wel aardig te vinden' Zwolse autohandelaar weer dupe van misdrijf NIEUWS 15 Wk v vW-. N - werk en vangt meer op. Helaas is het geen vervanging van de prak tijk." Besselink ziet de techniek niet temin graag deze kant op komen. Google Glass, door hem vaak ge bruikt, werkt goed maar kent zijn beperkingen. „Je kijkt mee vanuit het gezichtspunt van de chirurg en mist daardoor wat er om hen heen gebeurt. In Londen kun je, als het allemaal werkt, alles zien. Dat lijkt me zeer nuttig." Zelf moet hij de première door een druk schema laten schieten. „Ik krijg er ongetwijfeld later iets van mee." In Londen en ver daarbuiten maken duizenden artsen in oplei ding en leken wel gebruik van het unieke inkijkje. Dat is precies het doel van pionier Ahmed. „Honder den jaren lang moesten studenten tijdens een operatie meekijken over de schouder van een chirurg of in de hoek staan om een glimp van een operatie mee te krijgen", zei hij. Over de patiënt, een man van de in de 70, maakt Ahmed zich geen zorgen. „Hij heeft er veel zin in", gaf hij aan. „Ik heb al les uitvoerig met hem besproken en hij is oprecht geïnteresseerd." Ik heb alles met de patiënt besproken. Hij heeft er veel zin in' maakt." Met het decor van de ho ge bergen van Portugal liep hij ruim dertig jaar rond. Net als met elementen als een kruis beeld en een hoofdrol voor een dier. „Hoewel ik destijds nog dacht dat dat een pratende hond moest worden." Het is een typerende opmer king bij wat uiteindelijk een won derlijk allegorisch drieluik werd. En dat het boek dit keer wel tot leven kwam, is volgens de schrij ver vooral te danken aan een sim pele ingeving: hij nam (het leven van) Jezus als leidraad voor 'een parallel verhaal'. „Ik ben een secu lier iemand, maar altijd geïnteres seerd geweest in religie, omdat het zo'n vreemd en, ondanks al zijn lelijke aspecten, mooi ver schijnsel is, dat bovendien veel met kunst gemeen heeft. Ten diepste zijn het allebei pogingen het menselijk lijden te begrijpen en ermee om te gaan." Leed en verlies zijn dan ook wat de personages gemeen heb ben in drie afdelingen die in stijl en toon verschillend zijn. Als het gaat over zijn intenties, zijn ge loofskwesties nooit ver weg. Zo wel vivisectie als de vernietiging van het milieu vergelijkt hij bij voorbeeld met Christus die stierf om de menselijke zonde op zich te nemen. „In zekere zin zijn we de schepping aan het kruisigen." Zijn drie hoofdpersonages repre senteren 'drie verschillende rela ties tot het geloofTómas de atheïst, Eusebio de op de proef ge stelde twijfelaar en Peter die staat voor 'de piepkleine minder heid die het gevoel heeft echt met God te leven'. Toch wonderlijk, voor een naar eigen zeggen seculiere schrij ver, dat hij suggereert dat dat laat ste 'thuiskomen' is. „Weet je, op je 20e is het makkelijk om atheïst te zijn. Dan ben je voor je gevoel onsterfelijk. Je bent jong, gezond en, als je in het Westen woont, rijk, dus waarom zou je een god nodig hebben? Maar als je 82 bent, je vrouw is overleden en je hebt longemfyseem, wordt het een veel grimmiger verhaal." ZWOLLE. Twee keer was er al bij hem ingebroken. Gistermorgen kwam daar een brute overval over heen. Een Zwolse autohandelaar werd in zijn eigen huis beroofd, waarbij de daders grof geweld niet schuwden. Ze spoten een bijtende vloeistof in zijn gezicht en deel den klappen uit. Ondertussen werd zijn huis doorzocht. Het slachtoffer ging na de over val naar het huis van zijn buur man, Ivan van Dijk. Die alarmeer de de hulpdiensten en zette zijn buurman op een stoel om bij te ko men. „Hij was in shock, maar hel der. En boos! Hij had zich flink verweerd, dat kon je zien. Als hij de kans had gehad, had hij zeker iets terug gedaan." De overval móet iets van doen hebben gehad met het beroep van het slachtoffer, denkt Van Dijk. „Hij is autohandelaar. Vooral in be drijfswagens. Hij doet ook veel za ken in het buitenland. Ze moeten vast gedacht hebben dat er wat te halen viel." De politie gaat uit van drie da ders. Eén belde aan en deed zich voor als pakketbezorger. Toen het slachtoffer de deur opende, dron gen hij en een andere man het huis binnen. Na de overval ver trokken ze in een bestelbus, be stuurd door de derde persoon. WOENSDAG 13 APRIL 2016 l Een beeld zoals mensen dat kunnen zien via een speciale verbinding. Ze kunnen zelf inzoomen of van standpunt veranderen. Chirurg Shafi Ahmed aan het werk met een VR-bril. In de kleine ronde foto draagt hij een Google Glass. foto's NHS Trust Via de website medicalrealities.com kan de app worden gedownload. VR-brillen zijn vanaf 15 euro te koop. Shafi Ahmed chirurg Yann Martel - De Hoge Bergen van Portugal. Vertaald door Marijke Ver- sluys. Prometheus, 19,95 euro door Francisca Muller

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 15