Molukse vlag halfstok i Meid kiest vaker voor techniek Van Drongelen geniet van feest Sparta Zeeuw heeft topfunctie bij Amazon CSW en Mondia enthousiast over afschaffen plastic pasje Walcherse leerlingen verruilen in september de plastic schoolpas voor een app op de smartphone. Wat 4 mei is voor Nederlanders, is 12 april voor Molukkers: de Nationale Herdenking (Hari Pahlawan) van strijders die gevallen zijn voor de vrijheid van hun land. Daarom hingen Molukkers gisteren de vlag halfstok, zoals hier in Middelburg. Op 12 april 1966 werd de toenmalige president van de RMS Chris Soumokil geëxecuteerd door Indonesië. Dat is dit jaar exact 50 jaar geleden. De huidige Molukse president John Wattilete woonde de herdenking dit jaar bij in Koudekerke. VLISSINGEN. De 5500 leerlingen van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren en de Mondia Scholengroep krijgen in september een digitale schoolpas. De huidige plastic schoolpasjes worden vervangen door een app op de smartphone. Met de plastic schoolpas kun nen leerlingen zich identificeren of bijvoorbeeld boeken lenen in de mediatheek. Sommige scholen gebruiken hem ook als betaalmid del. Foto Verschoore maakt de schoolpas voor onder meer de CSW. „Bijna alle leerlingen heb ben een smartphone. Het is nu de tijd de plastic pas te vervangen door een app", zegt Bas Verschoo re. Samen met ICT-bedrijf Fris bee heeft Foto Verschoore een app ontwikkeld (voor iOS en And roid). Een voordeel is dat de digipas al op de eerste schooldag beschik baar is, zegt Verschoore. „Scholen hoeven niet te wachten tot de schoolfotograaf is geweest." Ook kan een digitale schoolpas niet kwijtraken. „Telefoon kwijt of ge stolen? Zodra je je aanmeldt op een ander toestel komt de pas weer tevoorschijn." Gegevens staan versleuteld opgeslagen. Op de digitale pas staan naam, leer lingnummer en klas. Persoonlijke gegevens of cijfers zijn er niet aan gekoppeld. De pas is gratis. Geld wordt verdiend via advertenties. „Lokale ondernemers kunnen aanbiedingen doen. De school be paalt welke zichtbaar zijn. Adver tenties zijn verdeeld in categorie- Lokale ondernemers kunnen aanbiedingen doen. De school bepaalt welke zichtbaar zijn. Bas Verschoore Foto Verschoore ën zoals vakantiewerk, rijscholen, kledingzaken en vrije tijd (bio scoop). Leerlingen kunnen geen in-app aankopen doen." Ouders of scholen die geen re clame willen kunnen dat afko pen. Hoeveel dat kost is nog niet vastgesteld. „Het zal geen hoog be drag zijn." Binnenkort wordt met de pas proefgedraaid. De CSW is enthousiast. „De nieuwe pas biedt gegarandeerd mogelijkheden die we nu nog niet kunnen verzinnen", zegt Coen Spijkers, hoofd beheer en administratie van CSW. „We slui ten niet uit dat we in de toekomst print- en kopieermachines of au tomaten aan de pas hangen." Ook is de digitale pas duurza mer, zegt Spijkers. „Het scheelt jaarlijks duizenden pasjes." Hij wijst erop dat de plastic pas ook niet reclamevrij is. „Google doet niet anders dan reclame tonen. We doen het midden- en kleinbe drijf er een plezier mee; dat zijn toekomstige werkgevers van onze leerlingen. Belangrijk is wel dat de school bepaalt welke reclame wordt getoond." TERNEUZEN. Steeds meer Zeeuwse meiden kiezen een technisch be roep. Waren het in 2012 nog maar 7 procent van de Zeeuwse meisjes die kozen voor techniek, in 2015 is dit opgelopen naar ruim 12 pro cent. Daarmee bungelt Zeeland landelijk nog wel aan de staart. Zeeuwse bedrijven schreeuwen om technisch personeel. Het is daarom van belang dat meiden en vrouwen worden aangespoord voor techniek te kiezen. Daar zit nog groei, stelt het Zeeuwse Huis van de Techniek in Terneuzen. Het aantal Zeeuwse jongeren dat een technische opleiding doet, is wel relatief het hoogste van het land. Tegenover een Nederlands gemiddelde van 22 procent staat er in Zeeland een percentage van 31 wat gekozen heeft voor een technisch profiel, blijkt uit het jaarverslag 2015 van het Huis van de Techniek (voorheen Technocen trum Zeeland). De organisatie, die jongeren stimuleert voor de tech niek te kiezen en scholen daarin ondersteunt, onderstreept dat je in de techniek vrij zeker bent van een baan. Ze neemt jongeren regel matig mee naar bedrijven. www.pzc.nl walcheren@pzc.nl WOENSDAG 13 april 2016 Zeeland ZEELAND 4 door Frank Balkenende Scholieren krijgen digipas op telefoon door Jeffrey Kutterink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 29