Provincie houdt 9 miljoen euro over 65-plussers, maar die malen daar niet om Casregiotoeslag ligt onder vuur ZEELAND 3 staat een stukje fietsen, eens op bezoek bij de kinders of op vakan tie. Niks dat je tegenhoudt tenslot te, als je gepensioneerd bent. Het gebrek aan voorzieningen in het dorp stoort het echtpaar niet. „Je bent toch zó in Breskens!", zegt Henny. Er is leuk contact met de buren, maar ieder leeft zijn leven, zegt haar man. Veel van de huidige bewoners is ook import. „Die vrijkomende hui zen gaan vaak naar gepensio neerden uit de Randstad die hier komen voor de rust." In Retranche- ment (32 procent 65-plussers) 'worden geen baby's meer gepro duceerd', zoals Tamara de Dalie van restaurant De Parlevin ker gevat concludeert. „Tachtig procent van onze klandizie be staat uit ouderen van 50 tot 70 jaar oud." Verderop, in de Molenstraat, heeft Addi van de Luyster haar elf maanden oude kleinzoon Florian op de arm. Addi is vandaag 78 ge worden en dat betekent een huis vol visite. Vandaag brengen haar kinderen reuring, maar voor de jeugd is er verder toch wel heel weinig te doen. „Er is nog een dorpsraad, maar die staat op in storten", zegt de jarige. Er is een dameskoor, Truus, en een herenkoor. Eens per maand houdt de kerk in Cadzand een ge zamenlijke maaltijd voor alleen staande senioren. In haar huis aan de Markt 18 kijkt haar vriendin Janine Schijve vanachter de vrouwentongen uit over het dorpsplein. Daar, wijst ze, dat was in haar jeugd de basis school. Die wordt nu nog gebruikt voor vergaderingen, mu ziek, de seniorensoos en cursussen. In d'Ouwe Kerke zijn regelmatig ex posities, en een maal per maand op zondag, een koffieconcert. „We proberen de zaak levend te houden. Er zijn ge lukkig veel vrijwilli gers. We hebben ook nog een eigen dorpsblad, De Truzementenaar." Wat ze heel erg vindt: dat de buurtsuper weg is. „Dat was een echte ontmoetingsplek. Als ik twee weken weggeweest was, werd ik weer helemaal bijgepraat: 'Jannie, heb je het al gehoord? Die is ziek, die is dood, daar en daar is een kind geboren...' Ik neem het ook de gemeente een beetje kwa lijk, dat alles hier maar weggaat. De seniorengymnastiek, de bilbio- theekbus, de bus van de PTT, alle maal weg. Maar de mensen zor gen wel voor elkaar, hoor. Als het nodig is, staat er opeens een buurvrouw met een grote pan soep voor de deur. Elke dag bij el kaar op de koffie is ook niet no dig." In Groede is Wil Frederiks (75) lekker in de tuin bezig. Een kwart van de Groedenaren is 65-plusser. Wil ziet vooral voordelen; als se nior heb je alle tijd voor een rijk sociaal leven. „Vroeger zat ik nog in allerlei besturen. Vijftien jaar geleden zei ik: en nou is het ge beurd. Ik ben heel actief en ver veel me geen moment. Ik ben lid van De Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen: een vereniging die als doel heeft 'verheffing van het volk', zoals dat vroeger genoemd werd", zegt ze lachend. „En ik ben heel geïnteresseerd in geschiede nis en nog een tijdje lid geweest van de Heemkundige Kring hier. Dan leer je weer een hoop men sen kennen. Mijn man moest naar het verpleeghuis en ik ging hem daar dagelijks bezoeken. Dan doe je daar weer kennissen en vrien den op. Er is hier een soos voor ouderen. Nou, daar heb ik gewoon nooit tijd voor gehad!" De rust van het vergrijsde dorp bevalt haar. „Als er moeilijkheden zijn of ik wil om raad vragen, kan ik altijd aankloppen bij de buren. Toen ik eens ziek was, kwamen ze elke dag even kijken hoe het met me ging en brachten ze eten en drinken." Vorige maand was er een dorpsfeest, geor ganiseerd door dorpsbewoners. „Super gezellig! Twee jonge vrou wen zijn toen alle huizen langs ge weest om iedereen persoon lijk uit te nodigen." Frederiks mag graag een stukje fiet sen met haar vrien din, of uit eten gaan. Restaurants spe len slim in op de vergrijzing, ver telt ze. „Als je ouder wordt, kun je niet meer zoveel op. Dus bieden ze seniorenmaaltijden aan. En je kunt een doggy bag vragen, om de restjes mee naar huis te ne men!" 