2 10 NIEUWS Itoee broers aangeklaagd voor 'Brussel' Oproep tegen anticonceptie Diplomaten bij de VN grappen ook weieens dat de secretaris-generaal meer secretaris is dan generaal en zijn zes voorgangers waren in nevelen gehuld. De VN-regels staan toe dat ook de komende we ken kandidaten zich nog mogen aanmelden. In het VN-hoofdkwar- tier in New York zingen allerlei na men rond. Zelfs de Duitse bonds kanselier Angela Merkel wordt ge noemd. „Dat blijft een groot vraagteken", zegt Evelien Borgman, VN-expert bij Clingendael. „De sollicitatie procedure mag dan wel transpa ranter zijn gemaakt, nog altijd hakt de Veiligheidsraad de knoop door. De goedkeuring door de Al gemene Vergadering die daarop volgt, is altijd een hamerstuk ge weest." Nog altijd wordt de beslis sing dus in achterkamertjes geno men. Volgens Borgman is het daar door ook onduidelijk hoe doorslag gevend de ervaring of populariteit van de kandidaten precies is. De Veiligheidsraad zal er een flinke kluif aan hebben om tot overeenstemming te komen. Ruim een kwart van de 193 lidsta ten staat erop dat de opvolger van Ban Ki-moon een vrouw wordt. Rusland wil perse een Oost-Euro peaan, in lijn met de ongeschre ven regel dat de kandidaat telkens uit een andere regio komt. Alle re gio's zijn al aan bod geweest, be halve Oost-Europa. Moskou gaat vol voor Irina Bokova (63), Bul gaars politica en directeur van we relderfgoedorganisatie Unesco. Maar dat betekent niet dat alle Oost-Europese landen het met Rusland eens zijn. Er bestaat nog al wat onderling wantrouwen. Bo vendien is het maar de vraag of ie mand die openlijk de steun van Rusland heeft, ook de ideale kan didaat is voor de Verenigde Staten, China en andere permanente le den van de Veiligheidsraad. In juni houdt de Veiligheidsraad de eerste, informele stemming achter gesloten deuren. In september moet er een voordracht liggen waarover de Algemene Vergade ring vervolgens in oktober stemt. Die is vooral het gezicht van de VN. De werkelijke macht ligt bij Vier mannen en vier vrouwen hebben hun vinger opgestoken voor de functie van secretaris-ge neraal. De hoge functionaris ver dient omgerekend twee ton per jaar. Tot en met vrijdag worden ze ieder twee uur lang stevig aan de tand gevoeld. Achter gesloten deuren vuren vertegenwoordigers van de VN-lidstaten vragen af op de solli citanten. Hen is bovendien ge vraagd om op een paar A/ftjes te beschrijven hoe zij denken over de hervorming van de VN met dertig verschillende organisaties, 40.000 medewerkers en 193 lidsta ten. Het is voor het eerst in de 70-jarige geschiedenis van de VN dat de nieuwe chef op deze ma nier wordt geselecteerd. De sollici tatieprocedure van Ban Ki-moon de Veiligheidsraad. Diplomaten grappen daarom ook wel dat de se cretaris-generaal meer secretaris is dan generaal. Ban glimlacht al tijd vriendelijk, maar hij gaat de boeken in als een grijze muis. Toch kan een VN-chef wel de gelijk een stempel drukken. Zo kreeg Ban's voorganger Kofi An nan het met de Amerikanen aan de stok door de militaire inval in Irak in 2003 illegaal te noemen. Het zou er zelfs toe hebben geleid dat de Verenigde Staten aandron gen op de benoeming van de on uitgesproken Ban Ki-moon. Nu lijkt de voorkeur weer uit te gaan naar een meer daadkrachtige lei der in plaats van een fletse diplo maat. De VN functioneert nog het zelfde als bij de oprichting na de Tweede Wereldoorlog maar inmid dels is de wereldbevolking flink gegroeid en zijn de machtsverhou dingen veranderd. „De Veiligheids raad wordt het steeds moeilijker eens over onderwerpen", merkt Borgman op. „De nieuwe secreta ris-generaal zal daarvoor een op lossing moeten bedenken." Nog eens twee verdachten zijn formeel aangeklaagd voor betrokkenheid bij de aanslagen in Brussel. Smaïl F. (1984) en Ibrahim F. (1988) zouden een rol heb ben gespeeld bij de huur van een appartement in de Kazernenlaan in de Brus selse gemeente Etterbeek. Volgens Belgische media gaat het om twee broers. Ze zouden Khalid El Bak- raoui en diens broer Ibra him, die zich opblies op Za- ventem, kennen uit het cri minele milieu. Voor de aan slagen zitten nu zes man nen in de cel. Een apotheker uit Berlijn wil met een eigen bijslui ter bij condoomverpakkin gen zijn klanten stimule ren na te denken over anti conceptie. Volgens An dreas Kersten zouden con doomkopers beter kunnen kiezen voor kinderen dan voor een anticonceptiemid del. „Kinderen zijn iets heel positiefs", verklaarde hij. Zo staat op de bijslui ter: „Span u in voor een fundamentele openheid en bereidheid om kinderen te krijgen." Zijn oproep krijgt bijval van belijdende katho lieken. Mensen gezocht Een nieuwe baas van de Verenigde Naties m/v De zittende secretaris-generaal van de VN Ban Ki Moon poseert met zijn vrouw in Carthago (Tunesië), foto's AP/AFP/EPA/Reuters WIE MAAKT DE MEESTE KANS? WAT DOET EEN SECRETARIS-GENERAAL? Deze week worden acht kandi daat-opvolgers doorgezaagd nu de 71-jarige secretaris-generaal Ban Ki-moon van de Verenigde Naties ermee ophoudt. WIE ZIJN ER IN DE RACE? Srgjan Kerim (67), Macedonië. Voormalig minister van Buitenlandse Zaken en oud-president van de alge mene raad van de VN. Nathalia Gherman (47), Moldavië. Voormalig vicepremier en minister van Europese Integratie. Helen Clark (66), Nieuw-Zeeland. Voormalig premier en de huidige di recteur van het VN-ontwikkelingspro- gramma UNDP. Irina Bokova (63), Bulgarije. Oud-politica en directeur van Unes co. door Gerben van 't Hof Danilo Türk (64), Slovenië. Voorma lig VN-ambassadeur en assistent se cretaris-generaal politieke zaken VN. Vesna Pusic (62), Kroatië. Voorma lig vicepremier en minister van Euro pese Zaken. Antonio Guterres (66), Portugal. Hoge commissaris voor de Vluchtelin gen van de VN. Igor Luksic (39), Montenegro. Oud-premier en de huidige minister van Buitenlandse Zaken. BRUSSEL BERLIJN Tijdens het Thaise nieuw jaar, dat deze week wordt gevierd, vallen naar schat ting elk uur twee doden en 160 gewonden. Alcohol speelt daarbij een grote rol. Beschonken automobilisten krijgen deze week een aparte werkstraf: in een lijkenhuis. Dat moet hen bewust maken van de risico's van hun gedrag. LODEWIJK ASSCHER Minister beledigt Öztürk Minister Asscher kwam giste ren hard in aanvaring met Ka merlid Öztürk, van de nieu we partij Denk. Hij beschul digde hem ervan dat hij 'niet langer dan 5 seconden na denkt'. Öztürk had Asscher naar de Kamer gevraagd om dat moslimboegbeelden vol gens NRC worden ingezet om informatie over geradica- liseerden te verzamelen. 'Sta sipraktijken', meent Öztürk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 10