Resultaat banenmarkt mager Zonnemaire krijgt eigen dorpsfeest in juli Expositie van Panos Zouboulis met Griekse hoofden en Zeeuwse kotters SCHOUWEN-DUIVELAND 7 De verhuizing van Samos naar Zeeland inspireerde Zouboulis om na jaren weer gedreven aan het schilderen te slaan. Aan het weer went hij nooit, maar Panos Zouboulis is gek op het monumentale Zierikzee 'Hij is een Griek. Hij moet water in de buurt hebben' en nu. „Toen mijn vader het eer ste schilderij zag dat hij hier van mosselkotters maakte, zei hij: 'Dat kan niet. Daar hangt een typisch Griekse lucht boven", lacht As trid. Wennen aan het Hollandse weer kost Panos de meeste moei te. „En die korte dagen in de win ter. Dat valt voor een Griek niet mee." Blijft over zijn beleving van de stad. „Als ze hier een film over Michiel de Ruyter opnemen, hoe ven ze alleen maar een beetje stro op de grond te gooien. Hij vindt het hier supermooi." moet water in de buurt hebben. We kwamen Zierikzee binnen rij den en waren verkocht." In 2008 verruilden Panos en -de van oor sprong Westlandse- Astrid Samos volledig voor Zeeland. En beetje bij beetje stofte Panos de schilders ezel, die hij jaren eerder in een hoek had geparkeerd, weer af. „Geïnspireerd door zijn nieuwe omgeving, door Nederlandse schil ders, door het opsnuiven van nieu we dingen." Niet dat hij zomaar even overhopte van de Griekse oudheid op het Zierikzeese hier Aan de muur hangt een door Panos Zouboulis gemaakt schilderij van Posei don, de Griekse god van de zee. De Romeinse variant, Neptunus, siert even verderop goudglimmend de top van de Zierikzeese Stadhuisto ren. Zouboulis heeft er vrij zicht op vanuit zijn atelier aan de Maar straat. Het zijn precies de inspira tiebronnen in zijn leven: de Griek se oudheid én historisch Zierik zee. Zouboulis (66) is geen schilder die een boodschap kwijt wil of die therapeutisch aan de slag is met zijn kwasten. De kunstenaar, die in de jaren zeventig studeerde aan de kunstacademie van Athe ne, streeft ernaar zijn ambacht zo goed mogelijk uit te voeren. „Wat hij ziet, wil hij zo levensecht mo gelijk neerzetten. Kan ik de Neder landse wereld op doek vangen? Dat is de uitdaging die hij ziet", vertelt zijn vrouw -zeifis hij op fa miliebezoek in Griekenland- As trid. Her en der in hun woning hangen zijn schilderijen aan de wand. Griekse goden en helden zij-aan-zij met Zierikzeese stadsta- ferelen: mosselkotters, de molen op het Bolwerk en de Zuidhaven poort. Het is die schoonheid van de stad die zowel Panos als Astrid prikkelden een jaar of zeventien geleden een huis in Zierikzee te kopen. Het tweetal runde destijds een restaurant op het Griekse ei land Samos. Op zoek naar een plek in Nederland om de winters door te brengen, belandden ze in Zeeland. „Hij is een Griek. Hij ZONNEMAIRE Bewoners, onder nemers en verenigingen uit Zon nemaire slaan de handen ineen tijdens het nieuwe dorpsfeest 'Beleef Zonnemaire'. De eerste editie vindt plaats op 30 juli. Volgens Tonie van de Hulle, eigenaar van café Bommenede, is het al lang geleden dat Zonne maire een eigen dorpsfeest heeft gehad. „We vonden het tijd om Zonnemaire weer wat meer op de kaart te zetten", zegt hij na mens de organisatie. Tijdens Beleef Zonnemaire staan oud en nieuw centraal. Zo staan er bijvoorbeeld landbouw machines en ambachten van vroeger en van nu. Daarnaast zullen er van 11.00 tot 16.00 uur kramen staan en po dia met live muziek. Op het voet balveld kunnen kinderen spelen, er is een mogelijkheid om een helikoptervlucht over het dorp te maken en 's avonds zal er een afterparty zijn in café Bommen ede. „Door samen te werken kun nen we iets moois neerzetten", aldus Van de Hulle. „Door ieder een erbij te betrekken, wordt het ook een dag voor iedereen." De banenmarkt in de Zuidhoek werd na een afwezigheid van 8 jaar nieuw leven ingeblazen. Dat bleek niet voor niets, afgemeten aan de ruim 500 werkzoekenden die het initiatief trok. Het uitein delijke resultaat lijkt tot dusver magertjes. Maar de werving voor seizoenskrachten komt deze maand pas op volle kracht, zegt Duerink. Een bescheiden aantal aantal vacatures is volgens hem in middels ingevuld. „Maar ik ver wacht dat er daar nog wel een paar of wat bijkomen." Tot vaste 'Administratieve beroepen kan je niet even toveren. Die banen zijn schaars op dit eiland' banen heeft de presentatie in de Zuidhoek in ieder geval niet ge leid. „Dan praat je momenteel vooral over technische beroepen, maar daar was onze banenmarkt niet op ingericht." Dat 'gemis' valt ook terug te vinden in de evalua tieformulieren die de deelnemers inleverden. Duerink: „Eén van de kritiekpunten was dat er te wei nig vrouwenberoepen tussen za ten. Ik kan me wel in die opmer king vinden, maar dat is ook een beetje inherent aan de arbeids markt op Schouwen-Duiveland. Als je kijkt waar hier naast de schoonmaak- en horecasector spe cifiek behoefte aan bestaat, dan praat je over een elektromonteur, grondwerker of hovenier. Dat zijn niet de echte vrouwenbanen. En administratieve beroepen kan je niet even toveren. Die banen zijn nu eenmaal schaars op dit eiland." Duerink hoopt dat een bedrijf als Center Pares volgend jaar aansluit bij de banenmarkt. „Dat levert wellicht een breder aanbod op." DINSDAG 12 APRIL 2016 Oude Zierikzee prikkelt Griek Astrid met werk van haar man Panos met rechts Poseidon. Op de achtergrond de Stadhuistoren waarop Neptunus staat, foto Dirk-Jan Gjeltema Astrid Zouboulis-Verbraeken Panos Zouboulis exposeert van 18 april tot en met 18 mei in de hal van het gemeentehuis in Zierikzee. door Esme Soesman door Marcel Modde door Elodie Kint Meer informatie vindt u op www.beleefzonnemaire.nl ZIERIKZEE. De banenmarkt vorige maand in Zierikzee voorziet vooral in de vraag naar seizoensarbeid. Met name contacten die zijn ge legd met schoonmaak- en horeca bedrijven, lijken tot dusver tot een concrete baan te leiden, aldus job- hunter en organisator Peter Due- rink. Peter Duerink johhunter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 59