa laris komt is niet relevant. Het gaat erom dat je werkt bij een pu blieke instelling", laat een woord voerder van het ministerie van Binnenlandse Zaken weten. Ook BN'ers die zich laten inhu ren via een BV en daardoor niet di rect op de loonlijst van de publie ke omroep staan, ontkomen niet aan een ministerssalaris. „Het doel van de nieuwe wet is dat zij er ook onder gaan vallen." Overigens geldt voor Matthijs van Nieuwkerk en de andere pre sentatoren wel een overgangs recht. Als de nieuwe wet ingaat, houden ze eerst nog vier jaar hun huidige salaris. Daarna wordt het in drie jaar tijd teruggebracht naar een ministerssalaris. Volgens Bin nenlandse Zaken is dit overgangs recht verplicht, om te voldoen aan het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens (EVRM). De NPO laat in een reactie we ten dat 'normering van topinko mens prima is'. Maar: „Speciaal ta lent mag speciaal worden be loond. Zij leveren een essentiële bijdrage aan een hoogwaardige kwalitatieve publieke omroep." De NPO heeft op eigen initiatief de inkomens van presentatoren al genormeerd. „Hier wordt bij hoge uitzondering van afgeweken, waar door met inzet van omroepvereni- gingsgeld - geen belastinggeld - uitzonderlijk presentatietalent kan worden ingezet of behouden. Die ruimte zou er moeten blij ven." Uitzonderingen op de strenge re wet zijn nog wel mogelijk, als instellingen bijvoorbeeld denken dat ze anders echt geen bekwame mensen kunnen vinden. Zo heeft het kabinet vorig jaar Femke de Vries tot bestuurslid van de Auto riteit Financiële Markten be noemd, tegen een hogere bezoldi ging 'gezien haar brede ervaring en de zwaarte van de functie'. Mis schien kan anchorman Van Nieuwkerk, die elke avond toch miljoenen kijkers trekt, minister Plasterk daar ook van overtuigen. De wet wordt waarschijnlijk na de zomer behandeld in de Tweede Kamer. PvdA-kopstukken Diederik Samsom en Hans Spekman worden niet vervolgd voor hun omstreden uitspraken over Ma rokkanen. Dat heeft het ge rechtshof in Amsterdam giste ren bepaald. De PW had het hof gevraagd het Openbaar Mi nisterie te dwingen de twee te laten berechten. Volgens de kla gers is sprake van groepsbeledi- ging en het aanzetten tot discri minatie van mensen wegens hun ras. Samsom zei in NRC Handels blad in 2011 over straatoverlast: Monument voor slachtoffers MH17 Precies twee jaar na de ramp met de MH17 wordt er in het Dudokpark een herinnerings monument onthuld voor de Hilversumse slachtoffers. Bij de vliegtuigramp op 17 juli 2014 in Oekraïne kwamen vijftien men sen uit de stad om het leven. Het monument bestaat uit vijf tien bronzen zonnebloemen, voor ieder slachtoffer een, die in een kring door bladeren met elkaar verbonden zijn. De na men van de Hilversumse slacht offers zijn gegraveerd in een bank voor het monument. „Het klopt dat het vooral Ma rokkanen zijn. Deze jongens hebben een etnisch monopolie op dit soort overlast gekregen." Hans Spekman zei in Vrij Ne derland in 2008: „De Marokka nen die niet willen deugen, moet je vernederen, voor de ogen van hun eigen mensen." De PW-klagers vinden het oneerlijk dat hun voorman Geert Wilders wel wordt ver volgd voor zijn 'minder Marok kanen' uitspraken en PvdA'ers Samsom en Spekman niet voor hun uitlatingen. Taakstraf voor bespugen ov-man Een 44-jarige man krijgt een werkstraf van 40 uur voor het spugen naar een medewerker van het Amsterdamse vervoers bedrijf GVB. Daarvan is de helft voorwaardelijk. Ook moet hij een schadevergoeding van 200 euro aan het slachtoffer be talen. Sinds 1 oktober wordt na spuugincidenten in het Amster damse ov het speeksel verza meld. Het spuug van de man had een match opgeleverd met een DNA-profïel uit de data bank van het Nederlands Foren sisch Instituut. TOTAAL P/MND BUNDELVERDUBBELAAR: hollandsnieuwe.nl/pzc GEEN TOESTEL NODIG? Sim Only 1000 slechts 10,- p/mnd! WOENSDAG 13 APRIL 2016 Omroep moet top toppen door Chantal Blommers en Deborah Jongejan De topsalarissen bij de publieke omroep varieerden in 2015 van 220.390 tot 570.591 euro. Matthijs van Nieuwkerk Antoinette Hertsenberg Giel Beelen Ivo Niehe Coen Swijnenberg en Sander Lantinga AMSTERDAM HILVERSUM AMSTERDAM IOOO MB/MIN/SMS 2000 MB/MIN/SMS voor slechts 5,- extra Dit voorjaar ben je bij hollandsnieuwe nóg voordeliger uit dan normaal. Je kan namelijk supergoedkoop je bundel verdubbelen, bovenop onze normale aanbiedingen. Je krijgt bijvoorbeeld de Samsung Galaxy S5 Neo nu i.c.m. 1000 MB/min/sms voor maar 20,- per maand. Voor het toestel t.w.v. 379,- betaal je slechts 240,-. En als je wilt, krijg je er nu voor maar 5,- per maand 1000 MB/min/sms bij. Per maand €20,- waarvan €10,- abonnement en €10,- toestel. Toestel bijbetaling €0,- eenmalig. Totale toestelprijs €240,-. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Looptijd 24 maanden. Deze actie is geldig tot 30 april 2016.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 5