I 7 'Hee Jaap, je hebt het weer, denk ik dan' 'Ik mag me eventjes somber voelen' m§§fl Ik ben niet de enige met stress en het is geen reden om mezelf naar beneden te halen r^-n-r -r „Ik heb meer dan ge noeg om gelukkig mee te zijn. Getrouwd, een leuk huis en een aar dig inkomen. En toch komt ondanks die luxe positie altijd weer die gedachte op: is dit nou alles? Ik heb moeite om in het hier en nu te zijn. Vaak dwalen mijn gedachten af naar meer. En daar mee bedoel ik vooral meer intellectuele uit daging. Die kleine worsteling speelt al sinds mijn pensioen. En dat is pas zeven jaar, kun je nagaan. Ik mis de vol doening van lesgeven, het samen met ande ren in een flow zitten. Nu sport ik veel. Toch voel ik me regelmatig gespannen, dan kan ik weieens explosief of bot reageren. Omdat ik daar iets aan wilde doen, schreef ik me in voor de cursus zelf- compassie. De onderti tel van het boek luidt: 'voorbij stress en zelf kritiek'. Ha! Die zelf- kriek en stress zijn niet ineens weg. Wat ik wel heb ge leerd: accepteren dat ik negatieve gedachten over mezelf heb. Ik ben niet in staat om ze te laten verdwijnen. Maar ik kan er nu wel op een vriendelijkere manier naar kijken. Soms een beetje om lachen zelfs. Als ik tij dens de afwas weer eens afdwaal richting: 'Ach, was ik maar...', dan denk ik: 'Hee Jaap, je hebt het weer.' Door te accepteren dat die gedachten er zijn, leer ik er beter mee omgaan. Is dat com passie? Ik noem het een andere insteek. Bewust naar jezelf kij ken helpt om span ning af te pieken. Ik voel me in elk geval niet meer schuldig dat die gedachten er zijn, omdat ik verdorie toch eigenlijk alles heb." onstilbaar zijn. En dan raken de emotiesystemen uit balans. Zo moet het kalmeringssysteem op orde zijn om compassie en zelf waardering te ontwikkelen. Pas dan vind je de rust die zorgt voor her stel en vitaliteit." „Het is niet iets watje in een paar weken leert. Het verlangen naar er kenning en het idee niet te mogen falen is in onze maatschappij groot. Compassie trainen, lief leren zijn voor jezelf, is een heel proces. Maar uiteindelijk leidt het wel tot een andere mindset: het besef dat je mag falen en anderen net zo kwets baar zijn als jij." „Het begint met leven in het hier en nu. Compassietraining lijkt in die zin op mindfulness. In het boek staan oefeningen die je bewust maken van zelfkritische gedachten. Of de gewoonte jezelf te vergelijken met anderen. Wat helpt is gedach ten opschrijven en ombuigen naar iets vriendelijks. Stel, je maakt een fout. 'O stom! Ik doe het ook nooit goed!', denk je dan. Die gedachte kun je veranderen in: 'oké, niet handig. Dat doe ik voortaan an ders.' Liefdevolle zelfcorrectie noe men wij dat. Een andere oefening: benoem aan het eind van de dag drie positieve dingen die je mee maakte. Dat mag iets kleins zijn. Mensen hebben de neiging vooral bij het negatieve stil te staan. Dit is een goed tegengif." „Zelfkritiek zat er altijd al in. Ik ben altijd bang dat ik de deadline niet haal. En dat mijn pre sentatie slechter is dan die van anderen. De druk op een University College is hoog. Het hele jaar door heb ik presen taties, toetsen en essays. Het gekke is dat ik altijd op tijd ben en goede cij fers haal. Misschien ben ik juist daarom bang om het verkeerd te doen. Ik mag mezelf en mijn ouders niet teleurstellen. De grap is alleen dat zij niets verwachten. Dat denk ik alleen maar. Zulke dingen ontdekte ik door de compassiecur- sus. Ik schreef me in omdat ik vorig jaar som ber was. Mijn relatie liep stuk en daardoor twij felde ik aan mezelf. Ik was emotioneel en ge strest. Vergeleek me met vrienden, was jaloers omdat zij in mijn ogen beter met spanningen omgaan. Die sombere periode was gelukkig voorbij toen ik de cursus deed. Ik heb er veel aan gehad. Een leerzame les is dat een zekere mate van stress normaal is. Ik ben niet de enige, en het is zeker geen reden om mezelf naar beneden te halen. Ik mag me even zo voelen, en dan kan ik het na de toets weer los laten. Nog steeds maak ik me druk om essays en papers. Maar ik slaap er niet meer zo slecht door. Wat ik nu weieens doe, is 's ochtends intenties uitspreken. Bijvoorbeeld: vandaag schrijf ik sectie één en twee van mijn paper. Tot 18.00 uur, daarna is mijn concen tratie op. Zo lukt het beter om de laptop dicht te klappen. Compassie is ook aandacht voor ande ren. Ik heb zo lang al leen aan mezelf gedacht dat ik vergat hoe fijn het is iets te doen voor een ander." dinsdag 12 april 2016 GO Jaap Rossen (69) is een gepensioneerde wiskundeleraar uit Sleen. Hij is getrouwd en heeft drie kinderen uit zijn eerste huwelijk en drie stiefkinderen. Is het moeilijk: compassie ontwikkelen als het nietje aard is? Wat is een belangrijke eerste stap? Compassie als sleutel tot geluk. Voorbij stress en zelfkritiek, Ernst Bohlmeijer en Monique Hulsbergen. Uitgeverij Boon, €17,95. Lola Molenkamp (20) is derdejaars student aan University College Roosevelt in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 51