HART ZIEL I 3 DIEKSTRA it Johan was groot maar eindigt even klein als wij allen. En zal uiteindelijk vergeten worden Èt ONTSPANNEND PRIJS KWALTET END OORDEEL Praatsessies en een presentatie die zijns inziens er belang bij heb ben olie op het vuur te gooien. Mike: „Bij scheidingen met kinde ren zouden advocaten verboden moeten worden. Ze wakkeren con flicten aan. Intussen betalen ouders zich blauw, terwijl de ellende gro ter wordt. Ik vind het een duivels systeem." Carlien: „Een mediator zou volgens mij beter werken." Wie meedoet aan 'Kinderen uit de knel' moet alle juridische procedu res, in elk geval tijdelijk, staken. Dat gebeurde ook bij Carlien en Mike. Daarmee is niet direct alle kou uit de lucht, maar sinds de cur sus is wel veel ten goede gekeerd. Na de scheiding communiceerden ze alleen nog via hun advocaten. Doordeweeks waren de kinderen bij Carlien, in het weekend verble ven ze bij Mike, die de kinderen op maandagochtend naar school bracht en zo Carlien kon ontlopen. Op vrijdag volgde de omgekeerde weg. En nu? Carlien: „Nu hebben de kinderen rust. Ze lopen letterlijk niet meer op hun tenen. Er is over leg over halen en brengen van de kinderen, er is geen stress meer." Wat blijft is het besef dat de kinde ren een verschrikkelijke tijd heb ben gehad. Mike: „Die jongste kan zich alleen maar herinneren dat wij vier jaar ruzie hebben gehad." Uitbarsting Maar hoe vermijd je datje weer in oude patronen vervalt? Aan de ma nier van praten is te merken dat ze af en toe voorzichtig zijn; alsof ze huiverig zijn voor een nieuwe uit barsting. Mike: „Bij sommige ou derparen was de situatie nog explosiever. Daar kon één verkeerd woord zorgen voor een nieuwe ex plosie." Om nieuw verdriet te voor komen, is een andere houding nodig. Carlien: „Het is vooral een kwestie van loslaten en voor lief nemen dat ergens anders andere regels gelden." Mike: „We beseffen: de basiszorg bij de ander is goed." Lacht: „Ik weet dat de kinderen bij Carlien geen gif te eten krijgen. En dat we andere regels hanteren: tja, misschien zijn we daarom wel ge scheiden." Carlien: „Het is nog steeds fragiel. Maar het gaat steeds beter, we heb ben het tegenwoordig zelfs over koetjes en kalfjes. En als een van onze kinderen nu tegen me zou zeggen: 'Bij papa mag dat wel', dan zeg ik: 'Fijn voor je. Geniet ervan!"' René Diekstra buigt zich over de menselijke geest We rouwen om de dood van Johan Cruijff, ook als we hem niet persoonlijk kenden. Vis een held overlijdt, beseffen we weer even dat we ooit allemaal vergeten zullen zijn. Als er een beeld is dat mij is bijgebleven van de talloze televisie-uitzendingen rond het overlijden van Johan Cruijff dan is het wel dit. Een jongetje, 4 of 5 jaar schat ik, dat aan de hand van zijn vader die net wat commentaar heeft gegeven, in na volging ook iets zegt. Het is niet meteen hoorbaar totdat de interviewer de mi crofoon voor zijn mondje houdt. Het jo chie kan de 'r' nog niet goed uitspreken. 'Cuijff goot', hoor ik hem zeggen. De spij ker op zijn kop. Het is verbazingwek kend hoeveel grootheid Johan Cruijff zaliger de afgelopen weken is toege dicht. Allah is groot en als het zo door gaat Cruijff niet minder. Het is vrijwel uitsluitend adoratie wat de klok slaat. Ik vond geen relativerende, laat staan kriti sche, beschouwing over hem. Wat is er nou eigenlijk zo groot aan hem in vergelijking met de rest van ons? Zo groot dat er een stadion naar hem genoemd moet worden en volgens De Telegraaf ook een luchthaven. Natuurlijk, hij was een uitzonderlijk voetballer en later een begaafd trainer en hij had de gave wijs heden verras send te formuleren. Maar die kwa liteiten verkla ren niet dat vele tiendui zenden, ook van de genera ties die hem als voetballer en trainer nooit aan het werk hebben gezien, hun rouw met kaarsen, bloe men, kaarten en andere condoleances betuigen. Het overgrote deel van de rou wenden heeft hem niet persoonlijk ge kend en dus betekent zijn dood geen persoonlijk verlies. Waarover hebben zij dan verdriet? Blijkbaar kunnen we ons er niet bij neerleggen dat degenen die wij als held of bijzonder mens zien (denk aan prinses Diana), door de dood even onverschillig worden opgeruimd als ieder ander. Aan de onsterfelijkheid die wij onze helden bij leven toedichten, heeft de dood geen boodschap. Dat is beangstigend. Het is ook iets waar wij ons niet zomaar bij neer wensen te leggen. De kreet 'Johan, wij zullen je nooit vergeten', is een wan hoopspoging iets van zijn onsterfelijk heid overeind te houden. Tevergeefs. Johan was groot maar eindigt even klein als wij allen. En zal uiteindelijk ook ver geten worden. Onze rouwuitingen zijn niet zozeer uitingen van verdriet als wel van angst voor en protest tegen sterfe lijkheid. De sterfelijkheid van onze hel den en van ons allemaal. dinsdag 12 april 2016 GO Time warp! De eerste stappen en sprongen op de trampoline teleporteren je rechtstreeks naar je kindertijd. Net als in de sportschool hangt de effectiviteit van de training af van je eigen inzet. Tien lessen voor 95 euro is niet gek voor een training in een bijzondere omgeving. Spierpijn is bij de prijs inbegrepen. Ja, dit wil ik vaker doen. Terug naar je kindertijd op de trampoline. FOTO DREAMSTIME Het programma 'Kinderen uit de knel' is bedoeld voor ou derparen met een complexe scheiding waarvan de kinde ren het slachtoffer worden. Het lukt de ouders niet om in het belang van de kinderen te blijven samenwerken. 'Kinde ren uit de knel' bestaat uit acht sessies met (maximaal) zes andere ouderparen die in min of meer dezelfde situatie zitten. Tijdens de praatsessies wordt geprobeerd de strijd om te buigen naar een veilige op lossing voor kinderen. Ook de kinderen komen bij het pro gramma in actie. Zij maken een presentatie voor hun ou ders waarin ze duidelijk maken wat de vechtscheiding voor hen betekent. Aanmelden voor het pro gramma gebeurt door de rechtbank, jeugd- en gezins teams, jeugdbescherming of huisarts. Voorafgaand aan het programma moeten beide ouders hun juridische proce dures - in elk geval tijdelijk - stilleggen. 'Kinderen uit de knel' is ont wikkeld door Cardea, een or ganisatie die gezinnen met kinderen en jongeren helpt bij ontwikkelings-, gedrags- en gezinsproblemen. "De echte namen van Carlien en Mike zijn bij de redactie bekend. Sterfelijk -^Reageren? Mail naar hartenziel@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 47