Brussel schrapt visumplicht voor Oekraïners L j Si. Wegens belediging van bevriend staatshoofd 4 NIEUWS Projectontwikkelaar Van Pol neemt het op voor zijn vriend Jos van Rey. „Moet ik ook 5 euro rekenen voor een eitje?" Turkse president Erdogan eist vervolging van cabaretier die hem belachelijk heeft gemaakt. ROTTERDAM. Chagrijnen lopen er volgens projectontwikkelaar Piet van Pol al genoeg rond. Vriend Jos van Rey daarentegen „kan best wel gezellig" zijn. Om die reden kan de politicus reke nen op invitaties voor uitstapjes naar internationale vastgoed beurzen en voetbalduels. Niks omkoping dus. „Als hij geen wet houder was geweest, had ik hem evengoed meegenomen." Die verklaring ging er bij de rechtbank Rotterdam niet in. Vonden er niet toch zakelijke be sprekingen plaats, wilden de rechters weten. Als het dan een privéreis was, waarom noemde Van Pol dan in uitnodigingen aan anderen Van Rey 'de belang rijkste persoon van Roermond?' Böhmermann' door de bondsrege ring ingeschat als een 'zeer ernsti ge politieke crisis'. Gisteren kwa men vertegenwoordigers van ver schillende ministeries in Berlijn bijeen om zich over de eis van An kara te beraden. Pas als de rege ring akkoord gaat, kan tegen tegen Böhmermann een strafzaak wor den ingeleid. Het kan enkele da gen duren voordat Berlijn hier over een positie heeft ingenomen, zei een regeringswoordvoerder. Merkel zit zeer met het schan daal in haar maag. Zij wil Erdogan niet voor het hoofd stoten omdat zij hem nodig heeft in de vluchte- lingencrisis. Maar als zij ingaat op diens verzoek tot strafvervolging zal in eigen land een storm van verontwaardiging losbarsten. Nu al nemen steeds meer vak genoten, publicisten en politici het op voor de populaire - en door gaans zeer geestige - Böh mermann. Dat diens Erdogankri- tiek kwetsend en smakeloos is, daar is iedereen het over eens. „Dat was ook precies de bedoe ling", zei Matthias Döpfner, de lei der van de machtige uitgeverij Springer. Cabaretveteraan Dieter Hallervorden (80) schreef ter on dersteuning van Böhmermann het lied Erdogan, zeig mich an (Er dogan, klaag mij aan) en zette dit zondag op Facebook. Woordvoer ders van de SPD en de Groenen waarschuwen Erdogan niet in te grijpen in binnenlandse aangele genheden. Ook de voormalige Griekse mi nister van Financiën Varoufakis, zelf ooit onderwerp van Böh- mermanns spot, nam het op voor de komiek. 'Europa verloor eerst zijn ziel (in de deal met Turkije over vluchtelingen) en nu ook nog z'n humor', twitterde hij. Jan Böhmermann zegt door de affaire geschokt te zijn. Zijn pro gramma Neo Magazin Royale wordt gewoon voortgezet. BERLIJN. Het Turkse staatshoofd Er dogan eist van de Duitse bonds kanselier dat cabaretier Jan Böhmermann wordt vervolgd. Hij heeft volgens de Turken hun presi dent beledigd. Maar als Merkel dat doet, heeft ze een probleem in ei gen land. Het conflict tussen Anka ra en Berlijn neemt steeds ernsti ger vormen aan. Duitse media spreken al over een 'staatscrisis'. Böhmermann ironiseerde Erdo- gans kwade reactie op een eerder, nogal onschuldig Duits spotlied in een keihard gedicht voor de pu blieke omroep ZDF. Hij maakte duidelijk 'wat échte laster is en in Duitsland verboden'. In zijn tekst 'Smaadkritiek' zet Böhmermann de Turkse leider neer als een pedofiel, homosek sueel en geitenneuker. Ook zou Er- dogans adem 'naar döner stinken', hij zou 'met een gummimasker' op meisjes slaan en tijdens het mo lesteren van Koerden en christe nen 'naar kinderporno kijken'. De uitzending zorgde voor veel ophef. De