Best pittige oefeningen op de trampoline 0 2 I HART& Lekker in balans V echtscheiding Jaarlijks zijn ruim drieduizend kinderen het slachtoffer van vechtscheidende ouders. Met het programma 'kinderen uit de knel' kunnen ouders het tij keren, blijkt uit het verhaal van Carlien en Mike. 'Als ouder heb je blijkbaar een klap voor je hoofd nodig.' We hebben de jeugd van onze kinderen verpest. Ik ben egoïstisch geweest door mijn belangen voorop te plaatsen Trampoline springen kan in het begin best pijn doen, maar die pijn ver dwijnt gaandeweg omdat je de juiste spieren aanspant. Een aanrader! De laatste keer dat ik op een trampoline stond, was in de vroege jaren tachtig op de boulevard van Scheveningen. Bij de eerste sprongen die ik zoveel jaar later maak, neem ik iets onver wachts waar: pijn. Mijn schouders en on derrug wijzen me fijn tjes op het verstrijken der jaren. Vervolgens merk ik nog iets: de pijn ver dwijnt. Mijn lichaam neemt automatisch een houding aan waar bij ik de juiste spieren aanspan om ongehin derd door te kunnen springen. Als juf Tricia begint met de les Trampofit, staan we met zeven personen op het tram- polineveld, dat bestaat uit twintig geschakelde trampolines. We doen allerlei oefeningen, die variëren van onschul dig (maak een draai in de lucht) tot moeilijk en bizar (spring terwijl je op je rug ligt). Als toetje mogen we nog een paar minuten op het luchtkussen. „Als je je het mannetje voelt, wil je misschien wel een salto maken," zegt Tricia. Dat laat ik me geen twee keer zeggen. Na een korte uitleg doe ik, hup, een salto. Ik land plat op mijn rug in het superlichte kussen. Ik hoor ie mand schaterlachen; dat blijk ik zelf te zijn. Dit wil ik vaker doen. 9THAL0EN VERWEIJ HELDER PRAKTISCH MOTIVEREND a? TEKST LEO VAN MARREWIJK ILLUSTRATIE WENDY VAN SANTEN EN HANS BOLLEURS Achteraf, zeggen Carlien en Mike*, had het na tuurlijk nooit zover mogen komen. Na hun scheiding in 2012 volg den vier jaar verdriet, woede, sle pende juridische conflicten en ruzies waarvan hun kinderen van 10, 9 en 6 jaar het slachtoffer wer den. Het lukte beide ouders niet die spiraal te doorbreken. Daar was de rechter voor nodig, die besloot dat zij het programma 'Kinderen uit de knel' moesten volgen. Wie Carlien en Mike nu samen ziet zitten, vindt dat wellicht verwon derlijk. Ze laten elkaar uitpraten, komen goed uit hun woorden en wekken de indruk weldenkende ou ders te zijn die begaan zijn met het lot van hun kinderen. En toch, zeg gen ze, is dat allerminst een garan tie datje verschoond blijft van een vechtscheiding. Tokkies Mike: „Vechtscheidingen zijn niet gebonden aan opleidingsniveau, zagen we ook tijdens de cursus waar we met andere ouderparen over onze situatie spraken." Car lien: „Ik had ook zo'n vooroordeel, dat bij die cursus vooral tokkies zouden zitten. Niet dus." De wake-upcall in de vorm van 'Kinderen uit de knel' was nodig, geven ze volmondig toe. Dat vond de rechter ook, die meende dat de situatie zo uit de hand liep dat hun kinderen extra bescherming nodig hadden. Carlien: „Ik was sceptisch. Maar het was ons laatste redmid del." Bij Carlien en Mike brak het besef door dat ze oud zeer overboord moesten zetten. Carlien: „Het meest confronterende vond ik het spiegelen. Je moest je verplaatsen in een kind, waarbij jij op een stoel tje zat, en zes personen in een cir kel fictief ruzie maakten. Ik besefte wat een kind voelt: je wilt weg, je wilt vluchten. Je krijgt het gevoel dat jij niet belangrijk bent. Ver schrikkelijk vond ik dat." Mike: „Er werd bewust gewerkt aan een modus om er samen uit te komen. Want dat was het pro bleem: wij kwamen er niet uit. En hier kregen we te horen: stop de bullshit, zorg datje kinderen uit de knel komen. Het was alsof je een klap voor je hoofd kreeg en dat bleek nodig. Ik zat daar niet voor mezelf, maar voor onze kinderen. Wees een ouder voor je kind, was de boodschap." Carlien: „Bij slepende kwesties blijf je gauw hangen in het negatieve, het is moeilijk om die knop om te zetten. Maar na de eerste cursus avond ging het bij ons best snel, misschien ook wel omdat we er re delijk open in gingen." Mike beves tigt dat laatste, maar trekt ook het boetekleed aan. Hij is allerminst trots op zijn vaderrol van de afgelo pen jaren. „We hebben de jeugd van onze kinderen verpest. Ook ik ben egoïstisch geweest door niet de belangen van mijn kinderen, maar die van mezelf voorop te plaatsen. En daar kunnen onze kinderen nog jaren last van houden. Helaas zijn wij niet de enigen: hoeveel schei dingen zijn er per jaar in Neder land waarbij kinderen betrokken zijn? Wat een leed allemaal." Hij is er dan ook van overtuigd dat 'we' in Nederland op de verkeerde weg zijn. Psycholoog „Eigenlijk is het fout dat je in Ne derland zomaar mag scheiden. In de VS kan dat niet. Je gaat eerst met je hele gezin naar een psycho loog. En pas als er voor de kinde ren een goede oplossing is gevonden die ook op papier staat, kun je verder met de procedure." Een andere negatieve factor is vol gens Mike de inzet van advocaten, dinsdag 12 april 2016 GO Helder en praktisch is het zeker. Je stapt op een trampoline en voert de oefeningen zo goed mogelijk uit. Je bent gebonden aan de vaste tijden waarop de lessen Trampofit bij een trampolinecentrum worden gegeven. Dit voelt meer ais spelen dan sporten, dus dat motiveert. En je traint ook nog eens de belangrijke buikspieren en de onderrug. De zwaarste oefeningen vergen doorbijten en een focus op doorgaan. KINDEREN UIT DE 44

Provinciale Zeeuwse Courant | 2016 | | pagina 46