'Uitgevers lijken dit succes Operatie rechtstreeks te volgen met virtual realitybril 14 NIEUWS Adoptie van kinderen Congo rond Stad krijgt schat Diirer Wereldwijd kunnen mensen morgen via mobiele telefoon en speciale bril in 3D meekijken met de allereerste live virtual reality operatie in Londen. Artsen daar helpen een patiënt met darmkanker. De Nederlandse adoptieou ders van bijna dertig Congole se kinderen hebben deze na lang wachten eindelijk in de armen kunnen sluiten. De De mocratische Republiek Con go wilde sinds 2023 geen kin deren meer naar verschillen de westerse landen laten afrei zen, ook al waren ze met in stemming van een Congolese rechter geadopteerd. Congo zag gevaren op het gebied van mensenhandel. Of de adoptierelatie met Congo nieuw leven wordt ingebla zen, staat nog niet vast. Mensen EU-fractie zet AfD-lid eruit De Europese Conservatieven en Hervormers (ECR) in het Eu ropees Parlement hebben een Duits lid van de rechts-populis- tische partij Alternative für Deutschland (AfD) uit de frac tie gezet. Marcus Pretzell wei gerde zelf op te stappen. De anti-immigratie partij lag onder andere onder vuur na uitspra ken van de top van de partij over het 'schieten op vluchte lingen' en het 'opheffen van de NAVO'. Die zorgden binnen de ECR-fractie voor groeiende spanningen. Neurenberg heeft een van de belangrijkste kunstschatten in haar geschiedenis gekre gen. Het gaat om 143 goed ge conserveerde werken van de befaamde Duitse schilder en graficus Albrecht Dürer (1471-1528), een 'zoon' van de stad. De industriële familie Diehl stond de verzameling kopergravures, tekeningen en houtsnedes gisteren officieel af. Geschatte waarde: meer dan 1 miljoen euro. Deze week begint al een speciale expositie met een deel van de nieuw verworven werken. Als chirurg Shafi Ahmed morgen om twee uur 's middags de buik opensnijdt van zijn pa tiënt op de operatieta fel van het Royal Lon don Hospital, kijken duizenden stu denten geneeskunde vanuit collegeza len of thuis op de bank over zijn schouder mee via een speciale bril. In zoomen of kiezen voor een andere hoek kan met een druk op het scherm van de mobiele telefoon. Ook niet-medici kunnen meege nieten van de noviteit. Wie over een smartphone en een VR-bril beschikt, krijgt toegang tot de operatiekamer. Dankzij een ingebouwde vertraging van een minuut blijft het netjes. Bij eventuele complicaties gaan de came ra's uit. Dokter Ahmed noemt de toe passing, aangekondigd als het ware het een filmpremière, 'baanbrekend' en een 'gamechanger'. In Nederland hebben vakgenoten ondanks zijn ronkende woorden niet meteen een VR-bril aangeschaft om het experiment te volgen. Ahmed geldt als een gerenommeerd chirurg, maar zijn gebruik van virtual reality is minder revolutionair dan deze op het eerste gezicht lijkt. In academi sche ziekenhuizen, bij ons en in de rest van de wereld, liggen de ontwik kelingen niet ver achter. Vaatchirurg Philippe Cuypers van het Catharina Ziekenhuis in Eindho ven kent de voordelen van de zoge naamde 360-gradencamera uit eerste hand. Vorige maand werd op die wij ze een gecompliceerde operatie aan een slagader in de buik vastgelegd. „De voordelen zijn groot", zegt hij. „Je kunt precies, in 3D, bekijken wat jou interesseert en bent niet meer af hankelijk van het blikveld van één ca mera." Vragen stellen Het verschil met de operatie in Lon den zit hem in het live-aspect. „Een Duitse firma bewerkte onze film eerst", legt Cuypers uit. Het filmen van een ingreep op een meer conven tionele manier gebeurt vaker. Met be hulp van Google Glass kunnen specia listen elders meekijken om te leren of juist tips te geven in geval van nood. Cuypers: „Je kunt dan ook in real-ti me vragen stellen." 