fiyii illiiiiffl li m Axelsen borduren mee aan groot wandkleed Weer verkeershinder in Hulst-Noord door werken Zeesluis zou gebruikt zijn om waterpeil grachten rond Sluis te regelen f m mm ZEEUWS-VLAANDEREN 7 i 8 Pastersbos deels op de schop Amateur archeoloog Jean-Pierre Schoutens ontdekt eeuwenoude zeesluis bij vestingwerken van Sluis. uit langslopen en niet zien dat er tussen de planten iets bijzonders zit. Amateur archeoloog Jean-Pier re Schoutens uit Retranchement herkende de stenen wel. „Nou had ik bij dat pad, waar niemand ooit komt wel eerder wat stenen zien liggen, maar och." Een natte periode, wat verzakkin gen later en Jean-Pierre Schoutens wist ineens wat hij daar zag in de oude dijk langs de Zuiddijk. Schoutens herkende de fundamen ten van een zeesluis, mogelijk zes tiende of zeventiende eeuws. „Ik zag het gelijk. Bij Philippine heb ben ze ook zo'n sluis gevonden." Een constructie van ongeveer twaalf meter breed is zichtbaar in de dijk. Aan weerskanten een ge metselde muur, in het midden een solide blok opgebouwd uit grote zware stenen. Niet een sluis voor schepen maar een sluis die 'Nou had ik bij dat pad, waar niemand ooit komt wel eerder wat stenen zien liggen' in de roerige tijden van Sluis ge bruikt werd om het water in de grachten rond de stad op peil te houden. Bij een te lage waterstand was Sluis slecht te verdedigen en Sluis' positie aan het Zwin was cruciaal. „Wie het Zwin beheerste had Vlaanderen in handen", do ceert Schoutens. „Ik wilde straaljagerpiloot wor den of archeoloog", uiteindelijk werd het de horeca voor Jean-Pier re Schoutens. Nu werkt hij alleen nog in de zomer in Hotel de Wie lingen maar de rest van het jaar is hij amateur-archeoloog. „Als kind al. Je was aan het spelen en je vond een muntje, wat scherven, een pijpenkopje." Eerder was het Schoutens die ontdekte dat Sluis behalve een groot, ook een boogscheut verder op, een klein kasteel heeft gehad. De amateur-archeoloog zou graag zien dat de nu ontdekte zeesluis betrokken wordt in het voorne men om de vestingwerken rond Sluis te reconstrueren. „Het zou ook toeristisch interessant zijn, toch?" Hans Jongepier, archeoloog voor Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland deelt Schoutens' visie dat het een zeesluis zou kunnen be treffen. „Ik heb er naar gekeken, hoe het in het landschap ligt en oude kaarten bestudeerd en het zou best kunnen kloppen. Hoe het er precies uitgezien heeft is nogal vaag." Nathalie de Visser is archeolo gisch adviseur voor de gemeente Sluis. Zij schreef het plan om de 'Ik zag het gelijk. Bij Philippine hebben ze ook zo'n sluis gevonden' vestingwerken rond de stad te re construeren. „Reconstrueren is niet de juiste term. Accentueren in het landschap dekt de lading be ter. Ieder jaar komen er drie mil joen toeristen naar Sluis. Het zou leuk zijn als die wat meer van de vesting te zien krijgen dan nu het geval is." De door Schoutens ontdekte zeesluis hoort volgens De Visser weliswaar in de context van de vestingwerken maar het zal vol gens haar niet heel gemakkelijk zijn deze weer in oude luister te herstellen. „Ik vraag me af. Hij ligt midden in de dijk. Je zou de dijk helemaal af moeten graven." Jii' Dat gebeurt op een too meter lang en 90 centimeter hoog bor duurwerk. Diederic was een mid deleeuwse Vlaams-grafelijke klerk werkzaam in de oorspron kelijke (nu grensoverschrijden de) Vier Ambachten-regio. De streek van Axel en Hulst maakte daarvan deel uit. Na een recente oproep aan de 'Axelse Vrouwen van Nu' boden zich er zes aan om taferelen te borduren. Vlaams minister Joke Schauvlie- ge, patrones van dit grensover schrijdend cultureel project, overhandigde zaterdag de eerste 'linnen en wol' aan Sankie Kos ter-den Hamer (Overslag) en An- nemieke van der Tol (Terneu- zen). Er worden nu nog borduur sters uit Hulst gezocht. Floris ende Blancefloer hoort tot het literaire Vlaamse erfgoed, dat via het project onder de aan dacht wordt gebracht van de Ne derlandstalige cultuurgemeen schap. TERNEUZEN. Het zuidelijke Pas tersbos in de binnenstad van Terneuzen wordt deels heringe richt. Dat houdt gedeeltelijk verband met de sluiting van de basisschool. Het hek van het schoolplein wordt weggehaald en opnieuw bestraat. Ook de container/bouwkeet wordt weg gehaald. Er worden bovendien extra parkeerplaatsen aange legd en de beplanting en de ver lichting worden aangepast om de sociale veiligheid te vergro ten. In het gebied worden der tien bomen gekapt. Omwonenden kunnen nog tot 11 mei bezwaar indienen. De gemeente wil medio juli met het karwei beginnen. HULST. De verkeershinder in Hulst-Noord is nog lang niet ach ter de rug. De werken aan de riole ring in de Koolstraat en de Zoute- straat in Hulst zijn afgerond, maar volgende week maandag, 18 april, gaan de werkzaamheden de twee de fase in. Dan worden in de Koolstraat de kabels en leidingen vervangen en verlegd. De werken zijn zo in grijpend dat vanaf maandag 25 april de Koolstraat is afgesloten, tot halverwege mei. Daarna is de weg weer toegankelijk voor het verkeer, zij het voor een korte pe riode. Daarna moet namelijk een stuk van de Koolstraat, tussen de Liniedijk en Zoutestraat op de schop, omdat dan de riolering ver vangen wordt. Als de rioolwerken in de Kool straat achter de rug zijn, is het de beurt aan de Zoutestraat en de Glacisweg. Ook daar komen nieu we kabels te liggen. Begin juni wordt de riolering in de Kool straat, ter hoogte van de Liniedijk onder handen genomen. Dat wordt daarna ook in de Zoute straat en Glacisweg gedaan. Als die werkzaamheden klaar zijn, kan worden begonnen met de realisatie van de rotonde op de kruising Zoutestraat, Glacisweg, Koolstraat, IJzerenhandstraat. De Koolstraat wordt heringericht en krijgt aparte fietspaden. DINSDAG 12 APRIL 2016 Oude zeesluis boven water door Cuido van der Heijden ie met weet waar hij naar moet kij ken, kan er dag in dag W Jean-Pierre Schoutens amateurarcheoloog Jean-Pierre Schoutens II. 1 In de stenen constructie (rechts) langs de waterkant herkende Jean-Pierre Schoutens direct een oude zeesluis, foto Camile Schelstraete door Wout Bareman ASSENEDE. Erfgoedkring Hallekin in Assenede krijgt hulp van bor duursters uit Zeeuws-Vlaanderen bij de uitbeelding van het 750 jaar oude (en 3.976 verzen lange) liefdesverhaal Floris ende Blan- cefloer van Diederic van Assen ede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 71