Smartphone gegijzeld: u kijkt porno Python dood na vangst 8 NIEUWS Een overgelopen officier voorziet Zuid-Korea al een halfjaar van onschatbare informatie. SERIEUZE SLANG SEOUL. 'Een zeer grote vis'. Een 'gevoelige klap voor Kim Jong-un'. Het zijn slechts twee van de vele reacties op het overlo pen van een kolonel van het Alge mene Inlichtingenbureau van Noord-Korea. Een supergeheime organisatie die volgens Zuid-Ko- rea onder meer de hand heeft ge had in twee aanslagen die in 2010 vijftig mensen het leven heeft ge kost. „Deze man beschikt over een karrenvracht aan informatie over operaties en de handel en wandel van de leiders in Pyong yang", aldus een regeringsfunctio naris die anoniem wil blijven. De naam en de reden van de spectaculaire actie van de overlo per wordt angstvallig geheim ge houden. Ook zijn vlucht, vorig jaar, was tot gisteren 'top secret'. Zuid-Koreaanse advocaten en me dia beschuldigen de conservatie ve regering ervan dat het nieuws 'niet toevallig nu bekend wordt gemaakt'. Het land staat aan de vooravond van parlementsverkie zingen en president Park Geun-hye zou onder de kiezers goede sier willen maken met de overgelopen kolonel. Het nieuws komt ook drie dagen nadat der tien Noord-Koreanen, die allen werkten in een restaurant in de Chinese stad Ningbo, naar het zuiden waren gevlucht. Het gaat hierbij om de groot ste groep die asiel aanvroeg sinds Kim Jong-un eind 2011 in Pyong yang aan de macht kwam. De hoogste overloper ooit was Hwang Jang-yop, de naaste advi seur van Kim Jong-un's overle den vader, Kim Jong-il. Zijn vlucht, in 2997, greep Zuid-Korea aan om het politieke systeem in het noorden af te doen als 'infe rieur'. Hwang overleed in 2010. Sinds het einde van de Koreaanse Oorlog (2950-53) zijn meer dan 29.000 Noord-Koreanen overgelo pen naar het zuiden. Zij doen alle maal verslag van de gruwelen van de communistische dictatuur en de chronische hongersnood. Noord-Korea doet hun verhalen af als 'leugens en verzinsels, afge dwongen na Zuid-Koreaanse mar telpraktijken'. Voor de meeste Noord-Korea nen is het onmogelijk om te vluchten. De grenzen met China en Zuid-Korea worden extreem zwaar bewaakt. Alleen Noord-Ko reanen met privileges, onder wie diplomaten, legerofficierenma ken kans op een geslaagde vlucht. Het thuisfront betaalt daar wel de prijs voor. Familieleden en vrien den worden zwaar gestraft. De grenzen met China en Zuid-Korea worden extreem zwaar bewaakt Elke overloper is welkom in Zuid-Korea. Hij krijgt het Zuid-Koreaanse staatsburger schap, neemt deel aan een zogehe ten 'rehabilitatieprogramma' en krijgt hulp bij het opbouwen van een nieuw leven. Toch kost het vaak de grootste moeite om te wennen aan de 'cocktail' van vrij heid, kapitalisme en een leven zonder familie. Vaak ook zonder baan, mede als gevolg van depres sies. Sommige mensen die de oversteek hebben gewaagd krij gen zo veel heimwee dat zij weer terug willen naar Noord-Korea. Kim Hyung-deok is een van hen. Twintig jaar geleden ontsnapte hij naar Zuid-Korea. Hij leerde in Seoul zijn vrouw kennen, heeft twee kinderen, een mooie car rière, woont net buiten de hoofd stad, draagt maatpakken. „Het lijkt erop dat ik ben geslaagd maar dat voelt niet zo. Mijn ouders, broers en zussen zijn nog steeds in het noorden en ik mis ze", zegt Hyung-deok tegenover de BBC. Hij heeft al enkele keren geprobeerd om 'legaal en in alle openheid' het noorden te bezoe ken. Via de Noord-Koreaanse am bassade in Peking. „Toen ze hoor den dat ik een overloper was, werd ik weggejaagd." Ook een andere overloper, Son Jung-hun droomt van een terug keer. Hij heeft de Zuidkoreaanse regering officieel om toestem ming gevraagd. Geplaagd door fi nanciële problemen en de discri minatie die hem 'overal te beurt valt'. „Er zijn dagen dat ik me af vraag waarom ik in hemelsnaam naar hier ben gekomen", aldus Jung-hun. DEN HAAG. Cybercriminelen heb ben weer een nieuwe strategie ge vonden: ze gijzelen smartphones, zeggen dat het slachtoffer kinder porno heeft gekeken en dreigen justitie en alle vrienden te waar schuwen. Om hun eis kracht bij te zetten, zet het virus de camera van de telefoon aan, zodat de ge dupeerde zichzelf in beeld ziet. Beveiliger Trend Micro waar schuwt voor de ransomware. Die is al duizenden keren opgedoken en heeft slachtoffers gemaakt in ze ker elf landen, vooral in Rusland. Het is niet bekend of er ook Ne derlandse gedupeerden zijn. De criminelen lokken mensen via sms-spam naar pornosites. Als de gebruikers vervolgens een film aanklikken, vraagt de site om een bestand te downloaden. Het lijkt op een videobestand, maar is een virus. Dat wil een app op de tele foon zetten. Wie daarop ingaat, is in de val gelopen. De smartphone wordt vergrendeld. Na 'gijzeling' verschijnt een Russi sche tekst op het scherm. Daarin staat dat de telefoon is versleuteld vanwege 'kinderporno, verkrach ting, incest, bestialiteit en homo porno'. Beelden van de gebruiker 'zijn met succes op de server ge zet'. Het slachtoffer heeft 12 uur de tijd om 1.000 roebel te betalen, ongeveer 13 euro. KUALA LUMPUR. Maleisische bouwvakkers heb ben op hun werk een python gevonden die de re cordboeken zal ingaan. De wurgslang van acht me ter lang en 250 kilo, die donderdag werd gevon den bij constructiewerkzaamheden in Paya Teru- bong op het toeristische eiland Penang, overleed daarna. De netpython die voorkomt in zuid- oost-Azië behoort tot de langste reptielensoorten. Het Guinness Book of World Records geeft de ti tel van 'langste slang ooit' aan de netpython Medu sa die in gevangenschap leeft in Kansas City (VS). Zij meet 7,67 meter en weegt 158,8 kilo. Medusa nam de titel in 2010 over van de netpython Fluffy die 7,30 meter lang was en 18 jaar oud werd. foto EPA Noord-Koreaanse kolonel loopt over naar het Zuiden door Hans van Zon

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 8