'Je kunt precies zien wat j'ou interesseert en bent niet afhankelijk van het beeld van één camera' Chirurg Misha Luyer, aan hetzelf de ziekenhuis verbonden, heeft veel ervaring met Google Glass. De specia list op het gebied van onder meer ope raties aan de alvleesklier ziet in de modernere methode van Ahmed een 'verbinding van dingen die wij los van elkaar doen'. Ook de wens van zijn Britse collega om op termijn een 'virtuele simulatie voor chirurgen' te maken bekijkt hij als een samen komst van reeds bestaande, zij het eenvoudigere middelen. „Wij hebben een zogenaamd skills-laboratorium"vertelt hij. „Daar in kunnen studenten bepaalde ingre pen oefenen. Dat lijken soms net com puterspelletjes. Vervolgens ga je aan de slag met kadavers. Als dat verfijnd zou kunnen worden, is dat natuurlijk fantastisch." Net als Cuypers denkt dat hij dat virtual reality praktijkervaring nooit kan vervangen. „Je kan iemand ook niet per telefoon leren hoe je een arti kel schrijft. Helaas." Breder blikveld In Amsterdam is specialist Mare Bes- selink van het AMC dezelfde mening toegedaan. „Wat in Londen gebeurt, gaat iets verder dan wij doen", vertelt hij. „Geweldig, maar de vooruitgang zit hem vooral in het verbrede blik veld. Studenten krijgen een perfecte indruk van hoe het eraan toegaat op een OK. Je ziet het hele team aan het Yann Martel (2963) kijkt verbaasd als ik hem wijs op de sticker die op zijn nieuwe, vierde roman De Hoge Bergen van Portugal geplakt zit. Een gifgroen rondje dat de le zer erop attent maakt dat hij de au teur van Life of Pi (2002) is, de ro man waarmee hij destijds de Book er Prize won, en waarvan inmid dels 'wereldwijd dertien miljoen exemplaren' zijn verkocht. Had hij nog niet gezien, zegt de Canadees. En: „Dat boek blijft zich maar als een krankzinnige voortplanten." Waarna het nodi ge verbale schouderophalen volgt, over de betrekkelijkheid van commercieel succes en hoe letterlijk onvoorstelbaar zo'n le zersaantal is. „Ik ben één per soon, die in Saskatoon, Sas katchewan woont, dus dertien miljoen is voor mij gewoon een betekenisloos getal. Al lijken uit gevers het wel aardig te vin den." Ook aardig voor die uitgevers (en trouwe lezers) is de beschei den link tussen die megabestsel- ler en zijn nieuwe boek. In het woord vooraf in Life of Pi schreef Martel namelijk dat hij in 1996 eigenlijk naar Bombay trok om te werken aan een boek dat in Portugal rond 1939 moest spelen, dat destijds niet van de grond kwam. „De patiënt stierf op de operatietafel", zegt hij er nu over. „Voor de tweede keer zelfs, want als begin twintiger heb ik al geprobeerd een derge lijke roman te schrijven, nadat ik als backpacker in Portugal was geweest, het eerste land waarin ik alleen rondreisde en dat grote indruk op me heeft ge- 'Religie is zo'n vreemd en, ondanks al zijn lelijke aspecten, mooi verschijnsel' Yann Martel schrijver DEN HAAG 430 Symantec heeft vorig jaar 430 miljoen nieuwe vormen van virussen en andere 'malware' ontdekt. Dat is 36 procent meer dan in het jaar ervoor. Cybercriminelen runnen nu professionele ondernemingen om hun slachtoffers zo goed mogelijk aan te vallen, meldt de beveiliger in zijn jaarver slag. Criminelen blijven gek op ransomware, maar zetten nu ook nep-helpdesks op. MARCUS PRETZELL NEURENBERG Bijna alsof je zelf het scalpel in je hand hebt door Geert Langendorff Philippe Cuypers vaatchirurg Yann Martel: „Life of Pi blijft zich maar als voortplanten." foto Sarah Lee door Dirk Jan Arensman Vijftien jaar na zijn bestseller Life of Pi komt Yann Martel eindelijk met de roman die hij op zijn 20e al wilde schrijven. Een wonderlijk allegorisch drieluik over geloof en verlies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 14