ING: handel op Zuid-Duitsland kan flink groeien Er kan vandaag en morgen geboden worden op de inboedel van hoofdkantoor 20 Duitse bankpresident steunt ECB De Europese Centrale Bank (ECB) voert een beleid dat past bij de economische situatie. Dat zegt Jens Weidmann (foto), pre sident van de Duitse centrale bank in de Financial Times. Poli tici mogen volgens hem kritiek hebben, maar moeten uitkijken dat ze de onafhankelijkheid van de ECB niet in de weg staan. „Het is niet ongebruikelijk dat politici meningen hebben over het monetaire beleid, maar we zijn onafhankelijk." Het rentebe- leid ligt in Duitsland, net als in Nederland, zwaar onder vuur vanwege de negatieve gevolgen voor bijvoorbeeld spaarders. AMSTERDAM. 50.000 groene krat ten, een bronzen zeemeermin bij de ingang van het Amsterdamse hoofdkantoor, de box met dansen de aapjes. In totaal gaan liefst 1.200 kavels met honderdduizen den items van het failliete Vroom Dreesmann deze week onder de hamer bij Troostwijk Auctions, het grootste industriële veiling huis van Europa. De belangstelling is enorm, ver telt veilingmeester Dennis Otten. „Wij doen 1.600 veilingen per jaar, maar deze is publicitair na tuurlijk van een andere orde." Het grootste deel van V&D's in boedel is niet bijzonder: bureaus, kasten, stoelen, werkplekken, et cetera. Verder gaan twee vorkhef trucks en 25 pallethefwagens on der de hamer. „Maar er zitten ook diverse unieke objecten uit de rij ke historie van Vroom Drees mann tussen." Neem de box met zingende en musicerende aapjes. Generaties Nederlanders hebben een kwartje in het gevaarte ge gooid. „De aapjesbox is met af stand het populairste item", ver telt Otten. „We worden er honder den keren per dag over gebeld." Momenteel is er een hoogste bod van 2.000 euro. „Maar ik verwacht dat het naar de 10.000 euro gaat." Een ander bijzonder object: de fraaie tegelwand die in 1949 door het V&D-personeel in Dordrecht is aangeboden ter ere van het 25-ja- rige jubileum. Openingsbod: 150 euro. Trivialer zijn de tientallen pas poppen. „Zeker de kinderpaspop pen leveren geld op", weet Otten. „Die worden gekocht door particu lieren, geen idee wat ze er mee doen." Andere prangende vraag: wie kopen al die partijen kantoor inventaris? De bulk -archiefkas ten, bureaus, stoelen - wordt opge kocht door handelaren uit Roeme nië, Polen of Frankrijk. „Van de ge veilde artikelen gaat 60 procent de grens over." Ook lokale winkeliers en ondernemers slaan vaak hun slag. Vandaag kunnen geïnteresseer den eerst kijken in het distributie centrum te Nieuwegein. Daar staan onder meer 50.000 groene V&D-kratten te wachten op een nieuwe eigenaar. Ze worden in partijen van vijfhonderd stuks ge veild. Een dag later kunnen kijkers te recht op het hoofdkantoor in Am sterdam-Zuid. Het duurste item bevindt zich in de vijver voor de ingang: de in 1969 door kunste naar Nic Jonk vervaardigde bron zen zeemeermin. Vraagprijs: 20.000 euro. Een dag na de bezich tiging sluit de veiling en wordt al les afgehamerd. En biedt u mee, opgepast: bezorgkosten zijn niet bij de prijs inbegrepen. Hoeveel denkt Troostwijk Auctions op te halen voor de curatoren? Otten wil het niet zeggen. „Het gaat in ieder geval niet om vele miljoe nen." De kans is aanwezig dat nóg een veiling volgt: die van de inven taris van de 62 filialen. De economen van de grootbank vinden dat Nederlandse onderne mers volop kansen laten liggen. Er is in Duitsland nog veel te halen. Volgens ING maken de zuidelij ke deelstaten Beieren en Ba den-Württemberg een veel snelle re economische groei door dan het voor Nederlandse onderne mers veel vertrouwdere Ruhrge- bied. Nederland profiteert niet of nauwelijks van de economische hausse in Zuid-Duitsland. In 2015 was de export van Ne derland naar Duitsland goed voor bijna 100 miljard euro. Bijna twee vijfde daarvan ging naar het aan grenzende Noordrijn-Westfalen. Naar Baden-Württemberg en Bei eren ging bij elkaar 'maar' 22 pro cent, terwijl die inmiddels toch goed zijn voor een derde van de Duitse economie. Baden-Württemberg is een van de welvarendste regio's van Europa. Behalve bosbouw en land bouw is vooral de (auto)industrie van groot belang, met wereldbe roemde merken als Daimler en Porsche. Karlsruhe en Mannheim zijn belangrijke binnenhavens. Beieren geldt al jaren als het 'eco nomische wonder' van Duitsland. ING denkt het zuiden van Duitsland met name erg interes sant kan zijn voor Nederlandse toeleveranciers en bedrijven in de logistiek. In Baden-Württemberg, dat door de rivier de Rijn erg gun stig ligt, biedt vooral de machine bouw kansen. In Beieren is ook de elektrotechnische industrie erg groot en succesvol. Koning Willem-Alexander en ko ningin Maxima brengen vandaag en morgen een werkbezoek aan Beieren en ING denkt dat minis ter Ploumen van Buitenlandse Handel, die met het koninklijk paar meereist, daar met de han delsmissie goede contacten kan leggen. Vorige maand pleitte presi dent-directeur Allard Castelein van het Havenbedrijf Rotterdam al voor een verdere uitbreiding van de Betuweroute naar Zuid-Duitsland. De aanleg van het 'derde spoor' tussen Emme rich en Oberhausen is net begon nen, maar dat is voor de haventop man geen beletsel om nog verder te kijken. De Rotterdamse haven maakt sinds vorig jaar extra werk van het aantal containertreinen naar het zuiden van Duitsland. Daarmee is nadrukkelijk de strijd aangegaan met Hamburg, de grootste haven voor die regio. European Gateway Services (EGS), de spoortak van het groot ste Rotterdamse containeroverslag bedrijf ECT, heeft al aangekon digd dat het een kantoor opent in Zuid-Duitsland. Daarmee wil ze meer klanten werven. De shuttle- trein tussen München en Rotter dam, de zogenoemde Rotter- dam-Bayern Express, rijdt sinds 2012 vier keer per week. EGS wil deze frequentie verder opvoeren. Marilyne van Hoey Smith wordt het lokale aanspreekpunt op het EGS-kantoor in München. Economie Laatste koopjeskans V&D door David Bremmer Veilingmateriaal van V&D: Aapjesbox, paspoppen, een tegelwand, een antieke klok, het kunstwerk voor het hoofdkantoor en groene kratten. door Leo Roggeveen AMSTERDAM. Nederland blijft in zijn handelsbetrekkingen met Duitsland te sterk afhankelijk van het aangrenzende Noordrijn-West- falen. Dat stelt het Economisch Bu reau van ING aan de vooravond van het bezoek van koning Wil- lem-Alexander en koningin Maxi ma aan Beieren. In 2015 ging bijna 40 procent van de export uit Nederland naar Duitsland naar Noordrijn-Westfalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 20