i Cesink eindelijk weer in Amstel Gold Race Müllenberg stapje dichter bij Rio Handboogschutters raken ook niet in de war van kwalificatiewedstrijd SPORT 19 Van Lord's Cricket Ground naar Sambadrome De boogschutters uit de olympische selectie vechten met elkaar uit wie er daadwerkelijk naar Rio mag afreizen. oor de spelers van Vitesse eens te keergaan op de training. En die waaghalzen even verderop, de fiets- crossers. De adrenaline is voelbaar als ze in volle vaart van de startto ren duiken. Nee, dan de boogschutters. Ook zij hebben op sportcentrum Papendal hun eigen hoekje. Maar hier heerst een serene rust. Het zoeven van een pijl, de 'plok' van een schot in de roos, veel meer ge luiden vang je hier niet op. Uit een klein luidsprekertje klinkt soms muziek, maar vooral niet te hard. Gejuich bij een 'to', een vloek bij een misser? Het was gis teren niet te horen. Vijf jongemannen in oranje shirt, naam achterop, laten deze middag ieder een kleine honderd pijlen los richting het blazoen, dat 70 meter verderop staat. De een doet het een beetje als Michael van Gerwen, snel achter elkaar. De ander neemt de tijd, zoekt tus sendoor naar innerlijke rust, of een korte windstilte. Na het schot kijken ze in hun kijker voor het re sultaat. Zonder enige emotie te to nen, grijpen ze naar hun volgende pijl. Een boog kost zo'n 25 mille, de hypermoderne zonnebrillen een paar honderd euro. Maar zon der begin je niets. Verder zijn de boogschutters echter wars van uit spattingen. Cameraploeg Het lijkt in alles een gewone trai ningsdag, maar de cameraploeg en sponsorvlaggen langs de baan ver raden dat er iets op het spel staat. Het is de derde en laatste dag van de kwalificatiewedstrijd voor de Olympische Spelen. Vandaag wordt een olympische ronde afge- werkt, inclusief finale. Niet zozeer de winst telt, maar wie verliest. De selectie voor de Spelen in Rio de Janeiro gaat deze week terug van vijf naar vier schutters. Hier op het gras van Papendal wordt één olympische droom vroegtijdig beëindigd, al volgt het verdict pas vrijdag, na overleg met NOC*NSF. Uiteindelijk komen er straks in augustus drie schutters uit voor Nederland. Rick van der Ven is van de vijf de minst onbekende. Hij was nummer één van de we reld en is nu nummer drie. Vier jaar geleden op de Spelen van Lon den verraste hij iedereen, zó dicht was hij bij een medaille. Zowel in de halve finale als in de strijd om het brons kwam het aan op een shoot-off: één allesbeslissende pijl. Van der Ven werd vierde. Nu zijn boogschutters van het nuchtere soort. Maar voor Van der Ven is zelfs 'stoïcijns' een under statement. Zijn eerste reactie in Londen? Jammer. Vierde, ook niet gek toch? Dat ijskoude is juist zijn kracht, zegt bondscoach en oud-olympiër Ron van der Hoff Mentaal is hij ij- zersterk, niet gek te krijgen ge woon. „Je zal bij Rick pas echte emotie zien als hij goud wint", voorspelt hij. „Er zit sowieso wei nig testosteron in deze sport. Wij doen gewoon ons ding." Van der Ven sloeg in Londen een uitnodi ging voor het avondprogramma van Mart Smeets vriendelijk doch resoluut af. Laat hem maar lekker met rust. In vier jaar is hij niet Het klinkt als een exoti sche plek, en kleurrijke foto's van het Brazili aans carnaval op inter net bevestigen dat. Sam badrome, zo heet het sta dion waar in augustus het olympische boog schieten wordt afge werkt. Als in Rio de Janeiro de carnavalspara de door het 700 meter lange stadion trekt, zit ten er 90.000 mensen. Straks wordt alleen het laatste gedeelte ge bruikt. Rick van der Ven, die er vorig jaar een testevent afwerkte, vindt het niet zo'n fraaie locatie als die van 2012. Toen werden de pijlen afgevuurd in het fraaie Lord's Cricket Ground, zeg maar het Wembley van het cricket. Het zorg de voor mooie plaatjes en een bijzondere sfeer. Kan Sambadrome daar overheen? Van der Ven: „Het is een betonnen bak, waar de hitte van al le kanten wordt terugge kaatst." Maar, weet de nummer vier van Lon den, straks tijdens de Spelen zal het