1 Noodzaak groot voor Amerikanen om mee te doen 6 NIEUWS Zo'n zeventig jachtpiloten trainen boven de Waddenzee, de vliegende commandopost Awacs is de spil. p de eerste verdie ping van een be tonnen gebouw tje op de NAVO luchtmachtbasis Geilenkirchen ko men ze in alle vroegte samen, de mannen en vrouwen die de ko mende uren een cruciale schakel zullen zijn in operatie Frisian Flag. Voor de allerlaatste keer praat de weerman hen bij: zonnig, helder weer met kans op een onweers bui, maar dat zal pas na terug komst zijn. Zonder dat iemand er in de be woonde wereld iets van merkt zal er deze middag een enorm lucht gevecht en bombardement wor den uitgevoerd om een eind te ma ken aan een oplaaiend conflict in de fictieve regio Nilfgaard. De volksrepubliek en de republiek staan elkaar al langere tijd naar het leven. Maar nu de republiek zich steeds agressiever opstelt, voelt de NAVO zich genoodzaakt om in te grijpen. En dus stijgen er maandagmid dag maar liefst 36 NAVO-jachtvlie- gers op vanaf vliegbasis Leeuwar den om dit conflict te beslechten. Duitse Eurofighters zijn van de partij, Britse Tornado's, Franse Mi- rages, F-16's van de Nederlanders, Belgen, Portugezen en Denen en F-15's van de Amerikanen. Vlieger Robert Smit van de vlie gende commandopost Awacs (Air borne Warning and control Sys tem) is uren voor de operatie al vertrokken vanaf zijn thuisbasis in het Duitse Geilenkirchen, net over de grens bij Heerlen. Hij moet op tijd bij Denemarken zijn waar hij de komende uren rondjes zal vliegen om de jachtvliegers van de NAVO te kunnen voorzien van cruciale informatie. Dankzij de imposante radarschotel van 9 meter doorsnee op de rug van het toestel kunnen ze in een straal van 400 kilometer vriend en vij and in de lucht waarnemen. Overmacht Vanaf een veilige 10 kilometer hoogte zien de operators in het hart van het toestel, de pit, hoe de jachtvliegers zich groeperen in de lucht. De militairen turen naar het radarscherm om nieuwe toe stellen op te merken. Binnen twee minuten moeten ze achterhalen met wie ze te maken hebben. De ze krant kijkt mee. Er verschijnen tien onbekende hoefijzers op het scherm. Het zijn Migs en Sukhois, zo blijkt. Ze zijn geen partij voor de massale over macht aan vriendschappelijke toe stellen. Bulls eye, klinkt het op de radio. Dead man. Kill. Met een tweede aanval schakelen de jacht vliegers daarna de bijna twintig luchtafweersystemen op de grond uit, de eigenlijke opdracht van de missie. In nog geen 1,5 uur hebben de jachtvliegers hun missie volbracht en keren ze terug naar de basis. „De oefenleiders hebben het ze nog niet te moeilijk gemaakt", zegt tactical director Dick Roskam die de leiding op de Awacs heeft. „Ze mogen eerst een dagje wen nen." Of de operatie een succes is, valt vanuit deze vliegende com mandopost moeilijk te zeggen. Maar daar draait het volgens Ros kam ook niet alleen om. „Dit soort oefeningen zijn vooral be langrijk om met al die verschillen de naties beter te leren samenwer ken. Op internationale missies moeten we dat vaak ook. En dan is het wel zo fijn dat iedereen de zelfde procedures hanteert en bij voorbeeld weet hoe de radio moet worden gebruikt." Bijzondere aandacht gaat dit jaar 'Frisian Flag' zet vliegers door Raymond Boere De bemanning in de Awacs bekijkt de strijd tussen het rode en blauwe leger. Linksonder: hun scherm van dichtbij, hierop is te onderscheiden hoe de blauwe vliegtuigen de vijandelijke rode verjagen. Onder: de radarschotel van 9 me ter doorsnee die de Awacs op zijn rug draagt, foto's Pim Ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 6