Pannekoekenmolen geeft voorbeeld in afvalscheiding Tiende editie van Seadance is nog altijd 'ons-kent-ons' BMBSBSRK& 6 SCHOUWEN-DUIVELAND Fietsen voor diploma Stop kalkaanslag! 'Intiem, klein en gezellig. Door, voor en met vrienden. Met lekkere house en strandmuziek' In de regio Eigenaar Marius Landegent greep naar de telefoon toen hij gisteren las dat de gemeente Schou- wen-Duiveland achterblijft in af valscheiding. „Wij doen dat al heel lang. Papier en glas hielden we altijd al apart, maar tien jaar ge leden zijn we begonnen met plas tic. We kwamen nooit uit met het afval. We zijn toen het plastic bij elkaar gaan doen. Gewoon, omdat je dat in één container veel beter aan kan stampen." Toen het pannenkoekenrestau rant ook het groente- en fruitafval apart hield, scheelde dat al gauw 200 liter restafval per week. Lande- gent: „Dorpsgenoot Hans-Peter Honkoop werkt al een jaar of acht bij ons. Hij studeert in Delft en heeft z'n master in duurzaamheid. Sinds hij ons adviseert, houden we alles apart, tot limonaderietjes en botercupjes toe. Vorig jaar ble ven in het hoogseizoen twee van de vijf grijze containers leeg. Dit jaar gaan we verder met meer uit- leg aan het personeel en nog meer scheidingsbakken. Plastic dopjes gaan naar een goed doel in Portu gal en kroonkurken naar een Rot terdamse dagbesteding. Ik heb 'Van duurzaamheid wordt het hier echt niet drukker, al zijn er toeristen die het waarderen' Marius Landegent ondernemer één grijze bak omgeruild voor een groene en een andere voor een kleintje. Dat is ook een advies van Hans-Peter: neem een kleine kli- ko. Dan denk je beter na voor je iets weggooit. Resultaat is dat van de drie grijze bakken die we nog hebben er weer eentje leeg blijft." Een paar adviezen aan de over heid heeft de duurzame molenaar ook. „Gemeenten zouden het prijs verschil tussen een grijze en een groene container veel groter moe ten maken. Dat scheelt nu een tientje of vier op jaarbasis. Dat sti muleert een ondernemer niet om GFT te scheiden. Vijfhonderd eu ro werkt al beter." Dat het vanwege de lage olie prijs voor recyclingbedrijven niet meer loont om plastic op te halen, vindt Landegent belachelijk. „We zijn dat heel erg aan het sparen en vervolgens doen we er niks mee omdat het goedkoper is nieuw plastic te maken." Duurzaam is mode, met duur zaamheid valt geld te verdienen. Landegent: „Nou, van duurzaam heid wordt het hier echt niet druk ker, al zijn er natuurlijk wel toeris ten die het waarderen. Ik doe het omdat onze zoon Morris een bete re wereld verdient." „Intiem, klein, gezellig, niet-com- www.koppejanallround.nl 06-24500292 mercieel", typeert Lenny Welbers -met Jasper Veenman initiatiefne mer achter Seadance- het feestje dat in 2007 voor het eerst werd ge houden aan de Brouwersdam. Out door destijds. „Gratis was het toen. Door, voor en met vrienden. Met lekkere house en strandmu- ziek." Het feest sloeg aan. Er volg den meer edities, ook een indoor- versie. Seadance bouwt inmiddels jaarlijks -in steeds andere strand tenten- indoor- en outdoorfeest- jes op. Komend weekend is het Seadance Indoor. Met een ver trouwde dj line up: Tommy V, Leo nardo del Mar (oftewel Lenny Wel bers zelf), Jasper Veenman en Mar tin Kiesenberg - die ook als techni sche man aan de organisatie ver bonden is. Zo'n beetje Beachboom uit de prilste begintijd. Beveiliging „Helemaal niets mis met de he dendaagse versie van dit eveneens aan de Brouwersdam gehouden dancefestival", benadrukt Wel bers. Maar met hooguit een paar honderd bezoekers is Seadance in vergelijking 'lekker overzichtelijk en ons kent ons'. Gratis is Seadan ce overigens niet meer. Alleen al om de beveiliging goed te regelen is het nodig entree (to euro in de voorverkoop) te heffen. Zo laag mogelijk. „We hoeven geen winst te maken", licht Welbers toe. Strandpaviljoen Brouw wordt aan gekleed in het relaxte sfeertje dat bij Seadance past. Wie alvast in de stemming wil komen kan via www.beat- zsounds.com luisteren naar eerde re uitzendingen van Beatz Sounds Radio, het station dat Welbers in november is gestart. Als Leonardo del Mar draait hij wekelijks vanaf 22 uur 'de lekkerste deep, vocal tech house'. Veelal gevolgd door gastdj's. Afgelopen vrijdag stond de uitzending in het teken