Sylvester leerde Nederland l tandenpoetsen 6 5-plussers vinden hun geluk in Sluis wmê Voetgangers wanen zich onaantastbaar ootwtastoraMi Verkeersprojecten blijken 'zeer fraudegevoelig' te zijn Duizenden automobilisten die meededen aan spitsmijdprojecten worden verdacht van gesjoemel. Cokevondst in Sint Philipsland In Geld&Goed Waarom kopen als je ook kunt lenen? DEN HAAG. Van ongeveer 4.200 au tomobilisten is de vergoeding die ze ontvingen omdat ze de spits zouden vermijden, stopgezet. Dat blijkt uit gegevens die deze krant heeft opgevraagd bij de zeven pro jecten waarbij mensen werden be loond als ze buiten de drukste uren de weg opgingen. In totaal deden bijna 80.000 automobilis ten mee. Zij konden bedragen ver dienen van een paar euro op lopend tot 140 euro per maand als ze niet aansloten in de file. Deelnemers bleken bijvoor beeld verhuisd, van baan veran derd, met zwangerschapsverlof of een nieuwe auto te hebben ge kocht, maar dit niet te hebben doorgegeven. Daardoor reden zij niet meer op wegen waarvoor het project gold. Dat kwam door steekproeven aan het licht. Hoogleraar Transportbeleid van de TU Delft Bert van Wee: „Het kan zijn dat iemand vergeet om nieuwe gegevens door te ge ven, maar ik sluit zeker niet uit dat mensen denken: 'wat handig, ik krijg zomaar geld voor niets'. In zekere zin is dat fraude." Hebberigheid Volgens Tweede Kamerlid Duco Hoogland van de PvdA bevestigt dit zijn 'onderbuikgevoel' dat dit soort projecten 'zeer fraudegevoe lig' is en 'hebberigheid in men sen naar boven kan halen'. Hij eist dat fraude wordt bestraft. Opdrachtgevers en uitvoerders van verschillende spitsmijdprojec ten willen het geen 'sjoemelen' en 'fraude' noemen. Woordvoer der Petra Borsboom van de pro vincie Gelderland: „In een project als dit zullen er altijd mensen zijn die misbruik maken, maar het gros heeft helemaal niet de neiging om te frauderen." Vol gens Gelderland loont het niet de moeite om de bedragen waarvoor mogelijk is gefraudeerd terug te vragen. „Als je kijkt naar wat het kost om relatief lage bedragen te rug te vragen, dan zijn die ver moedelijk hoger dan de gelden die zijn uitgekeerd", aldus Bors boom. „Je weet niet of er opzette lijk is gefraudeerd. Bovendien moet je er een heel juridisch cir cus voor optuigen om dat geld te rug te krijgen." Volgens Van Wee betekent het gesjoemel met subsidies niet dat spitsmijdprojecten geen nut heb ben gehad. „Spitsmijden op zich is behoor lijk succesvol. Als je kijkt naar al le spitsmijdproeven dan zien we ongeveer een halvering van het aantal keren dat automobilisten nog in de spits rijden, dus dat is aardig effectief." SINT PHILIPSLAND. De politie heeft gisteren honderden kilo's cocaïne gevonden in een loods bij een pa pierhandel aan de Industrieweg in Sint Philipsland. Bij de inval op het bedrijventer rein zijn vijf aanhoudingen ver richt. De actie had volgens de poli tie te maken met een onderzoek naar een cocaïnevondst in de ha ven van Antwerpen. De aangehou den mensen zijn vier mannen uit Mijdrecht, Baarn, Zwanenburg en Sliedrecht en een vrouw uit Steen bergen. Bij de actie in Sint Philips land werden ook twee vrachtwa gens, drie personenauto's en een groot geldbedrag in beslag geno men. Volgens de politie was de in val onderdeel van een actie waar bij op meer plekken in het land doorzoekingen zijn gedaan. Behal ve in de loods en een woning in Sint Philipsland gebeurde dat bij woningen in Mijdrecht, Steenber gen en Baarn. De aanhoudingen zijn verricht door een speciaal ar restatieteam. Er werd ook een heli kopter ingezet. www.pzc.nl Editie WALCHEREN WOENSDAG 13 april 2016 258e jaargang nr. 87 4 po Meest droge dag ZEELAND 5 Spitsmijders kregen ten onrechte geld door Marcia Nieuwenhuis 8 711688 555530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 1