ZDF besloot na alle kri tiek de bijdrage uit de mediatheek te halen. Merkel zag zich genood zaakt met de Turkse premier Da- vutoglu te bellen en hem te verze keren dat zij het schimpschrift 'on der de gordel' en 'bewust beledi gend' vindt. Maar voor Ankara is Merkels morele verontwaardiging onvoldoende. Erdogan wil dat Böhmermann wordt vervolgd we gens 'belediging van een bevriend staatshoofd'. Daarop staat in Duits land maximaal vijfjaar cel. Volgens Bild wordt het 'geval Op het beledigen van een bevriend staatshoofd staat in Duitsland een maximumstraf van vijfjaar cel Commissievoorzitter Juncker en president Porosjenko kwamen het vrijer reizen vorige maand over een, nadat Oekraïne een paar be langrijke anticorruptiemaatrege len had genomen. Kiev had net een nieuw agentschap tegen cor ruptie opgetuigd en belangrijke functionarissen verplicht hun fi nanciële belangen openbaar te ma ken. Juncker vindt dat hij zich aan zijn beloften aan Oekraïne moet houden. Nederland kan het vrijer reizen voor de 45 miljoen Oekraïners al leen tegenhouden als het voldoen de medestanders vindt. Junckers voorstellen moeten immers zowel door het Parlement als door een gekwalificeerde meerderheid van lidstaten worden goedgekeurd. Brussel zou in zijn voorstellen wel een soort veiligheidsklep inbou wen, door te bepalen dat lidstaten bij een te grote instroom de vi sumplicht tijdelijk kunnen herin voeren. Omgekeerd bestaat de visum plicht al meer dan tien jaar niet meer: Europeanen kunnen op grond van een eenzijdig Oe- kraïens besluit al sinds 2005 vrij naar het land reizen. Wel gaan er in Oekraïne stemmen op om de vi sumplicht voor Nederlanders weer in te voeren, nu het associa tieverdrag vorige week door de Ne derlandse kiezer is verworpen. Het visumvrij reizen was geen onderdeel van het verdrag. „Ik kan Brussel dan ook moeilijk kwalijk nemen dat ze hiermee doorgaan", zegt SP-Kamerlid Harry van Bom mel, een van de voormannen van het nee-kamp. Morgen moet premier Rutte met de Tweede Kamer in debat over wat hij doet met de uitslag. Vorige week liet hij weten nog ze ker maanden de tijd te willen ne men om eerst met andere Europe se landen te overleggen over hoe het nu verder moet. Volgens Rut- te kan het verdrag na het referen dum 'niet zonder meer' worden geratificeerd door Nederland. Maar wat hij wel wil, daarover zwijgt hij.Volgens de wet moet het kabinet na een raadplegend re ferendum óf een wet indienen om het oorspronkelijke plan door te zetten, óf een plan indienen om het in te trekken. „Een tussenweg is er niet", waarschuwt Van Bom mel. „Ik denk dat Rutte tijd rekt. Het liefst zou hij de uitslag naast zich neerleggen. Tegelijk regeert hij met de PvdA, die heeft gezegd de uitslag van het referendum hoe dan ook te willen overnemen. Rut te heeft een kanjer van een poli tiek probleem." 'Het liefst zou Rutte de uitslag naast zich neerleggen. Hij heeft een kanjer van een politiek probleem' Voor vrienden door Hans Coossen en Theo Sniekers Merkel zit in maag met Duits/Tlirkse 'cabaretcrisis' door onze correspondent Wierd Duk Jan Böhmermann in zijn satirische programma op ZDF. foto ZDF door Frans Boogaard BRUSSEL. Brussel komt nog deze maand met voorstellen om Oekraï ners visumvrij naar Europa te laten reizen. Als het Europees Parlement en de lidstaten daar op tijd mee in stemmen, kan het eind dit jaar zo ver zijn. Dit ondanks het Nederland se 'nee' in het referendum over het associatieverdrag. Harry van Bommel Kamerlid SP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 4