'Werknemers moeten voorzien worden van extra gereedschappen' ECONOMIE 21 Lagere rating Saudi-Arabië BMW boekt verkooprecord Asperge wint verder terrein Moderne economie waar mensen niet langer veertig jaar bij dezelfde baas werken toont de noodzaak van individueel leerbudget aan, volgens vakbond CNV Kredietbeoordelaar Fitch heeft gisteren de status van Saudi- Arabië verlaagd tot AA-. Eerder deed branchegenoot Standard Poor's al hetzelfde. De verla ging is een gevolg van de lage olieprijzen. BMW heeft in maart voorliet eersrmeei dan 200.000 auto's in een maand ver- kocht. Inclusief de dochtermerken Mini en Rolls-Royce namen de verkopen met 3,5 procent toe tot 240.659 auto's. De aspergeteelt in Nederland breidt uit. Eind 2015 was 3.570 hec tare landbouwgrond in gebruik voor de teelt van het 'witte goud'. Dat is volgens cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek 250 hectare meer dan een jaar eerder. Méér geld in het loonzakje, dat zien werkne mers het liefst. Voorzitter Piet Fortuin van vakbond CNV Vakmensen wil naast die klinkende munten óók een speciale 'leerrekening' voor werknemers. Volgens hem is dat 'niet om een caravan of nieuw bankstel van te kopen'. Dat geld moet exclusief worden gebruikt voor loopbaanontwikkeling. In zo'n beetje alle cao's zijn reeds regelingen opgenomen voor omscho ling en bijscholing. Telkens blijkt: werknemers maken er weinig gebruik van. Hoe komt dat denkt u? „Mensen zijn lang niet altijd be kend met die potjes. Bovendien is ontwikkeling niet iets wat veel werkenden op het netvlies heb ben. Ze hebben de neiging om ach terover te leunen, te wachten op wat gaat komen. Ze gaan ervan uit dat wanneer zij ontslagen worden ze wel een vergoeding meekrijgen of snel weer een baan vinden. Vroeger was het heel normaal om veertig jaar lang bij dezelfde werk gever te werken. Dat is verleden tijd. Net als de goudgerande ver- trekregelingen. We moeten nu tot onze 67e werken. Wie op zijn 50e zijn baan verliest, moet dus nog zeventien jaar werken. Wie de eindstreep wil halen, moet inves teren in zichzelf." „Technologische ontwikkeling en robotisering bedreigen banen. Bin nen nu en tien jaar zullen auto's rondrijden zonder chauffeurs. Dat betekent dat een chauffeur zich zal moeten omscholen naar een ander beroep. Wellicht een vak dat we nu nog niet kennen. Straks hebben we drie banen in drie ver schillende sectoren. Daar moeten we ons op voorbereiden." „Het begint met het bewustzijn dat jij in de cockpit zit, jij bent ver antwoordelijk voor jouw eigen ontwikkeling." „Zeker, het heeft geen zin om al leen tegen werknemers te zeggen dat ze zich moeten ontwikkelen, zonder ze van gereedschappen te voorzien. Dan is het niet meer dan een loze kreet." „We hebben eind vorig jaar een bv opgericht, 'James' genaamd. Daarin werken we samen met start-up XS2talent. Niet winst, maar werkenden bewust maken van en helpen in hun loopbaan is het doel. James is er voor ieder een, niet alleen voor CNV-leden. Zo kunnen mensen trainingen vol gen, vragen stellen, bijeenkom- 'Werkenden wachten vaak met scholing. Ze gaan ervan uit dat ze bij ontslag snel weer een baan vinden' sten bijwonen, persoonlijk advies inwinnen, coaches vinden, hun cv en motivatie online zetten. We werken daarin samen met uitke ringsinstantie UWV. En voor de zomer komen we met zo'n per soonlijk dashboard." „Het geld komt uit transitievergoe dingen, vakantiegelden, verlof uren, winstdeling. In sommige cao's zijn al afspraken gemaakt dat brutogelden kunnen worden ge stort in James en worden gebruikt voor scholing. XS2talent is de eni ge die van de toezichthouder De Nederlandsche Bank toestem ming om dit aan te bieden. Zie het als een soort leerrekening. Niet om een caravan of nieuw bankstel te kopen, maar exclusief te gebruiken voor scholing." „Er zijn zo'n 450 cao's, bijna de helft heeft reeds mogelijkheden waarbij bijvoorbeeld vakantiegeld, verlofuren of winstdeling ge bruikt kan worden voor de aan schaf van een privécomputer of kan worden omgezet in extra ver lof. Een kleine stap om ook scho ling op te nemen. Bij het sluiten van de sigarettenfabriek van Phi lip Morris hebben zo'n vijftig tot honderd mensen hun transitiever goeding gestort in James, als on derdeel van het sociaal plan. Ik ver wacht dat we dit jaar in meer cao's a la carte afspraken kunnen maken en dat dit een vliegwielef fect kan hebben." „Een werkgever die mensen op leidt, doet dat liever niet voor de buurman. Maar dat is korteter- mijngericht. Werkgevers moeten In plaats van 3 procent loonsverhoging zeggen wij 2,5 procent, en dan 0,5 procent naar scholing' blij zijn met een werknemer die bezig is met zijn eigen ontwikke ling. Wij maken ons al langer hard voor een persoonlijk budget. We willen dat in de cao's afspra ken worden gemaakt dat 0,5 pro cent beschikbaar komt voor zo'n ontwikkelbudget. In plaats van 3 procent loonsverhoging zeggen wij 2,5 procent, en dan 0,5 procent naar scholing." „Zo'n persoonlijk budget, dat on- vervreembaar is van de persoon en buiten de onderneming moet zijn geplaatst, kan bijdragen aan meer bewustzijn. Het zal nog een lange weg zijn. Maar we kunnen er niet omheen: ontwikkeling wordt steeds belangrijker." WOENSDAG 13 APRIL 2016 1,8 De Nederlandse economie groeit volgens het IMF dit jaar met 1,8 procent, na 2 procent in 2015. In 2017 verwacht het fonds een groei van 1,9 procent in ons land. Naast het loonzakje ook een 'leerpotje' voor werknemers door Natasja de Groot Het sleutelwoord bij CNV is dus ontwikkeling? Als we niet weten welke banen ontstaan, hoe moeten werknemers zich dan voorbereiden? Leuk, méér bewustzijn, maar heeft een werknemer niet meer aan iets praktisch als een 'persoonlijk dash board' waarmee hij kan zien waar hij nieuw werk kan vinden, welke vaar digheden hij nog moet ontwikkelen of welke scholing nodig is? Wat biedt CNV? Wie betaalt de rekening? En wat denkt u, gaat zo'n leer rekening aanslaan? Hoe zit het met werkgevers, zijn die hiervoor te porren? En wat denkt u, zullen werknemers hier dan wél gebruik van maken? Voorzitter Piet Fortuin van CNV Vakmensen. foto Shody Careman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 21