allemaal heus mooi zijn aange kleed. „En trouwens, 70 meter blijft 70 meter." veel veranderd. Wel beter gewor den. In Londen was hij de enige Ne derlandse schutter, nu gaat ook het landenteam. Een logisch ge volg van de investeringen van NOC*NSF, sinds 2009. Met twee man in de mondiale top tien - be halve Van der Ven ook Sjef van den Berg - is Nederland nu kans hebber voor eremetaal. „Rick is een fenomeen", zegt Van der Hoff. „Sjef is van een chaotische puber een volwassen sporter ge worden, die nu ontdekt hoe goed hij is. Hij kan de Rick van Rio wor den." Voor het derde ticket lijkt Mitch Dielemans, niet toevallig de derde Brabander, na de kwalifica tiewedstrijd de beste papieren te hebben. Het rekenmodel is tame lijk ingewikkeld, zelfs de vijf hoofdpersonen wisten niet exact hoe het zit. Ze zien het wel. In alle kalmte pakten ze hun tassen weer in en stapten in de auto, op weg naar de aardappelen. MAASTRICHT. Robert Gesink (foto) staat zondag voor het eerst sinds 2012 weer aan de start in de Am- stel Gold Race. De wielrenner is aangewezen als een van de kop mannen van Lotto-Jumbo. In 2013 sloeg Gesink de Ne derlandse klassieker over, omdat die niet pas te in zijn voorbereiding op de grote rondes. Een jaar later miste hij de wedstrijd door hartpro blemen en vorig jaar was hij niet fit genoeg. Dit seizoen heeft de 29-jarige ren ner toegeleefd naar de Amstel Gold Race. „Robert wil de komen de jaren nog een aantal aanspre kende resultaten halen en hij richt zich dit jaar vooral op een- dagswedstrijden en etappes in grote rondes", aldus ploegleider Merijn Zeeman. Gesink was vorige week op weg naar een goed resul taat in het algemeen klas sement van de Ronde van Baskenland, maar verloor mede door het koude weer veel tijd in de vijfde etappe. „Het was een zware koers. Ik moest er een paar dagen van herstellen, maar mijn niveau was goed en ik kon met de beste mee. Ik verwacht dat ik klaar ben voor zondag." De Russische Noor Surkho Sha- milov is vandaag in de kwartfina le de volgende tegenstander. Ook hij mag geen probleem zijn voor Müllenberg. „Ik moet weer duidelijk kun nen winnen", stelde Müllenberg vast. „Ik voel me goed en sterk." „Shamilov is een doodgewone werkbokser", aldus coach Hennie van Bemmel. „Maar we onder schatten niemand. Het is een jon ge jongen die niets te verliezen heeft. Dat is altijd oppassen." Müllenberg werd bij de laatste WK vijfde en zou zich daarom voor Rio moeten kunnen plaat sen. Hij is bij dit Europese kwali ficatietoernooi in de gewichts klasse tot 81 kilo als eerste ge plaatst. Dat dat geen enkele garan tie biedt, werd maandag duide lijk bij Nouchka Fontijn. De Schiedamse was in haar categorie ook de topfavoriete, maar ging er in de eerste ronde uit. Müllenberg treft, als hij van 'Shamilov is een doodgewone werkbokser, maar we onderschatten niemand' Shamilov wint, in de allesbeslis sende halve finale mogelijk een bokser uit thuisland Turkije. Dat is zeker in het boksen vaak een nadeel. Bij de mannen is een derde plaats ook nog voldoende voor een ticket naar Rio. Max van der Pas (-75 kg) komt daar niet meer voor in aanmerking. Hij werd in de tweede ronde met 0-3 uitge schakeld door de als derde ge plaatste Duitser Xhek Paskali. In juni krijgt hij nog een kans tij dens een kwalificatietoernooi in Azerbeidzjan. De laatste van de zes Nederlan ders die voor het OKT waren in geschreven, Roy Korving, verloor gisteravond in de klasse tot 91 ki lo met heel klein verschil van de sterke Brit Lawrence Okolie. WOENSDAG 13 APRIL 2016 'Dit is geen testosteronsport' H door Rik Spekenbrink In een weldadi ge rust probeert Rick van der Ven zijn plekje voor Rio veilig te stel len. foto Piroschka van der Wouw ILVER door Hans Klippus SAMSUN. Bokser Peter Müllenberg is twee zeges verwijderd van deel name aan de Olympische Spelen. De Almeloër won gisteren bij het OKT in Samsun zijn eerste partij van de Est Ainar Karlson. Hennie van Bemmel bokstrainer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 19