'Er is hier een soos voor ouderen. Nou, daar heb ik gewoon nooit tijd voor gehad! 'Er is hier nog een dorpsraad, maar die staat op instorten' 7 'Die vrijkomende huizen gaan vaak naar gepensioneerden uit de Randstad die hier komen voor de rust' Eindelijk kon gedeputeerde Jo-Annes de Bat (CDA, financi ën) gisteren eens een meevaller melden. De provincie gaf vorig jaar 319 miljoen euro uit. Maar er kwam 328 miljoen euro binnen. Het overschot bedraagt net iets meer dan 9 miljoen euro. De grootste meevaller werd ge boekt op de verkoop van grond: 3,8 miljoen euro. Verder is er een lange lijst van kleinere meeval lers en een kort lijstje van tegen vallers. Het dagelijks provinciebestuur stelt voor een speciaal potje aan te leggen voor natuur. Daar gaat 3,5 miljoen euro van het over schot in. Verder wordt 4 miljoen toegevoegd aan de algemene re serve en wordt de overblijvende 1,5 miljoen euro gereserveerd voor meerjarige grondprojecten. In de gisteren gepresenteerde jaarstukken noemt het dagelijks Milj'oenen kunnen niet zomaar worden gebruikt om Sloeweg te betalen. Eerst het huishoudboekje op orde. provinciebestuur 2015 'het jaar van de Sloeweg'. Er moest 18,5 miljoen euro worden bijgepast op het wegenproject en een besluit over het laatste knelpunt in de weg - de kruising met de Bern- hardweg en Westerscheldetunnel- weg bij 's-Heerenhoek - werd uit gesteld. Onlangs werden daarvoor zes mogelijke oplossingen gepresen teerd. De aantrekkelijkste varian ten kosten tussen de 12 en 22,5 miljoen euro. Daar is nog geen geld voor. Die 9 miljoen euro lij ken dus een geschenk uit de he mel. Waarom wordt het over schot dan niet daaraan besteed? Om te beginnen valt de mee valler op de grondverkoop onder de afspraken uit het Natuurak- koord en kan dat geld niet zo maar voor iets anders worden in gezet. Vandaar de bestemming na tuur. Verder wil de provincie een algemene reserve van minimaal 25 miljoen euro hebben. Met de toevoeging van de 4 miljoen uit het overschot komt die nu op 28 miljoen euro. Dan is het huis houdboekje op orde. De Bat: „Dan gaan we pas oor delen welke projecten nog finan ciële dekking nodig hebben." De grootste meevaller op de jaarrekening van 2015 werd geboekt op de verkoop van grond: 3,8 miljoen euro. MIDDELBURG. Delta en enkele klei nere energieleveranciers bereke nen al langer geen regionale toesla gen voor het transport van aard gas. Nu volgen ook andere aanbie ders, waaronder prijsvechter ener- giedirect.nl en mogelijk moederbe drijf Essent, meldt vergelijkingssi te Pricewise. Leveranciers mogen zelf de toeslag bepalen. Hoe ver der je van het Groningse gasveld woont, hoe hoger de toeslag. Een Zeeuw betaalt daardoor 20 euro per jaar meer dan een Groninger. Delta stopte er in 2013 mee om de gasprijs transparant te maken. Van de 600 verschillende gasregio- toeslagen is een gemiddelde geno men dat in de energieprijs voor de consument is verwerkt. WOENSDAG 13 APRIL 2016 is groot in vergrii sd dorp Wil Frederiks. Groede Addi van de Luyster en kleinzoon Florian. Retranchement Henny Pijcke (I.), Nummer Een door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG. De provincie houdt 9 miljoen euro over op de jaarreke ning van 2015. Dat zou mooi van pas komen bij de aanleg van het laatste knelpunt in de Sloeweg. Maar zo simpel is het niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 31