Chris Soumokil stond aan wieg van Vrije Republiek der Zuid-Molukken JOHAN CRUIJFF DE LEGENDE 1947-2016 PZC OM boekt overwinning in strijd tegen growshop Nationale Herdenking van gevallen Molukse strijders dit jaar in Zeeland Verdachte van drugslab vast 4 ZEELAND Op 12 april blikken Molukkers terug op hun vrijheidsstrijd. RMS-president John Wattilete kijkt ook vooruit. Een halve eeuw na zijn executie is Chris Sou- mokil nog altijd één van de belangrijkste symbolen van de Mo lukse vrijheidsstrijd. Misschien is dat waarom Indone sië nog altijd weigert te vertellen waar de oud-president van de Vrije Republiek der Zuid-Moluk- ken begraven ligt, oppert zijn op volger John Wattilete. „Misschien willen ze geen martelaarsgraf. Of zijn ze het gewoon vergeten?" Soumokil stierf op 12 april 1966 - gisteren vijftig jaar geleden. Zijn sterfdag is ook de Nationale Her denking waarop Molukkers al hun vrijheidsstrijders gedenken. Dat 'Soumokil is een halve eeuw na zijn dood nog steeds een symbool' gebeurde dit jaar in Koudekerke. Reden is dat na de dood van Soumokil Middelburgse Moluk kers een jongerengroep opricht ten en naar hem vernoemden: Sou '66. Eén van hen was Frits Sa hertian. „Ik was toen zestien. We wilden andere jongeren politiek bewust maken. In navolging van veel verzetsgroepen in de jaren zestig kozen ze het militante pad. „We wilden de Nederlandse over heid wakker schudden. Terugkij kend hadden we niet moeten kie zen voor oog om oog, maar voor overtuiging met kennis." Sou '66 groeide uit tot een ordedienst bij demonstraties. De huidige beveili gingsdienst Parang Salawaku (Kap mes en Schild), met Sahertian aan het hoofd, is het resultaat. Voor Sahertian is Chris Soumo kil het symbool van de Molukse vrijheidsstrijd. „Hij kwam op voor rechtvaardigheid. En weet je: hij is aan het kruis geëxecuteerd." Wattilete noemt Soumokil 'het expliciete voorbeeld van iemand die zijn offer heeft gebracht'. „Hij is grondlegger van de RMS en heeft verantwoordelijkheid geno men." Zijn sterfdag is behalve een dag van herdenken ook een dag van bezinnen, vindt de president. „We denken aan al degenen die zich hebben opgeofferd. Maar hoe is de offerbereidheid nu? Hoe zet ten we de strijd voort?" En hoe, vraagt hij zich af, kan de RMS weer aandacht krijgen voor haar zaak? „De politieke aandacht is summier. En de publieke opinie gaat uit naar motoren", zegt hij, verwijzend naar Satudarah. Op 12 april hangt ook altijd die andere vraag in de lucht: waar is Chris Soumokil begraven? Wattile te wil meer druk uitoefenen op In donesië om snel antwoord te krij gen, nu Soumokils weduwe - 82 inmiddels - nog leeft. „Zij is er erg bedroefd over. We vra gen in deze kwestie geen er kenning van de RMS door Indonesië. Het onthouden van deze informatie aan de familie is gewoon een schending van mensenrechten." 82 :r Christiaan Robbert Ste ven Soumokil (foto) is op 13 oktober 1905 geboren in Soerabaja. Onder zijn directe invloed riep op 25 april 1950 J.H. Manuhutu de onafhankelijke Republiek der Zuid-Molukken uit. Manu hutu werd president, Soumo kil werd minister van Buiten landse Zaken. In 1950 volgde hij Manuhutu op als president. Indonesische militairen na men Soumokil in 1963 gevan gen en een jaar later volgde een proces. Een militaire recht bank in Java veroordeelde hem ter dood. Alle gratieverzoeken van de Nederlandse regering werden afgewezen en op 12 april 1966 werd Soumokil geëxecuteerd op het eiland Obi. Waar hij is begraven, heeft Indonesië tot op de dag van vandaag niet bekendgemaakt. Op 26 juli 1966 kwam de toen 32-jarige weduwe van Chris Soumokil, Josina Soumokil-Ta- niwel, met hun zoon Tommy in Nederland aan. Zij bemiddel de bij de treinkapingen bij Wijster (1975) en De Punt (1977). GA NAAR PZC.NL/JOHANCRUIJFF De Hoge Raad vindt dat de Mid delburgse rechtbank opnieuw moet onderzoeken of het terecht is dat het OM vorig jaar bij een Terneuzens bedrijf allerlei mate riaal in beslag nam waarmee hen nep gekweekt kan worden. Het OM en de politie vielen vorig jaar binnen bij alle Zeeuws-Vlaamse growshops om zo een einde te maken aan de on dersteuning vanuit die bedrijven aan henneptelers. Dat gebeurde op basis van een nieuwe wet. De eigenaar van het Terneu- zense bedrijf maakte via zijn ad vocaat vervolgens bezwaar tegen dat in beslag nemen van spullen zoals afzuigslangen, armaturen, assimilatielampen, vijverfolie en ventilatoren. De rechtbank gaf de ondernemer gelijk waarna het OM direct in cassatie ging bij de Hoge Raad. Het hoogste rechtscollege vindt dat de Middelburgse recht bank geen juiste argumenten heeft aangevoerd om die in be slagname af te wijzen. Daarom moet die zaak opnieuw behan deld worden. Ook de eigenaar van een Slui- se growshop vond de Middel burgse rechtbank aan zijn zijde nadat hij allerlei spullen was kwijtgeraakt. Ook tegen die be slissing is het OM in cassatie ge gaan. Het is nu nog niet te zeg gen of de Hoge Raad in deze zaak met een soortgelijke beslis sing komt. Het is nog niet bekend wan neer de nieuwe rechtszaak dient. KOEWACHT. De man die ver dacht wordt van het runnen van een groot drugslab in Koe wacht zit weer in een Neder landse cel. Deze C.A. is dit weekeinde aangehouden toen hij op Schiphol arriveerde. Hij zat in Spanje een straf uit in verband met drugstransporten. De man (49) wordt door het Openbaar Ministerie gezien als diegene die verantwoordelijk was voor het runnen van het la boratorium dat in 2013 werd aangetroffen in een voormalige vlasschuur aan de Eikenlaan in Koewacht. Bij de inval werden destijds grote hoeveelheden grondstoffen aangetroffen die nodig zijn voor fabriceren van amfetamine. Tijdens een tussentijdse zit ting van de rechtbank noem den de rechters het een 'drugs laboratorium met een industri eel karakter'. Vertel ons waar Chris is' door Maurits Sep Frits Sahertian President John Wattilete: „De familie heeft er recht op te weten waar Chris Soumokil is begraven." foto Ruben Oreel bron: Wikipedia Hét meest complete boek over het bewogen leven van een icoon Speciaal voor u als lezer is dit schitterende boek samengesteld. - Gelimiteerde oplage - Ruim 400 pagina's met meer dan 400 foto's - Afmeting: 25,4x31,4 cm 'Mooie foto's, zonder geluid, met lekker weinig tekst, heerlijk.' Nico Dijkshoorn Let op: nu tijdelijk (t/m 30 juni) met 10,- lezerskorting voor maar 24,95 bij gebruik van kortingscode JC2016. Normale prijs 34,95. door Emile Calon MIDDELBURG. Het Openbaar Mi nisterie (OM) heeft een kleine overwinning geboekt in de strijd tegen growshops.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 32