Akzo betaalt tonnen voor kwikvergiftiging Asielverzoek afgewezen, beroep op kinderpardon niet van toepassing NIEUWS 11 In Nederland geboren en opgroeiende broertjes David (11) en Daniël (10) dreigen te worden uitgewezen naar Rusland De Baarnse gemeen schap komt in op stand tegen de mogelijke uitzet ting van David (11) en Daniël (10). De broertjes, die een Russi sche moeder en een Georgische vader hebben, zijn geboren in Am sterdam en wonen nu in Baarn. De oudste is actief bij de plaatselij ke scoutingclub, de jongste voet balt bij TOV. Er is inmiddels een Facebookpa- gina in het leven geroepen ('Da vid en Daniël blijven hier') en vol gende week woensdag vindt in het centrum van Baarn een mani festatie plaats. Daarbij wordt, zo is de bedoeling, massaal een protest lied gezongen om staatssecretaris Klaas DijkhofFervan te overtui gen dat de jongens hier moeten blijven. De actie krijgt onder meer steun van de Kinderombudsman, sportclubs én Baarns burgemees ter Mark Röell. „Ik trek me hun lot persoonlijk aan. Ik vind het niet acceptabel dat deze kinderen, die in Nederland zijn geboren en geworteld, worden weggestuurd naar een land waar ze de taal niet spreken en de cultuur niet ken nen. Wat ik kan doen als burge meester, is samen met betrokken bewoners een oproep doen de jon gens hier een plek te geven. Het zijn immers Baarnaars." De ouders van de jongens leer den elkaar kennen in een visfa- briek in Noorwegen en zochten vervolgens hun heil in Nederland. Begin deze week kregen de kinde ren te horen wat hen boven het hoofd hangt. „We schrokken heel erg", zegt David in de huiskamer van de rij tjeswoning, waar het gezin een halfjaar geleden neerstreek na meer dan tien verhuizingen. „Wat moeten wij in Rusland? We spre ken de taal niet eens en daar heb ben ze vast niet zo'n goede school als hier. We hebben ook hartstik ke veel vriendjes in Baarn. En dit huis is geweldig!" De familie staat te boek als eco nomisch vluchteling. Een asielver zoek werd afgewezen. Een beroep op het kinderpardon bood even eens geen uitkomst, omdat dat niet zou opgaan voor kinderen zonder vluchtelingenachtergrond. Achter de schermen wordt al langer gelobbyd om de broers in Nederland te houden. „Er zijn al veel brieven geschreven", vertelt Simone van der Sijs, een van de initiatiefnemers van de manifesta tie. „De jongens zijn hier geboren, die kun je op deze leeftijd niet meer wegsturen. Er is geen datum vastgesteld waarop de broertjes het land moeten verlaten. Aan 'Wat moeten wij in Rusland? We spreken de taal niet en hebben hier veel vriendjes' hun moeder is wel gevraagd wan neer ze het land denkt te verlaten. Onze actie is het laatste redmid del." Moeder Larissa Mytnik, afkom stig uit Moermansk, is opgeleid tot ingenieur, maar om wat geld te verdienen verkoopt ze al jaren de daklozenkrant bij de Albert Heijn in Baarn. Op dit moment blijft ze liever buiten schot. De aandacht, zegt Larissa, moet nu uitgaan naar de kinderen. „Zij snappen niet waarom ze weg moe ten uit Nederland. Toen ik het hun vertelde, konden ze niet meer slapen. Wat moeten wij in Rus land? Daar is geen plek voor ons." Inmiddels zijn de broers over de eerste schrik heen. De twee doen erg hun best om aan te to nen dat ze thuishoren in Neder land. „Ik heb een 9+ voor reke nen!", roept David. En Daniël, die niet voor hem onder wil doen: „En ik een 9 Vi voor verkeer!" Volgens Akzo hebben nooit werk nemers een kwikvergiftiging opge lopen in de fabriek die in 2005 werd gesloten. „Die zijn er niet. Nul. We zijn altijd koploper ge weest als het ging om veiligheid", zegt directeur Peter de Jong. Over de schikking is met de monteur geheimhouding afgesproken. De getroffen medewerker weigert commentaar. De Jong wil alleen 'in algemene termen' reageren. De vermoedelijke kwikvergifti ging en de schikking blijken uit vertrouwelijke documenten en (in terne) mailwisselingen van Akzo. Die werden gevonden in een ge dumpte verhuisdoos op een oud bedrijfsterrein in Hengelo. Uit de documenten komt naar voren dat de Hengeloër beschikt over 'in elk geval twee medische adviezen', die zijn ziekteclaim kunnen ondersteunen. Een arts van Ziekenhuisgroep Twente schrijft in juli 2004 'dat de gege vens wijzen op een forse kwikver giftiging'. Het Nederlands Cen trum voor Beroepsziekte spreekt over 'een adequate blootstelling aan kwikdampen'. De medisch ex pert van Akzo stelt november 2005 'dat geconcludeerd mag wor den dat betrokkene een kwikver- Vertrouwelijke documenten van Akzo werden gevonden in een gedumpte verhuisdoos op een oud bedrijfsterrein giftiging heeft doorgemaakt'. Uit de stukken blijkt ook dat Akzo Nobel het destijds niet aan durfde om het tot een rechtszaak over aansprakelijkheid te laten ko men. De eigen schade-expert had 'gerede twijfels' over drie Akzo-ge- tuigen, die konden verklaren dat het bedrijf altijd voldoende veilig heidsmaatregelen nam en daarop toezag, ook ten aanzien van het slachtoffer. 'De vraag is wat er van de verklaringen overblijft, als zij aan een kritisch verhoor worden onderworpen. Die verklaringen moeten vaak op cruciale punten worden genuanceerd. Daarmee wordt de uitkomst bij de kanton rechter een loterij.' Verder stelt die schade-expert vast dat de mon teur 'aannemelijk kan maken' dat er momenten zijn geweest dat hij is blootgesteld aan kwikdampen boven de wettelijke norm. De Jong zegt evenwel dat dit niet automatisch betekent dat een werknemer ook te veel inademt. „Blootstelling in de lucht is niet hetzelfde als inademen. Medewer kers hadden persoonsbeschermen- de middelen, zoals luchtmaskers. Als die, zoals voorgeschreven, wer den gedragen, bleven we altijd bin nen de richtlijnen voor de hoeveel heid kwik in hun urine." In 2007 is afgesproken met de monteur dat Akzo blijvende ge zondheidsschade door een kwik vergiftiging zou vergoeden. Het bedrijf bestreed die schade, maar liet het weer niet tot een proces komen. De Jong: „Er was een pat stelling. We deden wat van een goed werkgever verwacht mag worden. Er kon niet onomstotelijk bewezen worden dat de schade door de kwikblootstelling kwam. En wij konden ook het tegendeel niet onomstotelijk bewijzen." WOENSDAG 13 APRIL 2016 Baarns verzet tegen uitzetting door Wichard Maassen en Fieke Snijder David en Daniël David (11) en Daniël (10) begrijpen niet waarom ze uit Nederland weg moeten. foto Caspar Huurdeman door Lucien Baard HENGELO. Akzo Nobel heeft in 2014 enkele tonnen betaald aan een tijdelijke medewerker die in 2003 in de Hengelose chloorfa- briek vermoedelijk een kwikvergif tiging met blijvend letsel opliep. Hoewel Akzo geen aansprakelijk er kent, wil het bedrijf het niet tot een rechtszaak laten komen en is een schikking getroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 11