ZO DOEN 4 I HAR1 £?ZII Gezond blijven, opvoeden: we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde u van het leven en zou u aan anderen willen overdragen? Vandaag: Rian Coumou en Kees Wesseling uit Middelburg. m Ga samen op avontuur Geniet van romantiek 'Xenos' betekent gast en vreemdeling tegelijk. Zo voelden we ons ook toen we in Griekenland woonden Kinderen zijn je kameraden Leer kinderen het verschil tussen goed en kwaad TEKST JACOLINE VLAANDER I FOTO'S MECHTELD JANSEN Rian: „Kees is een zwerver. Toen we elkaar in Amsterdam ontmoetten, was ik verpleegkundige. Maar ik werkte in die jaren veel dagen ach ter elkaar; ik spaarde geld en om lang verlof te kunnen nemen om op reis te kunnen. Andere culturen vind ik interessant. Ik heb er van nature gevoel voor, omdat ik in In donesië ben geboren en op 7-jarige leeftijd met mijn ouders naar Ne derland verhuisde. Van de ene we reld naar de andere. Dat ervaar ik trouwens ook in de omgang met mijn cliënten. In de Randstad heb ik bij verschillende RIAGG's ge werkt, hier in Zeeland bij Emergis, en sinds 2009 run ik in Middelburg een praktijk voor sociaal-psychiatri sche en psychosociale behandeling en begeleiding." Kees: „Ik ben vinoloog en kok, maar was ooit kelner, barman, nachtportier en reisleider door wijngaarden. Jaren woonde ik in Australië en Nieuw-Zeeland." Rian: „Het was indertijd mijn idee om samen naar Griekenland te gaan. Kees leek me de perfecte match voor zo'n avontuur." Kees: „En Rian is een toffe vrouw. Ook Griekenland klonk aantrekke lijk. We vonden onszelf een goed team en gingen het samen aan." Rian: „Van 1982 tot 1984 woonden wij op het eiland Kythira, ten noordwesten van Kreta. In het zie kenhuis kwam ik niet aan de bak, dus werd ik de privéverzorger van een oude buurman en plukte olij ven." Kees: „Ik werkte als kok in een res taurantje. De eigenaar ging uit vis sen. Maar we draaiden de rollen ook weieens om; dan kookte hij, en kon ik eropuit met de boot." Rian: „We waren twee jaar onderge dompeld in een gemeenschap van veertig mensen." Kees: „Net Staphorst. Ze hielden ons in de gaten. We trokken ons er niet veel van aan, maar je komt er nooit tussen, hoe hartelijk ze ook zijn. Xenos betekent vreemdeling en gast tegelijk. Zo hebben wij dat ook ervaren." Rian: „Maar ook leerden we het oude Griekenland kennen. De zon- dagmarkt met de ezeltjes die in een lange rij stonden te wachten. De enige telefoon in de wijde omtrek, die in het café op de berg hing; van tijd tot tijd schalde de kroegbaas je naam door het dal." Kees: „Het dorpje waar ik werkte, had geen elektriciteit. De generator werd van een tractor afgeleid die stationair draaide. Wanneer die 's avonds om 22.00 uur uitging, daalde er een stilte neer en lichtte men alles met gaslampjes en kaar sen bij. Je kunt het primitief vin den, maar wij genoten van die romantiek." t DE FAMILIE Kees: „Vanaf het begin van de jaren negentig veranderde alles in Grie kenland. De derdehands autootjes verdwenen, en eerder dan hier in Nederland liep men rond met mo biele telefoons. Meer allure overal, maar de oorspronkelijke sfeer ver dween." Rian: „Het was ons Griekenland niet meer. Heel jammer. Inmiddels waren onze twee kinderen geboren, dus kwam tijdelijk een eind aan het zwerven." Kees: „Wel hebben we altijd met z'n viertjes gekampeerd. En hen niet verwend; het leven simpel gehou den. Voor een ander iets overheb ben, vonden we heel belangrijk." Rian: „Zoals toen mijn moeder ouder werd. Een beetje zorgen voor oma, daar hebben zij geheel van zelfsprekend ook hun schouders onder gezet." Kees: „Hun linkse opvoeding zie je terug in hoe ze denken over ecolo gie en duurzaamheid. Van een ge neratiekloof, zoals in onze tijd met onze ouders, is volgens mij geen sprake; de relatie met hen is open." Kees: „Een paar jaar geleden zijn we met z'n vieren naar Barcelona ge- dinsdag 12 april 2016 Leven zoals het leven is bedoeld 44 Kees Wesseling (66), vinoloog, kok, wijn- en culinair journalist Rian Coumou (66), sociaal-psychiatrisch verpleegkundige, mindfulnesstrainer, behandelaar en coach Rian en Kees woonden een paar jaar op een Grieks eiland en komen nog geregeld in Grieken land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 48