van Seadance. i R<t J.'f Mijn dorp, mijn stad Het Tonnenmaga- zijn, 18.30-22.00 uur: Repetitieavond Apollo Brassband, 20.00-22.00 uur: Damesboogschie- ten T.O.G.; Dorpshuis de Schut- se, 9.30 uur: Zang koor Vrouwen van Nu; 15.00 uur: Mu ziekles; 17.45 uur: Yoga; 19.30 uur: Bridge; 19.30 uur: Volksdansen; 19.00 en 20.15 uur: Yoga; Pannekoekenmolen de Graanhalm, 12.00-19.00 uur: Ex positie Ivan Ruys; Passagierschip de Onrust, 13.30 uur: Natuurvaartocht; Streek- en Land bouwmuseum Goe- manszorg, 11.00-17.00 uur: Mu seum geopend; Dorpshuis, 14.00-16.30 uur: Koersbal/soos; De Oosterhof, 19.30 uur: Zumba dan sen; Dorpshuis, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; 19.00- 23.00 uur: Dartvere niging Smijt Maar Raak; Blikmuseum, 10.00-12.00 uur: Ex positie Blik op Zee land; Dorps huis,19.30 uur: Yo ga; Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Schilderclub; 19.30-21.00 uur: Gymclub; Fizi, 14.00 uur:Brooklyn, 20.00 uur: The Revenant; Hervormd Kerkcen trum aan het Haven plein, 14.00 uur: Themamiddag Se niorenvereniging, le zing over levenstes tament; Sint Lie- vensmonstertoren, 10.00-17.00 uur: Be klimming van de Toren, Expositie Phantasm en Expo sitie Beeld van een zeeslag anno 1304; Stadhuismuseum, 15.00-16.00 uur: Le zing Van graafschap naar zelfstandig ge west, Zeeland 1550- 1650; Dorpshuis, 20.00-21.30 uur: Yo ga Marianne van den Haak; door Ton van den Nouweland BURGH-HAAMSTEDE Het begon als noodzaak, omdat alle kliko's altijd vol waren. Maar nu is het een 'way of life': pannekoekenmolen De Graanhalm in Burgh-Haamstede scheidt het afval tot in de finesse. Marius Landegent en zijn zoon Morris houden afvalstromen apart in het pannenkoekenrestaurant, foto Dirk-Jan Gjeltema door Esme Soesman BROUWERSDAM. Opwarmen kan de avond ervoor nog, via Beatz Sounds - een elke vrijdagavond in Kamperland gemaakt live radiopro gramma via internet. En dan, zater dag 16 april, het echte werk. Bij strandpaviljoen Brouw aan de Brou- wersdam wordt de tiende editie van Seadance gevierd. Met een Kinetico waterontharder Bel nu voor een vrijblijvende offerte Geen kalkaanslag Snel geplaatst Onderhoudsvrij Zuinig in gebruik Vraag naar de GRATIS montage actie! Lenny Welbers dj Leonardo del Mar Info en tickets via: www.seadance.nl. OUWERKERK Expositie Bart de Vries Bart de Vries uit Ou- werkerk exposeert een aantal van zijn kunstwerken en schil derijen in het dorps huis van Ouwerkerk aan de Ring 42. Deze zijn iedere woensdag, donder dag en vrijdagmiddag te bekijken. OOSTERLAND Voorstelling bij vrouwenclub Sameé Cees Prinsen uit Hil- varenbeek verzorgt op woensdag 13 april een avond voor de Schouwen-Duive- landse vrouwenclub Sameé. Deze avond vindt plaats in dorpshuis De Oosterhof in Oos- terland en begint om 19.30 uur. Buiten de leden van de vrou wenclub zijn ook an dere belangstellen den welkom. BRUINISSE Rommelmarkt en oude ambachten Diverse oude am bachten zijn woens dag te zien bij de jaar lijkse rommelmarkt en verkoping in In 't Opper in Bruinisse. Ook wordt er een Rad van Fortuin ge draaid. Bezoekers kunnen de hele dag terecht bij de schoon heidsspecialist of de pedicure voor een ge- zichts- of voetbehan deling. De opbrengst komt ten goede aan de cliënten die in In 't Opper wonen, le dereen is welkom tus sen 10.00 en 16.00 VEERE Kinderkunstwork- shop in museum In Museum Veere kunnen kinderen tij dens de Kinderkunst- week een vis maken met troep uit de zee. De speciale kinder workshop wordt ge geven op 13 april (14.00 uur) en en 16 april (11.00 uur) in de Schotse Huizen. ZIERIKZEE. Circa 290 leerlingen van Schouwen-Duivelandse basis scholen doen deze week verkeersexamen. Ze maken een fietstocht je onder toezicht van waarnemers van Veilig Verkeer Nederland. Gis teren werden de examens afgenomen in Zierikzee, deze ochtend ge beurt dat in Bruinisse en donderdagmiddag in Burgh-Haamstede. Wethouder Jacqueline van Burg gaf gisterochtend bij de J. W. van der Doelschool het startsein van de examenweek. Het theoriege deelte hebben de kinderen vorige week gedaan, foto Dirk-Jan Gjeltema BROUWERSHAVEN BURGH-HAAMSTEDE BURGHSLUIS DREISCHOR KERKWERVE OOSTERLAND OUWERKERK RENESSE SIRJANSLAND ZIERIKZEE ZONNEMAIRE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 58