Duitse tv-komiek Bohmermann ondergedoken om Erdogan-rel Aanhouding Schiphol na verdachte situatie 4 NIEUWS Marjo Ladage maakte per abuis geld over naar een opgeheven spaarrekening. Nu is het foetsie. Marjo Ladage (48) uit Helle- voetsluis dacht in september vorig jaar geld over te maken naar haar eigen spaarrekening. Pech voor haar: per abuis maakte ze het over naar de spaarrekening die ze zelf in 2011 had opgezegd. Nóg meer pech voor Marjo: haar oude spaarrekeningnummer was inmiddels hergebruikt en toe bedeeld aan iemand anders, waar door de twee bedragen van 5.000 en 12.000 euro spaargeld gewoon werden overgeboekt. De nieuwe eigenaar van haar hergebruikte (ING-)rekeningnum- mer, een Bulgaar, bleek ook nog eens een boef die het geld opnam en nu spoorloos blijkt te zijn. Ver moedelijk is hij in het buitenland. Marjo wéét dat het in beginsel haar eigen fout is. Had ze maar haar oude spaarrekeningnummer uit haar adresboek moeten halen. Uiteraard vroeg ze haar bank, ABN AMRO, de ontvanger van haar 17.000 te verzoeken het geld terug te storten. Een procedure die weken duurt. Toen de Bulgaar het geld niet terugstortte, kreeg Marjo de gegevens van de ontvan ger van haar centen om hem via een civiele procedure te dwingen. „Al snel bleek dat zijn adresge gevens niet klopten. We kwamen uit op een of ander rovershol in Amsterdam waar weet ik hoeveel mensen ingeschreven stonden", vertelt Marjo. „Om een lang ver haal kort te maken: de man met mijn geld is spoorloos. Ik ben de rechtmatige eigenaar maar ik kan hem niet vervolgen." Marjo is er tamelijk stuk van. 17.000 euro. „Geld waar ik hard voor heb gewerkt", zegt de eigena res van een kledingwinkel. Meerdere zaken zitten Marjo dwars: waarom wordt er niet ge waarschuwd als je geld overmaakt naar een rekeningnummer dat niet overeenkomt met de naam? Waarom worden opgeheven reke ningnummers al na een paar jaar hergebruikt? De Consumentenbond trekt al jaren aan de bel bij banken om voor het verkeerd overmaken van geld 'nu eens een oplossing te ver zinnen'. „Want al zeggen de ban ken dat het weinig voorkomt sinds oude rekeningen zijn naar IBAN zijn omgenummerd, tóch zie je keer op keer het probleem van verkeerd overboeken terugke ren", zegt Sandra de Jong. 'De naam maakt niet uit, al staat er Knabbel en Babbel, het geld wordt overgemaakt' Volgens de Consumentenbond is het probleem simpel te verhelpen. De Jong: „Banken moeten gewoon een systeem van naam- nummer controle invoeren. Het doet er nu niet toe welke naam je bij een re keningnummer invult, al staat er Knabbel en Babbel. Als het num mer maar klopt, wordt het geld overgemaakt en accepteert de an dere bank het ook. Terwijl banken wél suggereren dat ze er op letten. We roepen ze weer op een oplos sing te vinden." Gijs Boudewijn van de Betaal- vereniging (de verzamelde betaal diensten in Nederland) zegt dat 'technisch alles kan', maar dat het nogal een investering vergt om naam-nummercontrole in te voe ren. „Voor een probleem dat vol gens ons klein is. Wij denken dat dit weinig voorkomt, maar om dat nu eens zeker te weten, inventari seren wij vanaf r januari een jaar lang alle keren dat een consument een procedure in gang zet vanwe ge en verkeerde overboeking. Dan weten zowel wij als de Consumen tenbond begin volgend jaar einde lijk hoe groot dit probleem werke lijk is." Böhmermann laat de volgende af levering van Neo Magazin Royal, zijn satirische tv-programma op de publieke omroep ZDF, in over leg met de productiemaatschappij voorlopig op de plank liggen. Erdogan heeft aangifte van bele diging gedaan tegen Böh mermann. De vicepremier van Turkije sprak zelfs van een mis daad tegen de menselijkheid. De televisienar droeg op 31 maart in Neo Magazin Royal een hekeldicht op de Turkse president voor. Hij maakte Erdogan onder meer uit voor pedofiel en geitenneuker. Bij het Openbaar Ministerie in Duits land zijn tientallen aangiften en klachten binnengekomen, vooral van Turken in Duitsland. Voor vervolging van Jan Böhmermann voor belediging van een bevriend staatshoofd moet de Duitse regering toestemming ge ven. Berlijn heeft al laten weten dat aan de vrijheid van meningsui ting, de persvrijheid en de artistie ke vrijheid in Duitsland niet kan worden getornd. AMSTERDAM. Op Schiphol heeft de marechaussee gisteravond een man aangehouden. Dat ge beurde na de melding van een 'verdachte situatie' met een pak ketje op het busplatform. De persoon werd aangehou den voor Schiphol Plaza bij dat busplatform. Er is niet bekendge maakt waarom iemand is aange houden. Dat gebied werd vervol gens onderzocht en was afgezet. Een deel van Schiphol Plaza werd ontruimd. Als gevolg van de afzetting konden ook bussen de voorkant van de luchthaven niet bereiken. De haltes Airport, Skyport, P12 en Havenmeester vervielen, meldt busvervoerder Con nexion. Volgens getuigen werd het busplatform ontruimd en mochten mensen ook niet meer naar buiten. Ook Leiden CS werd korte tijd ontruimd na een verdachte situatie. Agenten in kogelweren de vesten kamden trein en per rons uit. Hoewel de politie na onge veer een uur aangaf dat het om loos alarm ging, werd er toch ie mand aangehouden, omdat hij zich verdacht gedroeg. Wat hij precies had gedaan, was niet dui delijk. Oeps, 17.000 euro kwijt door Victor Schildkamp Sandra de Jong Consumentenbond Marjo Ladage laat het rekeningoverzicht zien waarop de foute overboekingen staan. Een Bulgaar is er met het geld vandoor, foto Arie Kievit BERLIJN. De Duitse televisiekomiek Jan Bohmermann is gisteren uit angst voor boze aanhangers van de Turkse president Recep Tayyip Er- dogan ondergedoken en staat on der politiebescherming. Dat meldt het Duitse opinieblad Focus op zijn website. Jan Böhmermann. foto Morris Mac Matzen/Reuters door Peter Winterman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4